SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Srbská premiérka o kosovských politikoch: „Vyšli z lesa“. Neskôr pripustila, že nie úplne všetci

Peter Pellegrini mal trochu smolu. Na jeho tlačovej besede vo štvrtok v Belehrade zatienila tému vzťahov so Slovenskom mediálna prestrelka srbských a kosovských predstaviteľov.

Srbská premiérka Ana Brnabičová počas návštevy Slovenska v decembri 2018 (TASR)Srbská premiérka Ana Brnabičová počas návštevy Slovenska v decembri 2018 (TASR)

Novú kontroverziu medzi Belehradom a Prištinou vyvolali slová premiérky Any Brnabičovej pri prezentácii správy Európskej komisie o pokroku Srbska smerom k EÚ, pri ktorej sa nevyhla problému Kosova. V odpovedi na novinársku otázku si „podala“ jeho troch najvyšších predstaviteľov – prezidenta Hashima Thaciho, premiéra Ramusha Haradinaja a šéfa parlamentu Kadri Veseljiho.

Odvádzajú pozornosť od neschopnosti riadiť štát?

Šéfka srbskej vlády vytkla kosovským predstaviteľom diletantskú ekonomickú politiku, ktorú prekrývajú nacionalistickou rétorikou.

SkryťVypnúť reklamu

„To, čo ma najviac desí, je, že máte do činenia s iracionálnymi ľuďmi, najhorším druhom populistov, s ľuďmi, ktorí doslova vyšli z lesa,“ povedala Brnabičová na prezentácii v Belehrade 29. mája.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zároveň označila kosovských politikov za teroristov, ktorí neboli odsúdení tribunálom v Haagu iba preto, pretože všetci svedkovia ich zločinov boli zabití. Na rozdiel od nich, Belehrad predstavuje podľa premiérky racionálnu stranu a len preto je dnes v Kosove mier.

Manipulatívne obviňovanie Srbska z rasizmu

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Ešte v ten istý deň vyhlásil kosovský minister zahraničných vecí Behgjet Pacolli, že srbská premiérka má zákaz vstupu do Kosova. Tento zákaz bude podľa neho trvať „tak dlho, dokiaľ sa bude riadiť rasistickou a chorou ideológiou voči kosovskému obyvateľstvu a národnostiam, ktoré tam žijú“.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa kosovských médií tým Pacolli reagoval na vyhlásenie Brnabičovej, že kosovskí Albánci „prišli z lesa“, ktoré je podľa ministra „absolútne neprijateľné“ a „inštitucionalizuje rasizmus v Srbsku“.

Tento politik teda evidentne použil obľúbený mediálny trik, ktorým sa kritika namierená voči konkrétnym ľuďom prenesie na celé etnikum, aby sa potom výrok mohol škandalizovať aj s jeho autorom.

Premiérka Brnabičová sa k veci vyjadrila na spomínanej tlačovej konferencii v spoločnosti Petra Pellegriniho, kde potvrdila svoj názor na kosovských predstaviteľov.

„Boli v uniforme v lese, vyšli z neho a rovno sa stali súčasťou politickej elity v Prištine. Bola by som rada, keby pochádzali z mimovládneho, civilného sektora, ale nie je to tak,“ povedala.

Vyjadrila počudovanie nad reakciou ministra Pacolliho, pretože ten podľa nej z lesa nevyšiel. Pripomeňme, že Behgjet Pacolli vyštudoval ekonómiu a pracoval ako manažér vo Švajčiarsku.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o „zákaz“ vstupu do Kosova, Brnabičová povedala: „Nie som obzvlášť znepokojená takýmito vyhláseniami a verím, že budem môcť ísť do Kosova, keď budem chcieť.“

Medzičasom na webe

Brnabičovej kritické poznámky si všimli aj kosovskí používatelia sociálnych sietí a začali si robiť žarty najmä z tej časti, ktorá hovorí o lese. (Pasáže o vojnových zločinoch a neschopnosti politického vedenia ich natoľko neoslovili.) Ako zmapovala balkánska pobočka televízie Al-Džazíra, na twitterových účtoch Kosovčania vo veľkom zverejňujú svoje fotografie v prírode.

Medzi prvými zverejnila snímku so stromami v pozadí kosovská veľvyslankyňa v USA Vlora Çitakuová. Sprievodný titulok bol: „Vynorila som sa z lesa priamo na Capitol Hill, kde som prácou pre Senát strávila prvých päť rokov po štúdiách.“ Pod hashtagom #literallyjustemergedfromthewoods („doslova práve vyšli z lesa“) ju potom napodobnili desiatky ďalších používateľov, medzi nimi kosovskí diplomati, významní športovci či novinári.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu