SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Eurovoľby ukázali dve Nemecká

Hranica medzi bývalou NDR a Spolkovou republikou je na volebnej mape veľmi výrazná.

Takto volili ľudia v Nemecku Zelených (vľavo) a AfD (vpravo).Takto volili ľudia v Nemecku Zelených (vľavo) a AfD (vpravo). (Zdroj: Der Bundeswahlleiter)

Práve skončené eurovoľby sú obrovskou témou. Euroskeptické strany posilnili, ale nie natoľko, aby sa nedali uzatvárať koalície bez nich. Z celého tohto šíreho poľa som si na spracovanie vybral vývoj v Nemecku, pretože sa nás dosť týka a pretože veľmi dobre ilustruje ako regionálnu polarizáciu, ktorá sa vo voľbách do EP prejavila, tak eróziu tradičného systému strán, píše zahranično-politický komentátor Marian Kechlibar na svojej webovej stránke kechlibar.net.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa pozrieme na výsledky volieb "z vtáčej perspektívy", sú východné a západné Nemecko stále dve krajiny, najmä čo sa menej tradičných strán (AFD, Linke, Zelení) týka. Hranica nezmizla ani po tridsiatich rokoch:

SkryťVypnúť reklamu

Pritom je to práve ten západ Nemecka, ktorý tvorí v rámci Európy unikátnu entitu. Nikde inde, snáď s výnimkou Fínska, nevytláčajú Zelení tak razantne konzervatívcov aj socialistov na okraj. Vo Švédsku, odkiaľ pochádza Greta Thunberga, tamojší zelená strana dokonca oslabila a stratila dvoch europoslanca zo štyroch. (Nutné je však povedať, že klimatickú agendu tam adoptovali skoro všetky strany spektra. Ale to CDU aj SPD tiež.) Bývalá NDR by naopak svojimi volebnými výsledkami do strednej Európy dosť zapadla a veľmi by sa nelíšila ani od Talianska či Rakúska - až na silnejšiu pozíciu ex-komunistov.

Zelený západ

... vyzerá konkrétne takto.

Z hľadiska CDU a SPD dopadli voľby veľmi zle, postupnú eróziu sa nedarí zastaviť. V západnej časti SRN sa im najhorším protivníkom stali Zelení, ktorí totálne triumfovali medzi mladými a dokonca boli najsilnejšou stranou v celej vekovej kategórii 18-60 (šesťdesiat!). Skutočne vernými voliči CDU / CSU a SPD sú už len dôchodcovia.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa nezmenia niečo zásadne v tomto trende, budú voliči CDU a SPD ďalej pozvoľna vymierať a jedného dňa, odhadom do desiatich rokov, Zelení skutočne vyhrajú spolkové voľby.

(Ak potom budú na celoeurópskej úrovni nútiť dajme tomu Francúza, aby odstavili všetky svoje jadrové elektrárne, môže to byť ešte veľmi zaujímavé. Tiež ich azylová a migračná politika by sa niektorým susedom nemusela pozdávať.)

Predsedníčky v ohrození

Zlý výsledok CDU aj SPD v eurovoľbách zároveň znamená určité ohrozenie pre ich predsedníčky, Annegret Kramp-Karrenbauer a Andreu Nahles. Najmä v prípade tej druhej sa do mixu problémov pridalo aj sklamanie v Brémach, ktoré boli spoľahlivú baštou socialistov už od konca druhej svetovej vojny (aj predtým). To síce nutne neznamená, že SPD o Brémy príde; červeno-červeno-zelená radnica rovnako ako v Berlíne by najskôr bola možná. Ale rovnako je to symbolická strata.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu na AKK ešte skúška ohňom čaká - krajinské voľby na východe Nemecka. Za necelých sto dní sa budú voliť krajinské snemy v Sasku a Brandenbursku (1.septembra), koncom októbra potom v Durínsku. Čím sa dostávame k ďalšej téme.

Vzpurný východ

Zelení, triumfujúcej v západnej časti Nemecka, v bývalej NDR napospol pohoreli, jedinou výnimkou sú veľké univerzitné mestá s ich študentstvom. V dvoch štátoch (Brandenbursko a Sasko) sa najsilnejšou stranou stala AFD.

Najsilnejšiu pozíciu mala AFD tradične v saskom Švajčiarsku a v Lužici, cez 30 percent, pričom Lužice je práve to miesto na mape Nemecka, ktoré má najväčšiu obavu zo zelenej energetickej politiky. Tamojšie pracovné miesta sú silne závislé na ťažbe hnedého uhlia, ktoré sa má čoskoro zastaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Lužice majú zhora prisľúbené 17 miliárd eur na utlmenie nárazu, ktorý by inak prišiel, čo je pre región o približne 1,3 milióna obyvateľov celkom dosť. Napriek tomu je nespokojnosť silná. Nejde asi len o peniaze, ale aj o pocit straty sebestačnosti a hrdosti. Žiť z milosti iných, nech sa tomu formálne hovorí akokoľvek, nie je pre väčšinu ľudí veľmi dôstojný spôsob existencie.

Zaujímavé je, že medzi východom a západom nenastáva - opäť s výnimkou veľkých univerzitných miest - žiadna politická konvergencia, skôr naopak. Kým rast AFD na západe sa oslabil a miestami skôr stratila pozície, na východe sa stala miestnou Volkspartei a jediný, kto jej zatiaľ konkuruje, je CDU.

CDU čaká skúška ohňom

Východná CDU bude avšak po tohtoročných troch krajinských voľbách stáť pred kritickou otázkou: uzavrieť vládnu koalíciu s AFD, proti veľkému hnevu centrálnych orgánov strany? Alebo sa snažiť pozlepovať zmes typu CDU-SPD-Zelení-FDP v mene udržania AFD v opozícii? Miestne politické reality sú predsa len iné ako v Kolíne nad Rýnom.

SkryťVypnúť reklamu

To bude však otázka pre jeseň tohto roku. Otázka pre dlhší časový horizont je iná: čo so situáciami, keď nejaký výrazne definovaný, ale slabší región nechce zmenu, ku ktorej ho vlečie jeho silnejší partner? To je totiž problém, ktorý nepostihuje len EÚ ako celok, ale aj jednotlivé krajiny v nej.

"Dederon" evidentne pre zelenú revolúciu príliš nezahorel, ale nemá na výber, pretože západní voliči ho početne prevážia. To isté sa napokon práve teraz opakuje na britských ostrovoch. Prístup Škótska a Anglicka k Brexitu je zrkadlovo prevrátený, ale päť miliónov Škótov s päťdesiatimi miliónmi Angličanov veľa nenarobí.

A "rozvod" (nejaké to nezávislé Škótsko či Sasko) by bol pri krajinách zrastených po celej generácie extrémne drahý.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu