SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana
ANALÝZA

Eurovoľby ukázali dve Nemecká

Hranica medzi bývalou NDR a Spolkovou republikou je na volebnej mape veľmi výrazná.

Takto volili ľudia v Nemecku Zelených (vľavo) a AfD (vpravo).Takto volili ľudia v Nemecku Zelených (vľavo) a AfD (vpravo).(Zdroj: Der Bundeswahlleiter)

Práve skončené eurovoľby sú obrovskou témou. Euroskeptické strany posilnili, ale nie natoľko, aby sa nedali uzatvárať koalície bez nich. Z celého tohto šíreho poľa som si na spracovanie vybral vývoj v Nemecku, pretože sa nás dosť týka a pretože veľmi dobre ilustruje ako regionálnu polarizáciu, ktorá sa vo voľbách do EP prejavila, tak eróziu tradičného systému strán, píše zahranično-politický komentátor Marian Kechlibar na svojej webovej stránke kechlibar.net.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa pozrieme na výsledky volieb "z vtáčej perspektívy", sú východné a západné Nemecko stále dve krajiny, najmä čo sa menej tradičných strán (AFD, Linke, Zelení) týka. Hranica nezmizla ani po tridsiatich rokoch:

Pritom je to práve ten západ Nemecka, ktorý tvorí v rámci Európy unikátnu entitu. Nikde inde, snáď s výnimkou Fínska, nevytláčajú Zelení tak razantne konzervatívcov aj socialistov na okraj. Vo Švédsku, odkiaľ pochádza Greta Thunberga, tamojší zelená strana dokonca oslabila a stratila dvoch europoslanca zo štyroch. (Nutné je však povedať, že klimatickú agendu tam adoptovali skoro všetky strany spektra. Ale to CDU aj SPD tiež.) Bývalá NDR by naopak svojimi volebnými výsledkami do strednej Európy dosť zapadla a veľmi by sa nelíšila ani od Talianska či Rakúska - až na silnejšiu pozíciu ex-komunistov.

Zelený západ

... vyzerá konkrétne takto.

Z hľadiska CDU a SPD dopadli voľby veľmi zle, postupnú eróziu sa nedarí zastaviť. V západnej časti SRN sa im najhorším protivníkom stali Zelení, ktorí totálne triumfovali medzi mladými a dokonca boli najsilnejšou stranou v celej vekovej kategórii 18-60 (šesťdesiat!). Skutočne vernými voliči CDU / CSU a SPD sú už len dôchodcovia.

Ak sa nezmenia niečo zásadne v tomto trende, budú voliči CDU a SPD ďalej pozvoľna vymierať a jedného dňa, odhadom do desiatich rokov, Zelení skutočne vyhrajú spolkové voľby.

(Ak potom budú na celoeurópskej úrovni nútiť dajme tomu Francúza, aby odstavili všetky svoje jadrové elektrárne, môže to byť ešte veľmi zaujímavé. Tiež ich azylová a migračná politika by sa niektorým susedom nemusela pozdávať.)

Predsedníčky v ohrození

Zlý výsledok CDU aj SPD v eurovoľbách zároveň znamená určité ohrozenie pre ich predsedníčky, Annegret Kramp-Karrenbauer a Andreu Nahles. Najmä v prípade tej druhej sa do mixu problémov pridalo aj sklamanie v Brémach, ktoré boli spoľahlivú baštou socialistov už od konca druhej svetovej vojny (aj predtým). To síce nutne neznamená, že SPD o Brémy príde; červeno-červeno-zelená radnica rovnako ako v Berlíne by najskôr bola možná. Ale rovnako je to symbolická strata.

Naproti tomu na AKK ešte skúška ohňom čaká - krajinské voľby na východe Nemecka. Za necelých sto dní sa budú voliť krajinské snemy v Sasku a Brandenbursku (1.septembra), koncom októbra potom v Durínsku. Čím sa dostávame k ďalšej téme.

Vzpurný východ

Zelení, triumfujúcej v západnej časti Nemecka, v bývalej NDR napospol pohoreli, jedinou výnimkou sú veľké univerzitné mestá s ich študentstvom. V dvoch štátoch (Brandenbursko a Sasko) sa najsilnejšou stranou stala AFD.

Najsilnejšiu pozíciu mala AFD tradične v saskom Švajčiarsku a v Lužici, cez 30 percent, pričom Lužice je práve to miesto na mape Nemecka, ktoré má najväčšiu obavu zo zelenej energetickej politiky. Tamojšie pracovné miesta sú silne závislé na ťažbe hnedého uhlia, ktoré sa má čoskoro zastaviť.

Lužice majú zhora prisľúbené 17 miliárd eur na utlmenie nárazu, ktorý by inak prišiel, čo je pre región o približne 1,3 milióna obyvateľov celkom dosť. Napriek tomu je nespokojnosť silná. Nejde asi len o peniaze, ale aj o pocit straty sebestačnosti a hrdosti. Žiť z milosti iných, nech sa tomu formálne hovorí akokoľvek, nie je pre väčšinu ľudí veľmi dôstojný spôsob existencie.

Zaujímavé je, že medzi východom a západom nenastáva - opäť s výnimkou veľkých univerzitných miest - žiadna politická konvergencia, skôr naopak. Kým rast AFD na západe sa oslabil a miestami skôr stratila pozície, na východe sa stala miestnou Volkspartei a jediný, kto jej zatiaľ konkuruje, je CDU.

CDU čaká skúška ohňom

Východná CDU bude avšak po tohtoročných troch krajinských voľbách stáť pred kritickou otázkou: uzavrieť vládnu koalíciu s AFD, proti veľkému hnevu centrálnych orgánov strany? Alebo sa snažiť pozlepovať zmes typu CDU-SPD-Zelení-FDP v mene udržania AFD v opozícii? Miestne politické reality sú predsa len iné ako v Kolíne nad Rýnom.

To bude však otázka pre jeseň tohto roku. Otázka pre dlhší časový horizont je iná: čo so situáciami, keď nejaký výrazne definovaný, ale slabší región nechce zmenu, ku ktorej ho vlečie jeho silnejší partner? To je totiž problém, ktorý nepostihuje len EÚ ako celok, ale aj jednotlivé krajiny v nej.

"Dederon" evidentne pre zelenú revolúciu príliš nezahorel, ale nemá na výber, pretože západní voliči ho početne prevážia. To isté sa napokon práve teraz opakuje na britských ostrovoch. Prístup Škótska a Anglicka k Brexitu je zrkadlovo prevrátený, ale päť miliónov Škótov s päťdesiatimi miliónmi Angličanov veľa nenarobí.

A "rozvod" (nejaké to nezávislé Škótsko či Sasko) by bol pri krajinách zrastených po celej generácie extrémne drahý.

Najčítanejšie články

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Zahraničie

Neprehliadnite tiež

Ekonomika

Zmena klímy je významnou hrozbou pre finančnú stabilitu

Centrálne banky a regulačné orgány podľa štúdie čoraz viac zapracúvajú klimatické riziká do svojich aktivít.

Ilustračné foto.
Názory

2020 vs. 1665, alebo ako málo sa za to obdobie v niektorých mysliach zmenilo

Ochráni vás pred infekciou, ak sa budete päťkrát za deň modliť? Moslimovia si to mysleli v 17. storočí a niektorí aj dnes.

Pieter Bruegel starší zachytil skazu morovej nákazy na obraze Triumf smrti (okolo 1562). Obraz je plný skľučujúcich detailov.
Slovensko

Premiéra Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest

Zdravotné problémy mal už dva týždne.

Premiér v nemocnici.
Zahraničie

Sanders po víťazstve v Nevade potvrdzuje postavenie favorita

"Vyhráme, pretože spájame náš národ v multirasovú a viacgeneračnú koalíciu," povedal ľavicový politik, ktorý sa označuje za socialistu.

Po sčítaní približne 10 percent hlasov mal Sanders pohodlné vedenie.