SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
OSOBNOSTI

Osobnosti, pre ktoré je Boh viac ako výnimočný

Viera v Boha je blízka mnohým známym osobnostiam, no niektoré z nich k nemu majú mimoriadne intenzívny a blízky vzťah.

Marika Gombitová.Marika Gombitová. (Zdroj: TASR)

Jiří Zmožek: Viera v Boha mu zachránila život

Je autorom hitov ako Nešlap, nelámej, Biograf láska, Zvonky štěstí. Už mi, lásko, není 20 let! a mnohých ďalších. Do sveta slávy sa dostal nielen ako skladateľ, ale i spevák, textár a muzikant. Hoci ho jeho talent dostal na výslnie, zažil chvíle, keď chcel skoncovať so životom. Sám o tomto období (v roku 1994 – pozn. red.) tvrdí, že ho satan nabádal, aby spáchal samovraždu. Údajne sa ho snažil presvedčiť, aby autom v plnej rýchlosti narazil do stromu.

Skryť Vypnúť reklamu

Jiří Zmožek nemá vôbec zábrany podeliť sa o tieto krušné chvíle svojho života.

“Dokonca mi Satan hovoril: teraz to tu napáliš do tohto múru. Ja som ho počul. Vravel: tu to napáliš a budeš mať pokoj. Rozlialo sa vo mne nejaké také teplo a mal som zradný pocit - teraz sa zabi. Bol som pod Letenskou pláňou, bolo pol ôsmej večer a posledný priateľ bol preč. Bola to kríza osobná, finančná, rodinná. Všetko sa rozpadalo. Rozkradnutá firma... No proste hrôza. Sodoma - gomora. A ja som začal kričať - Bože, ja už nechcem žiť tento život. Ale vlastne som nechcel skončiť, len som chcel žiť inak,“ vyznal sa pred časom pre Korzár.

Napokon ho len samotná viera v Boha zachránila, vliala doňho novú nádej a silu a chuť začať odznova. Pozbieral sa, našiel nový zmysel života a začal navštevovať kostoly so svojím evanjelizačným programom. Výrazne však vníma odklon spoločnosti od kresťanskej morálky.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ľuďom chýba to, čo je vlastné Bohu, sú nevraživí a najväčšiu zodpovednosť nesú dospelí. Keď nevštepujú zásady morálky svojim deťom, tak ich deti proste nemajú.“

Zaujímavé je, že umelec účinkuje v katolíckych i evanjelických kostoloch. Cirkev totiž chápe ako vzývanie Ježiša Krista.

„Nemám žiadne zaradenie. Chcem si rozumieť so všetkými ľuďmi. Už som v živote zažil veľa zázrakov, veľa nadprirodzených vecí.“

Marika Gombitová: Liekom na trápenia je aj kresťanská pokora

Hoci by už nikdy nevyšla na pódium, verejnosť ju má už navždy zafixovanú ako našu najúžasnejšiu speváčku, ktorej sa len tak niekto nevyrovná. Prežila tragédiu, ktorá by zložila aj toho najsilnejšieho chlapa a v 24-rokoch, keď jej svet ležal pri nohách, ostala na vozíčku. Napriek všetkému sa však nevzdala a v mnohom za to vďačí práve viere v Boha.

Skryť Vypnúť reklamu

Marika sa netají tým, že pochádza zo silno veriacej rodiny a každý deň sa modlí, pretože jej to dodáva veľkú silu.

„Jednou z najsilnejších vecí je viera. Nezáleží na tom, v čo človek verí, ale musí v niečo veriť. Dodnes mi nie je jedno, že som skončila na vozíku, ale otázku, prečo práve ja, si nekladiem. Odpoveď aj tak ne­existuje. Skrátka sa to stalo,“ vyznala sa v svojej autobiografickej knihe Úlomky spomienok.

Priznáva, že sa jej viera v čase nešťastia otriasla v základoch, no paradoxne sa aj najviac upevnila. Potvrdila, že trvá dlho, kým v sebe človek nájde silu a poďakuje Bohu za svoje utrpenie a že jediným liekom je čas a pokora. Hlboká, kresťanská pokora založená na viere v to, že život môže byť krásny, keď si ho tak predstavujeme. Ide o to, naučiť sa žiť vo svojom vesmíre a pozerať sa na veci z iného, ​​zo svojho uhla.

Skryť Vypnúť reklamu

Jaroslava Kretschmerová kvôli viere radikálne zmenila život

Veselá herečka, ktorú máme zafixovanú ako Eviku z trilógie Slunce, seno... je medzi kolegami známa svojou silnou vierou v Boha. Práve ona spôsobila, že sa pred rokmi rozhodla radikálne zmeniť svoj život, utiahnuť sa skôr do ústrania a venovať sa charitatívnej činnosti.

Herečku veľmi poznačila aj smrť rodičov, na ktorých často s láskou spomína.

„Viem, že sa stretneme v nebi. Viera je to najlepšie, čo môže človeka podržať. Ale ako hovorím, viera, nie náboženstvo... Myslím si, že keď má človek rád ľudí a miluje aj Boha, tak to ide samo. Viem, že Boh existuje a aj dary, nielen v podobe talentov, čo nám dal, sú od neho. A za to sa môžeme len poďakovať, byť pokorní a užívať si to,“ vyznala sa pred časom pre Korzár.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump nominoval na Najvyšší súd podľa očakávania Amy Coneyovú Barrettovú

Barrettová, praktizujúca katolíčka a profesorka práva, je hlboko konzervatívna a pokladajú ju za nepriateľku práva na interrupciu. Prejsť musí ešte senátom, kde majú republikáni prevahu.

Sudkyňa Amy Coneyová Barrettová.
Zahraničie

Veliteľka polície napísala, že si výtržníci BLM "nezaslúžia ani letmý pohľad." Prepustia ju

Zatkli muža, ktorý postrelil dvoch policajtov. Protestujúci sa pred zatýkaním schovali v kostole.

Zatýkanie v Louisville.
Európska únia

Hlavný podozrivý sa priznal k útoku v Paríži

Povedal, že útok vykonal "v súvislosti s opätovným zverejnením karikatúr" proroka Mohameda v časopise Charlie Hebdo.

Zranený muž po útoku sekáčikom s policajtmi.
Slovensko

Premiér by nemal viniť ľudí za nárast prípadov, hovorí Pellegrini

Šeliga deklaroval, že nikto nechce zavrieť hranice. Pondelňajšie opatrenia by mali reflektovať čo najnormálnejší život ľudí a zároveň by mali chrániť ich zdravie. Obaja vyzvali ľudí, aby nosili rúška.

Vľavo Juraj Šeliga, v strede Peter Pellegrini.