SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Vatikánsky rozhlas začal vysielať spravodajskú reláciu v latinčine

Starý jazyk európskej civilizácie sa drží v dobrej kondícii aj vďaka moderným iniciatívam, ako sú krížovky či latinská Wikipedia.

Vatikán, chrám sv. PetraVatikán, chrám sv. Petra (Zdroj: Pixabay)

RÍM - Vatikánsky rozhlas začína vysielať spravodajskú reláciu v jazyku Júlia Cézara a Cicera, napísala agentúra Reuters. Spravodajský blok v latinčine sa bude nazývať Hebdomada papae, Notitiae Vaticanae latine reddiate (Pápežov týždeň, vatikánske správy v latinčine). Ide o ďalšiu iniciatívu Vatikánu na pomoc rozšíreniu používania latinčiny, ktorá predtým patrila k základom západnej vzdelanosti a stále zostáva jazykom obradov rímskokatolíckej cirkvi.

Po päťminútovom bloku správ v latinčine na Radio Vaticana bude vždy nasledovať polhodinový program venovaný latinskej konverzáciu a tipom v taliančine, ako latinčinu používať v modernom svete. Reláciu bude pripravovať spravodajský tím rozhlasovej stanice a vatikánske oddelenie, v ktorom sa prekladajú oficiálne dokumenty do latinčiny.

Skryť Vypnúť reklamu

„Chceli sme, aby oficiálny jazyk cirkvi zaznel aj v správach, podobne ako denne vysielame omšu v latinčine,“ povedal Andrea Tornielli, ktorý riadi oddelenie mediálnych služieb Vatikánu.

Krížovky a Vicipaedia v latinčine

Začiatkom júna začali talianske kníhkupectvá predávať prvú knihu krížoviek v latinčine a klasickej gréčtine. Obchodník Luca Desiata, ktorý ju vydal, si myslí, že záujem o latinčinu oživil internet, hoci zároveň mnohé školy po celom svete s jej výučbou končia.

„Máte teraz Wikipédiu v latinčine (Vicipaedia Latina), vo svete existuje okolo 40 facebookových skupín v latinčine a pápežov twitter v latinčine sleduje takmer milión ľudí,“ povedal Desiata agentúre Reuters. „To na mŕtvy jazyk nie je zlé,“ dodal.

Vydať latinské krížovky knižne podnikateľa napadlo asi päť rokov po tom, čo na internete vydával týždeň čo týždeň magazín rébusov a hádaniek v latinčine, ktorý pritiahol 10 000 odberateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Autoumyváreň pre cézara

Niektorí ľudia sa snažia latinčinu oživiť zavádzaním nových slov pre veci, ktoré za čias rímskej ríše neexistovali. Carlo Egger, jeden z popredných vatikánskych latinčinárov, pred niekoľkými rokmi napríklad navrhol spojenie „machina linteorum lavatoria“ pre práčku, „escariorum lavator“ pre umývačku riadu a „autocinetorum lavatrix“ pre autoumyváreň.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.