SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
ZAHRANIČIE

Kriminalizácia privatizácie desí. Komunisti môžu oslavovať

Prechod štátneho majetku do súkromných rúk nebol nikde transparentnejší, myslí si Inštitút Václava Klausa.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: SITA/AP)

PRAHA - Komunisti v českej snemovni minulý týždeň presadili uznesenie, podľa ktorého privatizáciu štátneho majetku po páde socializmu v Českej republike sprevádzali excesy, chyby a zločiny so stomiliardovými škodami.

Poslanci zároveň požiadali vládu, aby navrhla novelu trestných predpisov tak, aby bolo možné "zločiny spôsobené pri privatizácii" ďalej stíhať a potrestať, a aby neboli premlčané.

Článok pokračuje pod video reklamou

Za hlasovalo 108 zo 123 prítomných poslancov. Návrh komunistov sprísnili Piráti, ktorí ho samozrejme podporili, za boli aj poslanci ANO, ČSSD, či SPD. Proti hlasovali iba poslanci ODS, hlasovanie ignorovali strany KDU-ČSL, TOP 09 či STAN. Informoval o tom server idnes.cz.

Otcom privatizácie bol ekonóm a premiér Václav Klaus, a tak nikoho neprekvapilo, že ostrá reakcia jeho inšitútu na toto uznesenie nenechalo na seba dlho čakať.

Odsúdenie ponovembrovej doby

"Zločiny môžu nastať aj pri výstave psov alebo turistickom pochode, prečo by nemohli nastať aj pri privatizácii. Ale poslanci, hlasujúci za, to asi mysleli inak. Ako odsúdenie ponovembrovej doby," píše sa vo vyhlásení Inštitútu Václava Klausa (IVK).

Ladislav Jakl a Ivo Strejček tvrdia, že nech si každý vyšetruje, čo chce, nech vec hodnotí každý, ako chce (pokiaľ možno ale poctivo a analyticky), ale je obludné, ako automaticky k tomu používajú redakcie ono slovo "divoká".

"Nič na tej českej privatizáciu divoké nebolo, všetky kroky prebehli podľa zákonov. Tak tomu nikde inde v postkomunistických krajinách nebolo. Všade inde si podniky z veľkej časti rozobrali nomenklatúrne manažmenty a až potom si spätne vynútili legalizáciu svojho vlastníctva," tvrdí IVK.

IVK: Česká privatizácia bola najúspešnejšia na svete

Česká privatizácia bola podľa IVK najúspešnejšia na svete. V najkratšom čase sa podarilo nájsť reálnych vlastníkov pre najväčšiu časť hospodárstva zo všetkých krajín, v ktorých sa kedy privatizovalo.

"Možno to exaktne doložiť. Ale exaktné porovnávacia štúdia nikoho nezaujímajú, všetkým zaliezla pod kožu roky opakovaná mediálna dehonestácia. A vtedy? Vtedajší kritici nemali alternatívny scenár a vlastne nič privatizovať veľmi nechceli," píše sa vo vyhlásení.

Inštitút je prekvapený z formulácie, že vraj pri privatizácii vznikla škoda za stomiliardy.

"Vedel by niekto z poslancov vysvetliť, ako môže pri privatizácii vzniknúť škoda? Trebárs za korunu? Čo tým myslí? Rozdiel, medzi sumou, ktorú štát za firmy dostal, a cenou, ktorú si niekto prial? Cieľom privatizácie predsa nebola maximalizácia výnosu pre štát, ale nájdenie konkrétneho súkromného vlastníka pre obrovský a komunizmom zdevastovaný štátny majetok," vysvetľuje IVK.

Závažný politický signál

Výsledok hlasovania je podľa autorov závažným politickým signálom.

"V roku tridsiateho výročia Novembra 1989 nás svojím postojom vyjadreným hlasovaním všetky politické subjekty v poslaneckej snemovni informujú o tom, že oných tridsať ponovembrových rokov považujú za kriminálne obdobie, že slová sloboda a sloboda vlastniť či podnikať už pre nich stratila svoju hodnotu a že ju nemá kto brániť."

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Blahová a spol. nebudú na 99 percent kandidovať za SaS, Sulík to nekomentuje

Predseda strany Richard Sulík podľa nich zopakoval podmienku, že nebude na kandidátke, na ktorej búdu aj oni. Sulík to nekomentoval, kandidátku budú schvaľovať na straníckom sneme 5. októbra.

Na snímke poslanci NR SR za SaS v prednom rade zľava Renáta Kaščáková, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Rajtár spolu s členmi strany počas tlačovej konferencie k reakcii na mimoriadny kongres strany Sloboda a Solidarita.
Zahraničie

Čaputová na summite kritizovala popieranie klimatických zmien a vyzvala na zmenu života

Ľudstvo si užíva výhody pokroku, avšak zabudlo platiť svoje účty voči planéte, vyhlásila slovenská prezidentka.

Čaputová počas návštevy v USA.
Európska únia

Štyri štáty EÚ sa dohodli na systéme prerozdeľovania migrantov

Kvóty pre jednotlivé krajiny sa podľa Seehofera ešte len majú stanoviť. Bude to závisieť od toho, koľko ďalších európskych krajín sa na prerozdeľovaní utečencov bude podieľať.

Maltský záchranár pomáha jednému z migrantov.
Názory

Jiří Weigl: S Grétou na ceste do otroctva

Klimatický alarmizmus je jednou z hlavných súčastí moderného ľavicového progresivizmu a jeho hlavnou zbraňou v útoku na tradičnú západnú kapitalistickú spoločnosť, o ktorej radikálnu premenu usiluje.

Počet účastníkov odhadovala polícia niekoľko hodín pred koncom protestnej akcie na zhruba 70-tisíc.