SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Prehrali v Dánsku protiimigračné strany? Ako sa to vezme

Víťazstvo sociálnej demokracie Dánsku v parlamentných voľbách má aj prekvapujúcu pointu.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

Prispôsobme sa, inak vyhynieme. Aj tak by sa dal v skratke charakterizovať prerod sociálnej demokracie v Dánsku. Strana pred pár dňami vyhrala parlamentné voľby, v ktorých utrpeli porážku nielen premiér zo stredopravej strany Venstra, ale aj protiimigračná Dánska ľudová strana.

Vtip je však v tom, že dánsky volič nezmenil názor na migráciu, to len strany upravili svoje programy.

"Protiimigračná strana neprišla o hlasy preto, že by volič spravil výhybku a chcel zmäkčiť migračnú politiku svojej krajiny. To len dve hlavné strany v parlamente, sociálna demokracia a Venstra, prebrali program ľudovcov natoľko, že tí sa, obrazne povedané, stali piatym kolesom na voze," píše komentátor Marian Kechlibar na svojej stránke kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Odchádzajúca vláda prijala niekoľko tvrdých opatrení, aby čo najviac sťažila azylantom príchod do Dánska.

"Migráciu dostala na starosť ministerka Inger Støjberg, ktorá strávila štyri roky uťahovaním skrutiek. Po prijatí jubilejného päťdesiateho sprísnenia zákonov sa odfotila s oslavnou tortou na Facebooku, z čoho niektorým užívateľom (a)sociálnej siete praskali žilky od zúrivosti," popisuje Kechlibar.

Sociálni demokrati hlasovali za sprísnené zákony

Sociálna demokracia pod vedením svojej terajšej predsedníčky Mette Frederiksen naskočila na tú istú politiku a socialisti hlasovali pre kľúčové sprísnenie zákonov.

Samotná Mette Frederiksen krátko po svojom zvolení do čela strany povedala Financial Times: "Keď prídete do Švédska, Nórska alebo Dánska, máte od prvého dňa nárok skoro na všetko ... Je ťažké takýto systém skombinovať s prísunom väčšieho množstva ľudí. Myslím si, že najdôležitejšou vecou sociálnej demokracie je byť relevantná. Dokážete nájsť riešenie problémov, ktoré ľudia prežívajú? "

Skryť Vypnúť reklamu

Bingo! Tu je niekto politický realista s nohami na zemi, komentoval jej slová Kechlibar.

Dlhý zoznam ako od Marine Le Penovej

Do volieb išla dánska sociálna demokracia s podrobným 44-stránkovým programom ohľadom imigrácie. Medzi navrhované opatrenia vo veci azylovej a migračnej politiky, ako aj zvládanie bolestivých následkov skoršieho idealizmu, patria napríklad tieto body:

- desaťročný plán, ktorý by na všetkých školách mal zabezpečiť maximálny podiel 30% detí s imigračnými koreňmi,

- imigranti a azylanti na sociálnych dávkach budú musieť vykonávať 37 hodín verejnoprospešných prác týždenne,

- zákaz peňažných darov pre náboženské spoločnosti, pochádzajúcich z krajín, kde nepanuje sloboda vyznania,

- možnosť žiadať o azyl na dánskej pôde by mala byť zrušená a všetky azylové konanie by sa mali diať v špeciálnych centrách mimo Európy, prípadne cez OSN,

Skryť Vypnúť reklamu

- počet nezápadných imigrantov má byť zastropovaný,

- modlitby a kázanie v iných jazykoch musia byť preložené do dánčiny a príslušná náboženská komunita to bude platiť,

- reforma schengenského systému, ktorá by členským krajinám umožnila ľahšie obnovovať hraničné kontroly,

- má vzniknúť špeciálna policajná jednotka pre deportácie odmietnutých žiadateľov o azyl, aby medzi nimi nevznikol dojem, že kto sa dostane do Európy, už tam zostane.

No, a máte program, u ktorého by vás nijako neprekvapil podpis Marine Le Penovej alebo rakúskej FPÖ, píše komentátor Kechlibar.

"A nemyslím si to sám. Napríklad predsedníčka dánskeho spolku Refugees Welcome, Michala Clan Bendixen, sa sťažuje, že už medzi Dánskou ľudovou stranou a sociálnymi demokratmi nevidí žiadny rozdiel," dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu