SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Vatikánsky rozhlas začal vysielať spravodajskú reláciu v latinčine

Starý jazyk európskej civilizácie sa drží v dobrej kondícii aj vďaka moderným iniciatívam, ako sú krížovky či latinská Wikipedia.

Vatikán, chrám sv. PetraVatikán, chrám sv. Petra (Zdroj: Pixabay)

RÍM - Vatikánsky rozhlas začína vysielať spravodajskú reláciu v jazyku Júlia Cézara a Cicera, napísala agentúra Reuters. Spravodajský blok v latinčine sa bude nazývať Hebdomada papae, Notitiae Vaticanae latine reddiate (Pápežov týždeň, vatikánske správy v latinčine). Ide o ďalšiu iniciatívu Vatikánu na pomoc rozšíreniu používania latinčiny, ktorá predtým patrila k základom západnej vzdelanosti a stále zostáva jazykom obradov rímskokatolíckej cirkvi.

Po päťminútovom bloku správ v latinčine na Radio Vaticana bude vždy nasledovať polhodinový program venovaný latinskej konverzáciu a tipom v taliančine, ako latinčinu používať v modernom svete. Reláciu bude pripravovať spravodajský tím rozhlasovej stanice a vatikánske oddelenie, v ktorom sa prekladajú oficiálne dokumenty do latinčiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Chceli sme, aby oficiálny jazyk cirkvi zaznel aj v správach, podobne ako denne vysielame omšu v latinčine,“ povedal Andrea Tornielli, ktorý riadi oddelenie mediálnych služieb Vatikánu.

Krížovky a Vicipaedia v latinčine

Začiatkom júna začali talianske kníhkupectvá predávať prvú knihu krížoviek v latinčine a klasickej gréčtine. Obchodník Luca Desiata, ktorý ju vydal, si myslí, že záujem o latinčinu oživil internet, hoci zároveň mnohé školy po celom svete s jej výučbou končia.

„Máte teraz Wikipédiu v latinčine (Vicipaedia Latina), vo svete existuje okolo 40 facebookových skupín v latinčine a pápežov twitter v latinčine sleduje takmer milión ľudí,“ povedal Desiata agentúre Reuters. „To na mŕtvy jazyk nie je zlé,“ dodal.

Vydať latinské krížovky knižne podnikateľa napadlo asi päť rokov po tom, čo na internete vydával týždeň čo týždeň magazín rébusov a hádaniek v latinčine, ktorý pritiahol 10 000 odberateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Autoumyváreň pre cézara

Niektorí ľudia sa snažia latinčinu oživiť zavádzaním nových slov pre veci, ktoré za čias rímskej ríše neexistovali. Carlo Egger, jeden z popredných vatikánskych latinčinárov, pred niekoľkými rokmi napríklad navrhol spojenie „machina linteorum lavatoria“ pre práčku, „escariorum lavator“ pre umývačku riadu a „autocinetorum lavatrix“ pre autoumyváreň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu