SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Srbská premiérka o kosovských politikoch: „Vyšli z lesa“. Neskôr pripustila, že nie úplne všetci

Peter Pellegrini mal trochu smolu. Na jeho tlačovej besede vo štvrtok v Belehrade zatienila tému vzťahov so Slovenskom mediálna prestrelka srbských a kosovských predstaviteľov.

Srbská premiérka Ana Brnabičová počas návštevy Slovenska v decembri 2018 (TASR)Srbská premiérka Ana Brnabičová počas návštevy Slovenska v decembri 2018 (TASR)

Novú kontroverziu medzi Belehradom a Prištinou vyvolali slová premiérky Any Brnabičovej pri prezentácii správy Európskej komisie o pokroku Srbska smerom k EÚ, pri ktorej sa nevyhla problému Kosova. V odpovedi na novinársku otázku si „podala“ jeho troch najvyšších predstaviteľov – prezidenta Hashima Thaciho, premiéra Ramusha Haradinaja a šéfa parlamentu Kadri Veseljiho.

Odvádzajú pozornosť od neschopnosti riadiť štát?

Šéfka srbskej vlády vytkla kosovským predstaviteľom diletantskú ekonomickú politiku, ktorú prekrývajú nacionalistickou rétorikou.

Skryť Vypnúť reklamu

„To, čo ma najviac desí, je, že máte do činenia s iracionálnymi ľuďmi, najhorším druhom populistov, s ľuďmi, ktorí doslova vyšli z lesa,“ povedala Brnabičová na prezentácii v Belehrade 29. mája.

Zároveň označila kosovských politikov za teroristov, ktorí neboli odsúdení tribunálom v Haagu iba preto, pretože všetci svedkovia ich zločinov boli zabití. Na rozdiel od nich, Belehrad predstavuje podľa premiérky racionálnu stranu a len preto je dnes v Kosove mier.

Manipulatívne obviňovanie Srbska z rasizmu

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Ešte v ten istý deň vyhlásil kosovský minister zahraničných vecí Behgjet Pacolli, že srbská premiérka má zákaz vstupu do Kosova. Tento zákaz bude podľa neho trvať „tak dlho, dokiaľ sa bude riadiť rasistickou a chorou ideológiou voči kosovskému obyvateľstvu a národnostiam, ktoré tam žijú“.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa kosovských médií tým Pacolli reagoval na vyhlásenie Brnabičovej, že kosovskí Albánci „prišli z lesa“, ktoré je podľa ministra „absolútne neprijateľné“ a „inštitucionalizuje rasizmus v Srbsku“.

Tento politik teda evidentne použil obľúbený mediálny trik, ktorým sa kritika namierená voči konkrétnym ľuďom prenesie na celé etnikum, aby sa potom výrok mohol škandalizovať aj s jeho autorom.

Premiérka Brnabičová sa k veci vyjadrila na spomínanej tlačovej konferencii v spoločnosti Petra Pellegriniho, kde potvrdila svoj názor na kosovských predstaviteľov.

„Boli v uniforme v lese, vyšli z neho a rovno sa stali súčasťou politickej elity v Prištine. Bola by som rada, keby pochádzali z mimovládneho, civilného sektora, ale nie je to tak,“ povedala.

Vyjadrila počudovanie nad reakciou ministra Pacolliho, pretože ten podľa nej z lesa nevyšiel. Pripomeňme, že Behgjet Pacolli vyštudoval ekonómiu a pracoval ako manažér vo Švajčiarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ ide o „zákaz“ vstupu do Kosova, Brnabičová povedala: „Nie som obzvlášť znepokojená takýmito vyhláseniami a verím, že budem môcť ísť do Kosova, keď budem chcieť.“

Medzičasom na webe

Brnabičovej kritické poznámky si všimli aj kosovskí používatelia sociálnych sietí a začali si robiť žarty najmä z tej časti, ktorá hovorí o lese. (Pasáže o vojnových zločinoch a neschopnosti politického vedenia ich natoľko neoslovili.) Ako zmapovala balkánska pobočka televízie Al-Džazíra, na twitterových účtoch Kosovčania vo veľkom zverejňujú svoje fotografie v prírode.

Medzi prvými zverejnila snímku so stromami v pozadí kosovská veľvyslankyňa v USA Vlora Çitakuová. Sprievodný titulok bol: „Vynorila som sa z lesa priamo na Capitol Hill, kde som prácou pre Senát strávila prvých päť rokov po štúdiách.“ Pod hashtagom #literallyjustemergedfromthewoods („doslova práve vyšli z lesa“) ju potom napodobnili desiatky ďalších používateľov, medzi nimi kosovskí diplomati, významní športovci či novinári.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.