SME
Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
EURÓPSKA ÚNIA

Václav Klaus: Európsku úniu zreformuje už iba zázrak

Český exprezident vyvracia šesť mýtov o únii.

Český exprezident vymenoval základné problémy únieČeský exprezident vymenoval základné problémy únie (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

Český exprezident Václav Klaus sa nedávno zúčastnil v Brne diskusného fóra. Na stretnutí s podnikateľmi a osobnosťami regiónu rozobral problémy Európskej únie.

Hneď na úvod upozornil, že od neho sa nejaká zmierlivosť s Európskou úniou nedá očakávať. A postupne vymenoval šesť fikcií či tradovaných omylov o Európskej únii.

Mýtus 1: Európska únia je zárukou mieru

„Je to mystifikácia. To sú len proklamácie európskych politikov, keď už sa nevie, čo pozitívneho by o únii povedali. V skutočnosti Európska únia plodí nacionalizmus, nové trecie plochy a nové spory. "

Dodal, že Európa iného zoskupenia napríklad, ako bolo na počiatku spoločenstvo národných štátov, by nič také nerobila.

Článok pokračuje pod video reklamou

Mýtus 2: Európska únia je zdrojom a symbolom demokracie

"Nie je. Jej inštitúcie sú naskrz nedemokratické alebo postdemokratické. To je myslím, naprosto evidentné. Bohužiaľ ,málokto to povie nahlas.“

Ako príklad uviedol, že Macronov minister financií nedávno povedal, že áno, Európska únia je impérium. EU je ríša, nemala by sa za to hanbiť. Nemá sa toho slova báť, má sa k nemu hrdo hlásiť.

„No a impérium sa ku štátom chová ako k podriadeným jednotkám.“ EU a demokracia nemajú teda podľa Klausa žiadnu súvislosť.

Mýtus 3: Európska únia je zdrojom prosperity

„Nie je. Prosperitu ničí európska preregulovanosť a euro, teda spoločná mena. Neklamme si, EÚ je najpomalšie rastúcou ekonomickou zónou na svete. Ostatné rastú oveľa a zreteľne rýchlejšie. Nahovárame si, že ekonomická prepojenosť s európskou úniou je produkt európskej únie, ale to nie je tak. Vývoz Česka do EÚ je dnes na úrovni 83,6 percenta, kým v roku 2001, teda tri roky pred vstupom do EU, to bolo 81,5 percenta, ak sa nemýlim. Takže toto sa vstupom do EÚ nijak výrazne nezmenilo, " konštatoval Klaus.

Mýtus 4: Euro funguje

„Euro paradoxne funguje,“ rozosmial prítomných. Vzápätí to vysvetlil: „Zväčšuje ekonomické rozdiely medzi krajinami eurozóny. Dramaticky oslabuje juh Európy a posilňuje európsky sever. Euro zosilňuje rozdiely medzi európskymi krajinami.“

Euro tým podľa Klausa núti k hlbšej politickej integrácii a núti k masívnym fiškálnym transferom, teda vytvoreniu fiškálnej únie a ďalšej európskej unifikácii.

„To bolo aj cieľom eura. Pred mnohými rokmi som o tom diskutoval s Helmuthom Kohlom, argumentoval ekonomicky a on ma vôbec nepočúval. Euro nemá s ekonomickými argumentmi nič spoločného. On opakoval, že euro je politický nástroj európskej unifikácie a centralizácie. Je to politický krok, ktorý donúti k fiškálnej únii, že musí byť prerozdeľovanie. V tomto zmysle euro paradoxne funguje,“ vysvetlil Klaus.

Mýtus 5: Voľný pohyb pracovných síl

„Zosilnený Schengenom a spolu s eurom ekonomicky devastuje slabšie krajiny, perifériu a posilňuje centrum. Ale nielen ekonomicky. Pre východnú Európu je voľný pohyb pracovných síl demografickou pohromou, porovnateľnou snáď iba s obdobím vojny. Krajiny ako Rumunsko, Bulharsko, Pobaltie, Slovensko, Poľsko sú demograficky ničené krajiny.“

Masívne pohyby ľudí sú porovnateľné s pohybmi v období druhej svetovej vojne. Poľsko malo v čase rozpadu sovietskeho bloku 39 miliónov obyvateľov, dnes má 36 miliónov. Rumunsko, 29 miliónov vtedy, teraz 26, tiež o tri milióny menej. Menšie Bulharsko, ktoré má pod 10 miliónov obyvateľov, prišlo o dva milióny.

„V pobaltských krajinách dochádza k drastickému vyľudňovaniu. Najsmutnejším príkladom je Lotyšsko, ktoré malo počas pádu komunizmu 2,7 milióna obyvateľov, teraz má 1,8 milióna, ba dokonca mi na nejakej konferencii lotyšskí priatelia hovorili, že to číslo je propaganda, že tam žije zhruba 1,2 milióna ľudí. To je šialené vyľudňovanie a demografická pohroma pre tieto krajiny. Česká republika je jedinou krajinou na východ od Ašu, kde rastie počet obyvateľov.“

Mýtus 6: Proces európskej integrácie mal krotiť Nemecko

„Nedopustiť, aby Nemecko zosilnelo tak, aby vyvolalo prvú svetovú vojnu, druhú svetovú vojnu, to bol jeden zo základných pilierov európskeho integračného procesu ešte v 50-tych rokoch."

Táto myšlienka podľa Klausa totálne zlyhala, nič také sa nedeje. Nemecko sa stalo novým naprostým hegemónom Európy.

"Je to tiež preto, že Francúzsko je slabé a Veľká Británia odchádza a EÚ začína byť – aby sme to nazvali trochu provokatívne – nemeckým blokom. Nemecko sa chová a získava pozície – a teraz budem znovu provokatívny – ako keby vyhralo obe vojny. Toto chceli dosiahnuť oboma vojnami, obe prehrali, ale v podstate mierovou cestou, európskou unifikáciou to dosiahli."

Ako ďalej?

Čo by mala Európska únia robiť? „Po prvé by mala prestať byť ideologickým, progresivistickým projektom a mala by sa vrátiť k spolupráci národných štátov ako ku kľúčovému princípu organizácie. Národné štáty nie sú žiadny relikt minulosti, ako sa nám stále snažia vnútiť európski ideológovia. Mali by byť základným stavebným blokom novej európskej únie. Táto nová únia by sa mala stať priestorom pre spoluprácu. Nemala by byť centralizovanou byrokratickou entitou riadenou bruselskou nomenklatúrou.“

Na záver si Klaus dovolil jednu odbočku. „Rusko by malo byť partnerom, jeho démonizovanie je smiešne. Prenechať Rusko Číne by bola z globálneho hľadiska strašná strategická chyba.“

Brexit a iný exit

Exprezident reagoval aj na prípadný odchod Českej republiky z EÚ. „Neverím, že by to šlo. Európska únia ukázala svojím chovaním v posledných troch rokoch, že žiadny exit nedopustí, žiadny priateľský exit. Jej jedinou snahou je potrestať, ponížiť a pošliapať hrdý Albión a tým tiež ukázať ostatným, najmä malým európskym štátom, ako dokážu cvičiť s veľkou Britániou, ktorá navyše nie je v srdci Európy, ale ostrovom pri Európe.“

Klaus dodal, že je zároveň skeptický, čo sa reformovateľnosti únie týka. „Takže čo zostáva? Také to prežívanie, alebo najnádejnejšia zo všetkých vecí, niečo, čomu by sme mohli najviac veriť, a to zázrak,“ rozosmial prítomných na stretnutí, ktoré organizovali Lidové noviny.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Zahraničie

Neprehliadnite tiež

Názory

Na priškrtenie slobody je moja generácia zvyknutá, mladšia s tým bude bojovať, hovorí Klaus

Nechcem veriť tomu, že by premiér Orbán, ktorý pomáhal zvrhnúť komunizmus v Maďarsku, usiloval o obmedzenie slobody. Na to ho poznám osobne príliš dobre, tvrdí Klaus.

Český prezident Václav Klaus na besede so študentami stredných škôl v Liptovskom Mikuláši počas pracovnej návštevy SR.
Koronavírus

Odborníčka na vírusy: Panika okolo choroby Covid-19 je zbytočná. Na imunitu odporúča jesť kyslú kapustu

Dúfa, že si ľudia aspoň zafixujú základné hygienické návyky a budú ich dodržiavať aj potom, až sa život vráti do normálnych koľají, pretože tak prispejú k zníženiu šírenia infekcií obrovskou mierou s minimálnym úsilím.

Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba),  ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19.
Slovensko

Štát bude od piatka masívne testovať rómske komunity

Školy ostávajú naďalej zatvorené. Minister školstva poprel šíriaci sa hoax, že sa otvoria 6. apríla.

Na snímke zľava štátni tajomníci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR pre národnostné školstvo a reformu financií Monika Filipová pre vedu a výskum Ľudovít Paulis, minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling a štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport Ivan Husár.
Slovensko

Vypnutie Slovenska označil Sulík za likvidačné

Prínosy sú neisté, náklady enormné, upozorňuje exminister financií Mikloš. Dzurinda pripomenul, že vláda má v takýchto záležitostiach konať na základe a po dôkladnej porade s odborníkmi, nie na základe referenda.

Minister financií Ivan Mikloš počas príhovoru na medzinárodnej konferencii.