SME
Piatok, 25. september, 2020 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
ANALÝZA

Eurovoľby ukázali dve Nemecká

Hranica medzi bývalou NDR a Spolkovou republikou je na volebnej mape veľmi výrazná.

Takto volili ľudia v Nemecku Zelených (vľavo) a AfD (vpravo).Takto volili ľudia v Nemecku Zelených (vľavo) a AfD (vpravo). (Zdroj: Der Bundeswahlleiter)

Práve skončené eurovoľby sú obrovskou témou. Euroskeptické strany posilnili, ale nie natoľko, aby sa nedali uzatvárať koalície bez nich. Z celého tohto šíreho poľa som si na spracovanie vybral vývoj v Nemecku, pretože sa nás dosť týka a pretože veľmi dobre ilustruje ako regionálnu polarizáciu, ktorá sa vo voľbách do EP prejavila, tak eróziu tradičného systému strán, píše zahranično-politický komentátor Marian Kechlibar na svojej webovej stránke kechlibar.net.

Ak sa pozrieme na výsledky volieb "z vtáčej perspektívy", sú východné a západné Nemecko stále dve krajiny, najmä čo sa menej tradičných strán (AFD, Linke, Zelení) týka. Hranica nezmizla ani po tridsiatich rokoch:

Skryť Vypnúť reklamu

Pritom je to práve ten západ Nemecka, ktorý tvorí v rámci Európy unikátnu entitu. Nikde inde, snáď s výnimkou Fínska, nevytláčajú Zelení tak razantne konzervatívcov aj socialistov na okraj. Vo Švédsku, odkiaľ pochádza Greta Thunberga, tamojší zelená strana dokonca oslabila a stratila dvoch europoslanca zo štyroch. (Nutné je však povedať, že klimatickú agendu tam adoptovali skoro všetky strany spektra. Ale to CDU aj SPD tiež.) Bývalá NDR by naopak svojimi volebnými výsledkami do strednej Európy dosť zapadla a veľmi by sa nelíšila ani od Talianska či Rakúska - až na silnejšiu pozíciu ex-komunistov.

Zelený západ

... vyzerá konkrétne takto.

Z hľadiska CDU a SPD dopadli voľby veľmi zle, postupnú eróziu sa nedarí zastaviť. V západnej časti SRN sa im najhorším protivníkom stali Zelení, ktorí totálne triumfovali medzi mladými a dokonca boli najsilnejšou stranou v celej vekovej kategórii 18-60 (šesťdesiat!). Skutočne vernými voliči CDU / CSU a SPD sú už len dôchodcovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa nezmenia niečo zásadne v tomto trende, budú voliči CDU a SPD ďalej pozvoľna vymierať a jedného dňa, odhadom do desiatich rokov, Zelení skutočne vyhrajú spolkové voľby.

(Ak potom budú na celoeurópskej úrovni nútiť dajme tomu Francúza, aby odstavili všetky svoje jadrové elektrárne, môže to byť ešte veľmi zaujímavé. Tiež ich azylová a migračná politika by sa niektorým susedom nemusela pozdávať.)

Predsedníčky v ohrození

Zlý výsledok CDU aj SPD v eurovoľbách zároveň znamená určité ohrozenie pre ich predsedníčky, Annegret Kramp-Karrenbauer a Andreu Nahles. Najmä v prípade tej druhej sa do mixu problémov pridalo aj sklamanie v Brémach, ktoré boli spoľahlivú baštou socialistov už od konca druhej svetovej vojny (aj predtým). To síce nutne neznamená, že SPD o Brémy príde; červeno-červeno-zelená radnica rovnako ako v Berlíne by najskôr bola možná. Ale rovnako je to symbolická strata.

Skryť Vypnúť reklamu

Naproti tomu na AKK ešte skúška ohňom čaká - krajinské voľby na východe Nemecka. Za necelých sto dní sa budú voliť krajinské snemy v Sasku a Brandenbursku (1.septembra), koncom októbra potom v Durínsku. Čím sa dostávame k ďalšej téme.

Vzpurný východ

Zelení, triumfujúcej v západnej časti Nemecka, v bývalej NDR napospol pohoreli, jedinou výnimkou sú veľké univerzitné mestá s ich študentstvom. V dvoch štátoch (Brandenbursko a Sasko) sa najsilnejšou stranou stala AFD.

Najsilnejšiu pozíciu mala AFD tradične v saskom Švajčiarsku a v Lužici, cez 30 percent, pričom Lužice je práve to miesto na mape Nemecka, ktoré má najväčšiu obavu zo zelenej energetickej politiky. Tamojšie pracovné miesta sú silne závislé na ťažbe hnedého uhlia, ktoré sa má čoskoro zastaviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Lužice majú zhora prisľúbené 17 miliárd eur na utlmenie nárazu, ktorý by inak prišiel, čo je pre región o približne 1,3 milióna obyvateľov celkom dosť. Napriek tomu je nespokojnosť silná. Nejde asi len o peniaze, ale aj o pocit straty sebestačnosti a hrdosti. Žiť z milosti iných, nech sa tomu formálne hovorí akokoľvek, nie je pre väčšinu ľudí veľmi dôstojný spôsob existencie.

Zaujímavé je, že medzi východom a západom nenastáva - opäť s výnimkou veľkých univerzitných miest - žiadna politická konvergencia, skôr naopak. Kým rast AFD na západe sa oslabil a miestami skôr stratila pozície, na východe sa stala miestnou Volkspartei a jediný, kto jej zatiaľ konkuruje, je CDU.

CDU čaká skúška ohňom

Východná CDU bude avšak po tohtoročných troch krajinských voľbách stáť pred kritickou otázkou: uzavrieť vládnu koalíciu s AFD, proti veľkému hnevu centrálnych orgánov strany? Alebo sa snažiť pozlepovať zmes typu CDU-SPD-Zelení-FDP v mene udržania AFD v opozícii? Miestne politické reality sú predsa len iné ako v Kolíne nad Rýnom.

Skryť Vypnúť reklamu

To bude však otázka pre jeseň tohto roku. Otázka pre dlhší časový horizont je iná: čo so situáciami, keď nejaký výrazne definovaný, ale slabší región nechce zmenu, ku ktorej ho vlečie jeho silnejší partner? To je totiž problém, ktorý nepostihuje len EÚ ako celok, ale aj jednotlivé krajiny v nej.

"Dederon" evidentne pre zelenú revolúciu príliš nezahorel, ale nemá na výber, pretože západní voliči ho početne prevážia. To isté sa napokon práve teraz opakuje na britských ostrovoch. Prístup Škótska a Anglicka k Brexitu je zrkadlovo prevrátený, ale päť miliónov Škótov s päťdesiatimi miliónmi Angličanov veľa nenarobí.

A "rozvod" (nejaké to nezávislé Škótsko či Sasko) by bol pri krajinách zrastených po celej generácie extrémne drahý.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zahraničie

Neprehliadnite tiež

Názory

Marian Kechlibar: Pozor, nový azylový plán Európskej únie skrýva nebezpečné úskalia

Predstavitelia štátu by nemali okamžite súhlasiť s návnadou, že nemusíme prijať migrantov, stačí, keď budeme finacovať ich návrat z inej krajiny. Lenže, pozor! Práve v tom je zakopaný pes a figliarska finta únie. Pozrite si, čo sa môže stať.

Zahraničie

James Bond naozaj existoval. Briti ho v šesťdesiatych rokoch poslali do východnej Európy

Agent jeho veličenstva pôsobil v susednej krajine. Preslávený hrdina z Flemingovej knihy už bol mnoho rokov na svete, svetlo sveta v tom čase uzrela aj prvá sfilmovaná bondovka. Robili si Briti z poľských tajných služieb žarty?

James Albert Bond v službách jeho veličenstva v Poľsku.

Spojené kráľovstvo zaradilo Slovensko na cestovný karanténny zoznam

Opatrenie znamená, že Slováci, ktorí sa vrátia do Spojeného kráľovstva od 4.00 h (5.00 h SEČ) v sobotu, budú musieť absolvovať dvojtýždňovú domácu karanténu.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.
Slovensko

Na budúci rok začneme masívnu výstavbu nájomných bytov, sľubuje Kollár

Tvrdí, že tento projekt ľuďom pomôže, veľkí developeri ho však môžu vnímať ako hrozbu. Pozrite si, čo všetko ešte sľubuje.

Boris Kollár.