PREŠOV - Mesiac máj a jún je časom, keď prevažne rímskokatolícky veriaci prijímajú ďalšiu z takzvaných iniciačných sviatostí (ktoré uvádzajú do kresťanského života) a síce sviatosť birmovania.
Je definovaná ako pravá a osobitná sviatosť, v ktorej dostávame Ducha Svätého na posilnenie krstnej viery, plnšie spojenie s Kristom a na vydávanie svedectva o Kristovi. Je to tiež sviatosť, v ktorej sa udeľuje znovuzrodenému duchovná sila.
"Spojilo ma to viac s Bohom a cirkvou"
Nina Ignatová z Kapušian v okrese Prešov, bola na birmovke presne pred rokom. Táto sviatosť pre ňu znamená ďalší krok v jej kresťanskom živote: „Spojilo ma to viac s Bohom a s Cirkvou.“
Aby kresťan katolík mohol získať sviatosť birmovania, musí byť pokrstený a potrebuje mať aj birmovného rodiča. Predchádza tomu však aj istá forma prípravy.
„Chodila som na pravidelné stretnutia birmovancov s kňazom, taktiež v nedeľu a v sviatky. Čítala som si Bibliu a modlila sa ruženec,“ priznala sa nám Nina.
Duch Svätý posilňuje
Sviatosť birmovania udeľuje biskup, a to tak, že položí ruky na hlavu birmovanca a čelo mu pomaže krizmou, čo je olivový olej zmiešaný s balzamom posvätený biskupom na Zelený štvrtok. Táto krizmácia je posilnením, ale aj očistou. Je to prastarý symbol, niekedy tak mazali kráľov a svätili kňazov.
Vkladanie rúk biskupa na birmovanca znamená požehnanie a splnomocnenie. Birmovanec tak dostáva dispozíciu na to, aby šíril vieru v Ježiša Krista a bránil ju svojím štítom ako rytier. Na birmovanie sa na Slovensku ide zvyčajne od 13 rokov.
Každý birmovanec musí mať aj birmovného rodiča, ktorý by mu mal ísť vzorom a zároveň má byť preňho oporou, ale tiež dozorcom. Pri birmovke si birmovanec vyberá aj birmovné meno. Ninka Ignatová si vybrala meno Lujza.
„Svätá Lujza bola patrónkou sociálnej starostlivosti. Páčilo sa mi, že sa väčšinu života venovala pomoci ľuďom a spoločnosti. Zakladala domy pre chudobných a chorých,“ vysvetľuje Ninka.