SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Fanatizmus intersekcionality alebo krkolomné ideologické partnerstvá

Antisemitizmus má nové podoby a čudné spolky.

Antisemitizmus spája podivuhodné skupiny a má nové podoby.Antisemitizmus spája podivuhodné skupiny a má nové podoby. (Zdroj: TASR/AP)

Čo má spoločné teroristická skupina Hamas s hnutím proti násiliu "Black Lives Matter"? Čo má spoločné demokracia v Izraeli s antisemitským Kukluxklanom? Čo má spoločné Iránska islamská republika zhadzujúca gaya zo striech s aktivistami za práva gayov? Čo majú spoločného feministky s radikálnymi islamskými sexistami, ktorí podporujú vraždy zo cti a mrzačenie ženských genitálií? Samozrejme že nič, totiž ak nepodporujete pseudointelektuálny koncept "intersekcionality".

SkryťVypnúť reklamu

Pseudointelektuálna teória

Intersekcionalita je radikálna pseudointelektuálna teória, ktorá tvrdí, že všetky formy sociálneho útlaku sú neoddeliteľne prepojené. Intersekcionalita sa stala krycím heslom súčasného protiamerického, protizápadného, protiizraelského a antisemitského fanatizmu. Nikde inde nie je tento radikálny názor viac zvestovaný než v amerických univerzitných mestečkách v mene "politiky identity" a "solidarity".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Intersekcionalita vytvorila umelé koalície zo všelijakých podivných partnerov, ktoré nespája nič okrem nenávisti voči svojim spolužiakom, ktorí sú "privilegovaní", pretože sú bieli, heterosexuálni, muži alebo Židia, píše profesor Alan Derschowitz v texte, ktorý publikoval Gatestone institute.

SkryťVypnúť reklamu

Skoncovanie privilégií. Bielych i židovských

Mnohí študenti na Illinoiskej univerzite (UIC), vyjadrili nedávno v sociálnych médiách svoje znepokojenie potom, čo boli v areáli univerzity vylepené plagáty požadujúce "ukončenie židovských privilégií". Na letáku stálo veľkými písmenami: "Skoncovanie s privilégiami bielych musí začať ukončením privilégií židovských." Na letáku boli siluety ľudí a Dávidova hviezda sa šípkou mieriace na sprievodný popisok "1%".

Hoci bolo na niektorých letákoch ako sponzor tohto podujatia uvedené hnutia "Black Lives Matter", nie je jasné, či boli tieto letáky distribuované extrémnou pravicou používajúcou extrémne ľavicové antisemitské memy alebo priamo extrémnymi antisemitskými ľavičiarmi. V niektorých ohľadoch je to vlastne jedno, pretože mnoho krajných pravičiarov i ľavičiarov zdieľa opovrhnutie voči Židom, voči ich národnému štátu a tak zvanému "židovskému privilégiu".

SkryťVypnúť reklamu

Už samotný koncept "privilégia" - myšlienka, že bieli ľudia si užívajú v západnej spoločnosti istých privilégií v porovnaní s nebielymi ľuďmi žijúcimi v rovnakom sociálnom a ekonomickom prostredí - má v USA dlhú a komplikovanú históriu. Podrobenie čiernych Američanov a ostatných nebielych ľudí je endemický problém, ktorý vyžaduje výrazné zmeny v legislatíve a miestny občiansky aktivizmus.

Radikáli sa vyfarbujú

Prisudzovaním domácich sociálnych problémov tak zvaným "židovským privilégiám" sa však radikáli vyfarbujú ako tradiční antisemiti, ktorí z hlbokých sociálnych problémov vinia spoločenské postavenie Židov, ich zamestnania a ekonomickú výkonnosť.

Tieto praktiky pripomínajú hnusnú antisemitskú propagandu z tridsiatych rokov 20. storočia, kedy bahno z týždenníka Der Stürmer obviňovalo Židov a tak zvané neprimerané židovské bohatstvo z nemeckej porážky v prvej svetovej vojne a z následného hospodárskeho kolapsu.

SkryťVypnúť reklamu

Novinárske kačice o Židoch kontrolujúcich svetovej financie - prvýkrát uverejnené v cárskom podvrhu, knihe Protokoly sionských mudrcov - boli antisemitské vtedy a sú antisemitské aj dnes, bez ohľadu na to, či sa k nim hlási extrémna ľavica alebo extrémna pravica.

Židia podporujú rasovú rovnosť

Neexistuje žiadny dôkaz ani o tom, že sú Židia zodpovední za ekonomickú a sociálnu nerovnosť v súčasnej Amerike, ani o tom, že Židia boli zodpovední za zločiny proti kresťanom, ktoré im boli v minulosti tradične pripisované. V skutočnosti Židia nadpriemerne podporujú rasovú rovnosť a ďalšiu liberálnu agendu. Väčšina úspešných Židov, rovnako ako väčšina najúspešnejších ľudí ostatných náboženstiev a národností, dosiahla úspech tvrdou prácou a nie osobitnými privilégiami.

SkryťVypnúť reklamu

Ani ja som rozhodne nezačal svoju kariéru vďaka nejakému privilégiu. Napriek tomu, že som bol najlepším absolventom vo svojom ročníku na Právnickej fakulte univerzity v Yale, tak som bol odmietnutý všetkými 32 právnickými firmami, u ktorých som sa uchádzal o zamestnanie.

Trendy extrémnej ľavice

Spájanie navzájom nesúvisiacich "viktimizovaných skupín", napriek ich úplne hmlistým súvislostiam, je všeobecnejší trend extrémnej ľavice, ktorej radikálne aktivisti čoraz viac vyžadujú démonizovanie 'sionistov' - čo je eufemizmus pre Židov. A každý, kto chce o sebe tvrdiť, že je "progresívny", musí tento postoj nadšene prijať za svoj, a pridať ho do svojho balíčka "progresívnych" cieľov.

Spájať zjavne rôznorodé skupiny "pod zástavou útlaku" vedie k formovaniu aliancií medzi hnutiami, ktorá spolu v najlepšom prípade nemajú nič spoločné a v najhoršom prípade proti sebe majú averziu. Jediným rysom, ktorý ich spája, je povinné démonizovanie národného štátu židovského ľudu.

SkryťVypnúť reklamu

Feministky a moslimské skupiny

Napríklad niektoré intersekcionálne feministky, ktoré sa v januári 2017 zúčastnili Demonštrácie žien vo Washingtone, sa tvária ako prirodzené spojenkyne protiizraelských moslimských skupín, ktoré buď plne akceptujú, alebo aspoň tolerujú praktiky, ako sú "vraždy zo cti" a ženská obriezka.

Ďalej napríklad organizácia Židovské hlasy za mier (JVP, Jewish Voices for Peace) - organizácia požadujúca "ukončenie násilia proti civilistom a mier a spravodlivosť pre všetkých obyvateľov Blízkeho Východu" - pozvala Rasmiehu Odeh, členku Ľudového frontu pre oslobodenie Palestíny (PFLP, Popular Front for the Liberation of Palestine) a odsúdenú teroristku, aby prehovorila na národnej konferencii JVP konanej 31. marca 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Je absolútne nelogické, aby Rasmieh Odeh - teroristka, ktorá má na svojich rukách krv - vystúpila na konferencii židovskej organizácie, ktorá tvrdí, že propaguje mier na Blízkom východe. Našťastie bude Odeh deportovaná za to, že pred americkými úradmi zamlčala svoje odsúdenie za vraždu. Možno, že jej mierumilovní členovia JVP budú musieť aplaudovať na Skype.

Spájajú nesúvisiace krivdy

Tu je niekoľko príkladov z mnohých, ako radikálni ľavičiari spájajú vzájomne nesúvisiace krivdy. Jedným príkladom je porovnávanie zásahu našej vlády pri vodnej kríze v meste Flint v Michigane s "krutým" nedostatkom vody v Gaze.

Aktivisti hnutia "Black Lives Matter" navštívili Gazu, aby vyjadrili solidaritu s teroristickou skupinou Hamas a s Palestínčanmi utláčanými obrannými opatreniami takzvane rasistického Izraela. Kým hnutie Black Lives Matter tvrdí, že odmieta násilie na dosiahnutie svojich politických cieľov, a mnoho ich prominentných členov horlivo kritizuje "izraelskú genocídu Palestínčanov", tak o odpaľovaní rakiet na izraelských civilistov Hamasom cudne mlčia.

SkryťVypnúť reklamu

Zjednodušenie optiky

Jonathan Haidt, sociálny psychológ a profesor etického leadershipu na Stern School of Business na Newyorskej univerzite, povedal na zjednocovanie rôznych ľavicových káuz pod zástavou intersekcionality v relácii Charlieho Rose na televíznej stanici PBS toto:

"... pozrite sa, existuje dobrá politika identity - ak sú černochom upierané práva, tak poďme za tie práva bojovať, to je tá dobrá politika. Ale existuje aj zlá politika identity, ktorá učí študentov, učí mladých ľudí deliť ľudí podľa rasy, pohlavia a ďalších kritérií. a potom im udelíme morálny kredit - zvýhodnenie založené na privilégiu je zlé a robiť zo seba obeť je správne. OK, a teraz sa pozrime na všetko touto optikou. V Izraeli sú Palestínčania obeťami. Palestínčania sú teda tí dobrí a Židia čiže Izraelčania, sú tí zlí ... toto je zvláštna perspektíva. Všetky sociálne problémy je potom možné zredukovať podľa tohto jednoduchého rámca. Myslím, že tým robíme študentom medvediu službu. Myslím, že z nich robíme hlupákov."

SkryťVypnúť reklamu

Zásadné je byť proti Izraelu

Je zvláštne, keď feministky a aktivisti za práva homosexuálov odmietajú odsúdiť sexizmus a homofóbiu v arabskom svete a vehementne nútia progresivistov prijať kolektívny pohľad na svet s tak širokým spektrom nesúvisiacich extrémnych názorov, ktoré nesmie nikto zradiť, ak má byť považovaný za našinca. Zásadné je ale len jedno, byť proti Izraelu.

Podstatou antisemitizmu je fanatické tvrdenie, že ak existuje nejaký problém, tak sú jeho príčinou Židia. Hitler začal obviňovať Židov za ekonomický pád Nemecka. Dnes obviňuje veľa skalných ľavicových aktivistov priamo alebo nepriamo Židov a sionistov z väčšiny všetkého zla na svete. Všetci poctiví ľudia sa musia pripojiť ku kritike "intersekcionality" pre to, čím skutočne je - eufemizmom pre antiamerický, antisemitský a antiizraelský fanatizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Odsúdenie "intersekcionality" za fanatizmus, ktorý reprezentuje, je nevyhnutné, lebo len tak môžeme represívnym extrémistom zabrániť v prevzatí mnohých skutočne liberálnych káuz, ktoré potom pod falošným pláštikom progresivismu maskujú program ich vlastného fanatizmu.

Alan M. Dershowitz je emeritný držiteľ profesúry Felixa Frankfurter na Harvard Law School.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu