SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Výber protiimigračných strán, ktoré uspeli vo voľbách do EP

Marine Le Penová, Matteo Salvini, Nigel Farage – to sú mená, ktoré strašia liberálnu časť politickej scény v Európe, vrátane jej bruselskej špičky. V eurovoľbách sa im dosť darilo.

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini. Jeho strana práve vysoko bodovala v ďalších voľbách.Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini. Jeho strana práve vysoko bodovala v ďalších voľbách. (Zdroj: SITA/AP)

Väčšina strán, označovaných ako nacionalistické, krajne pravicové či protiimigrantské, je teraz v Európskom parlamente (EP) členom frakcie Európa národov a slobody (ENF). Členmi ENF sú napríklad talianska Liga vicepremiéra a ministra vnútra Mattea Salviniho, Slobodná strana Rakúska (FPÖ), holandská Strana pre slobodu Geerta Wildersa alebo francúzske Národné združenie (RN). Ich popularita zmenila pomery síl v EP.

Ponúkame základné informácie o niektorých z týchto politických subjektov z vybraných krajín, kde uspeli vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko

Alternatíva pre Nemecko (AfD) – Stranu založil v roku 2013 hamburský ekonóm Bernd Lucke pôvodne na báze kritiky eurozóny. V roku 2015 po rozkole v strane sa AfD začala profilovať ako protiimigrantská a začala ťažiť z kritiky migračnej politiky kancelárky Angely Merkelovej. Netají sa väzbami na Rusko; stranu podporoval napríklad aj bývalý český prezident Václav Klaus. Teraz má už zastúpenie vo všetkých 16 krajinských spolkových snemoch a v celonemeckom parlamente je treťou najsilnejšou stranou – vo voľbách v roku 2017 získala 12,6 percenta hlasov.

AfD sa vo voľbách do EP umiestnila na štvrtom mieste, keď získala 10,8 percenta hlasov a mala by tak v EP obsadiť 11 z celkového počtu 96 kresiel vyčlenených pre nemeckých europoslancov.

Francúzsko

Národné združenie (RN) – Bývalý Národný front (FN), ktorý sa na Národné združenie premenoval vlani. Ide o pravicovú stranu, ktorá sa stavia proti európskej integrácii a imigrácii. Od roku 2011 ju vedie Marine Le Penová, ktorá v roku 2017 postúpila aj do druhého kola prezidentských volieb. Vedenie strany prevzala od svojho otca a zakladateľa strany, Jeana-Marie Le Pena. Le Pen založil FN v roku 1972, keď okolo seba združil odporcov prisťahovalcov a európskej integrácie, rovnako ako niektorých monarchistov a klerikálov. Jej pôvodný názov znel Národný front za francúzsku jednotu.

Skryť Vypnúť reklamu

RN vyhralo vo Francúzsku voľby do EP, keď získalo 23,5 percenta hlasov a v EP by malo mať 22 kresiel zo 74 mandátov určených pre Francúzsko.

Veľká Británia

Strana brexitu – Stranu tento rok v januári založil europoslanec Nigel Farage, bývalý predseda protiúnijnej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorý bol pred referendom v roku 2016 jednou z hlavných tvárí tábora zástancov odchodu svojej krajiny z Európskej únie. Farage v apríli pri začatí predvolebnej kampane oznámil, že Strana pre brexit nebude „poškvrnená“ krajnou pravicou a bude „netolerantná k akejkoľvek netolerancii“. Farage v EP vedie frakciu Európa slobody a priamej demokracie (EFDD).

Podľa predbežných výsledkov strana vedie vo voľbách do Európskeho parlamentu v Británii so ziskom 31,5 percenta hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansko

Liga – Predtým sa nazývala Liga severu a ako separatistickú stranu ju založil v roku 1991 Umberto Bossi. Pod jeho vedením volala po odtrhnutí Padanie a metropolu označovala ako „zlodejský Rím“. Bossi bol ale roku 2012 obvinený z korupcie a vedenie prevzal Matteo Salvini. Strana vypustila z názvu slovo „sever“, začala sa prezentovať ako celonárodná sila a ťaží najmä z protiimigrantskej a protiúnijnej rétoriky. V parlamentných voľbách v Taliansku vlani vyhrala pravicová koalícia, v ktorej bola Liga najvýraznejšou silou spoločne so stranou Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho. Salvini sa stal vicepremiérom a ministrom vnútra a predstavil alianciu európskych populistických strán. Ideovým základom tohto spojenectva je návrat právomocí z Bruselu jednotlivým štátom.

Skryť Vypnúť reklamu

Liga vyhrala voľby do EP v Taliansku, keď získala 29 percent hlasov a v EP by tak mala mať 22 kresiel zo 73 mandátov určených pre Taliansko.

Španielsko

Vox - Španielska protiimigračná a nacionalistická strana, ktorú založili v roku 2013 bývalí členovia Ľudovej strany. Je proti zákonom o rodovej rovnosti a proti získaniu autonómie španielskych regiónov. Vlani sa stala prvou ultrapravicovou stranou, ktorá získala svojho senátora od pádu Francovej diktatúry v roku 1975. Vo voľbách v roku 2015 síce získala len 0,1 percenta hlasov, odvtedy však výrazne posilňuje a v aprílových voľbách do španielskeho parlamentu získala 24 poslancov.

Vox sa v tohtoročných voľbách po prvýkrát dostal do europarlamentu, keď získal podľa odhadu 6,2 percenta hlasov a mal by tak v EP obsadiť tri z 54 španielskych mandátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Švédsko

Švédski demokrati (SD) – Protiimigračná strana, ktorá sa v minuloročných parlamentných voľbách umiestnila na treťom mieste. Strana bola založená v roku 1988 a sama sa označuje za sociálno konzervatívnu a nacionalistickú stranu; médiá ju označujú väčšinou za krajne pravicovú. SD vznikla na báze hnutia „Nechajte Švédsko Švédom“, ktoré bolo založené v roku 1979. Za najväčšiu hrozbu pre Švédsko považuje nárast moslimskej populácie, prisťahovalectvo a globalizáciu. Po prvýkrát na seba výrazne upozornila v roku 2010, keď sa dostala do švédskeho parlamentu.

Strana SD sa vo voľbách do EP vo Švédsku umiestnila na treťom mieste; získala 16,9 percenta hlasov a z celkového počtu 20 mandátov pre Švédsko by v EP mala mať tri kreslá.

Rakúsko

Slobodná strana Rakúska (FPÖ) – nacionalisticky orientovaná strana, ktorá presadzuje protiimigračnú politiku, vznikla v 50. rokoch zo Zväzu nezávislých, ktorého členmi boli aj bývalí nacisti. V rokoch 1986 až 2000 stranu viedol Jörg Haider, ktorý zahynul pri autonehode. Bývalý predseda a nedávno odstúpivší vicekancelár Heinz-Christian Strache sa v minulosti snažil vytvoriť obraz FPÖ ako umiernenej strany, niektorí jej politici však majú blízko k zoskupeniam považovaným za pravicovo extrémistické. V rakúskych voľbách, ktoré sa konali v októbri 2017, strana skončila na treťom mieste tesne za druhými sociálnymi demokratmi (SPÖ). Prezidentský kandidát FPÖ Norbert Hofer len tesne prehral v opakovanom druhom kole rakúskych prezidentských volieb v decembri 2016 s bývalým šéfom rakúskych Zelených Alexandrom Van der Bellenem. V decembri 2017 bola zostavená nová rakúska vláda, ktorú tvorí koalícia FPÖ a víťaznej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá sa ale práve rozpadáva pod vplyvom Stracheho aféry. FPÖ sa na vláde podieľala už v rokoch 2000 až 2005.

Skryť Vypnúť reklamu

FPÖ sa vo voľbách do EP v Rakúsku umiestnila na treťom mieste, keď získala 17,2 percenta hlasov a v EP bude zastúpená tromi kreslami z 18 mandátov určených pre Rakúsko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 4 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 6 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 8 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 9 h