SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Člen ODS vyzýval na zabitie Zemana. Vylúčili ho zo strany

Lang príspevok stiahol a ospravedlnil sa. Tesne predtým na Facebooku vysvetlil, prečo je zdanenie cirkevných náhrad zlé.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman. Prezident Českej republiky Miloš Zeman. (Zdroj: Roman Kopka)

PRAHA - Česká Občianska demokratická strana (ODS) vylúčila Martina Langa, člena radnice mesta Jesenice neďaleko Prahy. V stredu večer o tom informovala hovorkyňa ODS Jana Havelková. O vylúčení rozhodla výkonná rada strany. Lang na Facebooku totiž vyzýval na zabitie českého prezidenta Miloša Zemana. Príspevok neskôr vymazal a ospravedlnil sa zaň, pripomenul spravodajský portál Novinky.cz.

Langa, ktorý bol do incidentu aj šéfom ODS v Jesenici, vylúčili za závažné porušenie straníckych stanov, vysvetlila Havelková.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravicový politik Lang v apríli na Facebooku kritizoval Zemana za to, že podporil zdanenie náhrad cirkevných reštitúcií. Označil ho za "morálneho netvora a debilného boľševika". V odkaze na Facebooku napísal: "Zeman je druhý Hitler a treba ho podrezať ako sviňu."

Potom príspevok vymazal a svoje vyjadrenie označil za zveličenie, ktoré "mimochodom používa aj prezident".

Langovo správanie už skôr odsúdil šéf občianskych demokratov Petr Fiala. Minulý týždeň však prezident Zeman kritizoval politikov ODS za to, že svojho člena nevylúčili zo strany.

Zdanenie náhrad cirkvám je jednou z podmienok, ktoré si dali komunisti (KSČM) za to, že budú tolerovať menšinovú vládu ANO a ČSSD.

Cirkvi by museli po novom zahŕňať štátne náhrady do zdaniteľných príjmov.

Skryť Vypnúť reklamu

Reštitučný zákon počítal s tým, že cirkvi dostanú do štátu nehnuteľný majetok v hodnote približne 75 miliárd korún (2,91 mld. eur). Za nehnuteľnosti, ktoré sa podľa zákona neodovzdávali, majú cirkvi počas 30 rokov získať 59 miliárd korún (2,29 mld. eur) zvyšovaných o infláciu.

Náhrady sú vyplácané od roku 2013. Zákon fakticky znamená odluku štátu a cirkví. Príspevky štátu na ich činnosť sa do roku 2030 postupne znížia až na nulu, informoval predtým portál Novinky.cz.

Prečo je zdaňovanie cirkvi nebezpečné?

Martin Lang ešte v apríli na svojom facebooku vysvetlil, prečo je zdaňovanie náhrad cirkvi nebezpečné.

"Nie je to otázka peňazí pre cirkev. Je úplne legitímny názor, že kostoly by od štátu nemali dostať vôbec nič, rovnako ako legitímny názor, že by mali dostať 10 x viac. Problém je v tom, že štát s každým z príslušných kostolov a náboženských spoločností uzavrel zmluvu o urovnaní a cirkev sa tak vzdala svojej pohľadávky na nehnuteľnosti a odblokovala ich v katastri, takže štát s nimi môže nakladať bez obmedzenia. Keby štát prišiel s návrhom zdaniť tieto náhrady pred podpísaním zmluvy, cirkev by nič nepodpísala a žiadna náhrada by sa neurobila. Štát by musel rokovať ďalej a s najväčšou pravdepodobnosťou by sa suma navýšila o spomínanú daň," vysvetlil Martin Lang.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak však štát podpíše zmluvu o vyrovnaní a naviac na základe vlastného zákona zavedie osobitnú daň na svoj záväzok, ide o hrubú krádež, tvrdí Lang.

"A poslanci, ktorí za to zahlasujú a prezident, ktorý to podpíše, sú horší než lupiči z tých najhororovejších filmov americkej produkcie. Štát tak dáva jasný signál, že zmluvy nemusia byť splnené, že zmluva nie je výsledkom kompromisu vzájomne slobodných a rovnocenných strán, ale že tá strana silnejšia má právo následne tú zmluvu jednostranne meniť podľa svojej ľubovôle. To zanechá obrovské škody na vzťahoch medzi ľuďmi. Je to tak nebezpečné, že obrana proti tomuto útoku na podstatu našej modernej civilizácie oprávňuje k použitiu extrémnych prostriedkov," uzavrel dnes už bývalý poslanec ODS.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

44m
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

3 h
Ilustračná fotografia.

Spolu vyšetrili vyše 135-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

6 h
Vizualizácia roveru Perseverance, ktorý na Marse pristane budúci rok, ak pôjde všetko podľa plánu.

Prístroj robotického vozidla Perseverance vyrobil z atmosféry Marsu po prvý raz kyslík na inej planéte.

7 h