SME
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia
ZAHRANIČIE

Prísne na konzervatívnych youtuberov: Nové reštrikcie vyvolali v USA búrlivú debatu

Cenzúra? Čistka? Nekompetentnosť? Arogancia? Nové pravidlá YouTubu pre boj s nenávistným obsahom sprevádzajú prešľapy, ktoré sú terčom kritiky.

Steven Crowder – youtuber, ktorý príliš žartovalSteven Crowder – youtuber, ktorý príliš žartoval(Zdroj: Youtube)

NEW YORK - Nové pravidlá platia len od stredy 5. júna, v Spojených štátoch však už stihli vyvolať nespočetné množstvo otázok ohľadom ich vymáhania a aj verejné reakcie politikov.

Populárna platforma na zdieľanie videí totiž začala deaktivovať kanály propagujúce podľa nej nacizmus či iné diskriminačné ideológie. Popri tom sa však zviezli aj tie celkom nevinné.

V niektorých prípadoch služba zablokuje zobrazovanie reklám, a tým aj príjem z nich pre kanál. To sa stalo napríklad nezávislému novinárovi, ktorý tvrdí, že vo videách dokumentuje aktivity extrémistov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa odborníkov na fungovanie sociálnych sietí YouTube situáciu nezvláda a mal by byť otvorenejší.

Server v stredu oznámil zintenzívnenie boja proti nenávistnému obsahu a informoval, že začne mazať napríklad videá popierajúce holokaust či obhajujúce diskrimináciu na základe pohlavia, rasy, vyznania alebo sexuálnej orientácie. Tiež avizoval, že zakročí proti tvorcom, ktorí sa opakovane „otierajú“ o hranice stanovené používateľskými podmienkami, a to spomínaným odstavením od reklamy – tzv. demonetizáciou.

Historici nesmú ukázať Hitlera?

„Po stredajšom vstupe nových pravidiel do platnosti nasledovali bezradné tweety tvorcov s fotkami e-mailov od YouTube, ktoré ich informovali, že porušujú pravidlá,“ popísal následnú situáciu liberálny web Buzzfeed News.

Čistka sa dotkla nositeľov pravicových názorov v USA aj v Európe, ale aj spomínaného nezávislého novinára Forda Fishera, podobne ako ďalších ľavicovo orientovaných publicistov.

O kanál prišiel aj Scott Allsop, pedagóg pôsobiaci na súkromnej britskej škole v Bukurešti. „YouTube ma zablokoval za 'prejavy nenávisti'. Myslím si, že to je pre videá o nacistickej politike, ktoré obsahovali prejavy nacistických vodcov,“ uviedol Allsop na twitteri.

Crowder, Maza a Ted Cruz

Najväčšiu pozornosť priťahuje v USA prípad konzervatívneho komentátora Stevena Crowdera a novinára z webu Vox Carlosa Mazu. Maza, ktorý sa netají homosexuálnou orientáciou, minulý týždeň upozornil na tému nenávistných prejavov na YouTube sériou twitterových príspevkov o Crowderovi. Ten ho často vo svojich videách častuje vyjadreniami, ktoré mnohí považujú za homofóbne.

Crowderov kanál má aktuálne vyše 3,5 milióna fanúšikov a niektorí z nich Mazu bombardujú nevyžiadanými správami na twitteri aj cez iné kanály.

YouTube najskôr Mazovi oznámil, že proti Crowderovi nezakročí, hoci jeho výroky sú „zjavne zraňujúce“. Čoskoro na to však prišiel s ďalším vyhlásením, kde informoval, že pre „vzorec odporných činov“, ktoré „poškodzovali širšiu komunitu“, zastaví na Crowderovom kanáli prehrávanie reklám.

Kauzu si všimol aj americký republikánsky senátor Ted Cruz, ktorý službe YouTube adresoval twít: „Prestaňte sa hrať na Boha a umlčiavať hlasy, s ktorými nesúhlasíte. Toto sa neskončí dobre.“

YouTube je politika

Podobné obvinenie z umlčiavania konzervatívnych hlasov už proti sociálnym médiám vznášal aj americký prezident Donald Trump. Politický rozmer potom ešte viac komplikuje už aj bez toho zložitý boj s problémovým obsahom na internete.

„Crowderove videá zjavne obsahujú cielené obťažovania, ktoré by niekomu inému, kto má menší finančný či politický vplyv, neprešlo,“ uviedol na twitteri bývalý šéf bezpečnosti vo Facebooku Alex Stamos.

„Mojím hlavným odporúčaním pre YouTube by v tejto chvíli bolo, aby sa v odvetví stali lídrami a vniesli oveľa viac transparentnosti do toho, ako robia podobné rozhodnutia... Teraz už sa nemôžu vyhnúť tomu, že svojím vplyvom formujú politický diškurz,“ dodal A. Stamos.

Podobne sa v rozhovore pre denník The Washington Post vyjadril akademik Tarleton Gillespie. „Je načase, aby platformy radikálne prehodnotili svoje ciele a vplyv na verejnosť. Rozhodne by mali zmenšiť rozdiel medzi svojimi deklarovanými pravidlami a tým, ako ich skutočne vymáhajú...“

„Ale tiež by mali priznať, že každé rozhodnutie pri moderácii obsahu je politické a nemalo by byť len na nich. Verejne preberané hodnoty sa najlepšie formujú, keď sa o nich verejne diskutuje,“ povedal T. Gillespie.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Kaczyňski chce chrániť Poľsko pred úpadkom rodinných hodnôt a demoralizáciou detí

Kritizoval tiež západné krajiny, kde je podľa neho likvidovaná sloboda a občania sú trestaní za to, že hovoria, čo si myslia.

Jaroslaw Kaczynski.
Zahraničie

Nie každý ruských pilotov blahorečil: Sme v hlúpom kukuričnom poli, sťažovala sa tanečnica po núdzovom pristátí

Na dievčinu sa zniesla vlna kritiky, tá sa obhajuje zlou náladou. Putin oboch pilotov vyznamenal titulom Hrdina Ruska.

Lietadlo pristálo v kukuričnom poli. Jedna z pasažierok to niesla ťažko...
Slovensko

Po 70 rokoch sa majú zmeniť pravidlá financovania cirkví

Sociológ SAV a odborník na cirkvi Miroslav Tížik tvrdí, že nový zákon malé cirkvi znevýhodní. Ministerstvo kultúry hovorí naopak o solidárnosti návrhu s malými cirkvami.

(ilustračné foto)
Zahraničie

Harry a Meghan radi kážu o ekológii, v praxi lietajú sukromnými lietadlami hore-dole

Za čosi vyše týždňa leteli na Ibizu a späť a teraz znovu na francúzsku Riviéru. Na nedávnom Zelenom summite na Sicílii pritom princ predniesol vášnivú reč.

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan budú mať najviac dve deti.