SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Fejsbúk ako Hlava XXII

Ako som sa vrátil na sociálnu sieť a teraz som v bezpečí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: unsplash.com/Ben Sweet)

Dlhé roky som odolával vábeniu sociálnych sietí. Niežeby som Zuckerbergovi nechcel dať zarobiť, ale prišlo mi zvláštne informovať o svojich pocitoch a zážitkoch nielen kamarátov, ale aj cudzích ľudí (čo sa vám stane, keď v tom neviete chodiť a neviete v tom chodiť, keď ste muž v strednom veku či žena v najlepších rokoch, to si buďte istý).

Moju odmietavosť ešte utvrdzovala všeobecná hystéria, ktorá sa strhla nielen v mojom okolí, ale aj v mediálnom priestore. Mimoriadne alergický som bol napríklad na slovo status (v súčasnosti na mém, či čo to je, lebo ani neviem, ako sa to presne píše a už vôbec nie, čo to znamená). Z nejakého dôvodu ma privádzalo do zúrivosti a začínal som chápať, že jeden sa môže stať sériovým vrahom, ani nevie ako.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Človek však mieni a - nie toto by Pán Boh v živote nevymyslel - proste sa stalo, že som sa pred dvomi rokmi na Facebook prihlásil. Tam sa aspoň dali písať krátke texty a na rozdiel od Instagramu to nevyzeralo ako ženský obrázkový magazín (dobre, nebuďme stereotypní, dievčenský obrázkový magazín).

Vydržal som tam dva mesiace súkromne, potom som na úžasnej sieti profesne objavil čaro reklamného vplyvu a rok strávil kŕmením života a pikošiek chtivých Slovákov produkciou média, v ktorom som pracoval.

Zmena zamestnania ma po oddychu donútila znovu sa na sociálnu sieť vrátiť.

Nie nadarmo sa hovorí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš.

Prvé, čo som si po týždni všimol, bol nárast negatívnej energie a enormný vstup politiky na sociálnu sieť. To, v čom si Sulík rochnil pred vyše desiatimi rokmi sám, to, čo mu navzdory zaručeným pesimistickým prognózam vynieslo závratné percentá, sa stalo okamžite korisťou všetkých strán, najmä však naľavo od stredu, vrátane liberálnych novotvarov, ktoré sú na rozdiel od Sulíka mentálne vľavo.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde však iba o strany samotné, tá zloba na vás čiší pri každom vyjadrení názora. Najprv vás niekto poškriabe, potom sa iný zahryzne a nakoniec vás svorka liberálnych hyen roztrhá na najmenšie kúsočky (tak som sa cítil, a o to predsa ide, o pocity, o tie sa má starať štát v prvom rade, či?).

Tak či onak, spustil som slávnostne aj Facebook Konzervatívneho webu a vyhodil upútavky na dva články na vedomie celému Slovensku, pretože som zo svojich peňazí zaplatil aj propagáciu.

Prvý bol o názore Václava Klausa na Európsku úniu, že ju zreformuje iba zázrak a že vyvracia šesť tradovaných omylov o EÚ. Druhý bol skvelý komentár Mariana Kechlibara o šialenstve, ktoré sa v Nemecku deje v súvislosti s v piatky sa neučiacimi študentmi. (Keď Greta Thunberg nedostane Nobelovu cenu, tak potom si ju už fakt nezaslúži nikto!)

SkryťVypnúť reklamu

No, mal som aj pred vyše rokom skúsenosť, že nie všetko bedlivým cenzorom fejsbúku prejde, ale v živote by ma nenapadlo, že dve neškodné správy nesplnia ich pravidlá inzercie.

Aby som bol presný, najprv sa propagácia schvaľovala. Dlho. Potom mi prišiel email, že reklamný účet je pre porušenie pravidiel zablokovaný.

"Ahoj Peter, Váš reklamný účet bol zakázaný na propagáciu reklám, ktoré porušujú naše pravidlá inzercie. Všetky reklamy, ktoré používate pod uvedeným ID účtu reklamy, boli vypnuté. Ak si myslíte, že váš účet bol omylom zablokovaný, kontaktujte nás. Navrhujeme tiež preskúmať náš e-learningový modul Blueprint, aby ste lepšie porozumeli našim reklamným pravidlám."

Samozrejme, že som ich chcel kontaktovať a zistiť, kde som porušil reklamu. Klikol som, kde bolo treba.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto Facebooku ma vítala informácia, že zistili čosi na mojom účte a teda mám rýchlo napísať moje telefónne číslo.

Potom chceli rýchlo aj moje heslo.

Potom, na overenie mojej identity, chceli rýchlo aj moju fotku, ktorú som im nikdy neposielal. Keďže v počítači mám iba jednu, na ktorej ležím, rýchlo som im ju poslal.

"Facebook momentálne nemôžete používať. Fotku, ktorú ste nám poslali, kontrolujeme. Neustále dbáme na vaše zabezpečenie, a preto dovtedy nebudete môcť používať Facebook," stálo úhľadne napísané.

Skúsil som to asi trikrát v priebehu hodiny, chcel som spropagovať konzervatívny web, zistiť, kde sa stala chybička, ale moja bezpečnosť im bola pochopiteľne prednejšia, ako moje bohvie či nie nekalé podnikateľské úmysly.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som po dvoch hodinách takmer rezignoval, prekvapil ma email od nich, ktorý sa mi starostlivo prihováral.

"Dobrý deň, Peter. Všimli sme si, že sa vám nedarí prihlásiť do vášho účtu. Ak potrebujete pomoc, kliknite na tlačidlo nižšie a prihlásime vás," stálo v texte a ja som si predstavil krásnu krehkú vílu, ktorá sa na mňa usmieva a pozýva ma do sveta rozkoší.

Konečne, vydýchol som si. S úsmevom, na ktorý by sa nechytal ani najeurópskejší a najkresťanskejší pojedač rezňov v krajine, som spokojne klikol na ikonku s názvom Prihlásiť sa jedným kliknutím.

Najprv sa musíte prihlásiť, upozornil ma formulár, ktorý sa zjavil, predstavte si, jedným kliknutím.

Však to robím, hundral som, vyplnil údaje a stlačil.

"Facebook momentálne nemôžete používať. Fotku, ktorú ste nám poslali, kontrolujeme. Neustále dbáme na vaše zabezpečenie, a preto dovtedy nebudete môcť používať Facebook," vysvetlili mi znovu.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým som objavil ďalší email od mojej, už som to tak nejak aj cítil, že milovanej siete.

"Vaša reklama nie je schválená, pretože nespĺňa naše pravidlá inzercie. Kliknutím na názov reklamy nižšie môžete zistiť, prečo nebola schválená, a upraviť ju tak, aby bola znova recenzovaná," oznamovali mi.

No to by ma zaujímalo, hovorím si a klikol som.

Ak chcete pokračovať, musíte sa prihlásiť.

"Fejsbúk momentálne nemôžete používať, bla bla bla. Neustále bla, bla, bla a preto dovtedy nebudete môcť používať sociálnu sieť."

Potom stále dookola, veď to už poznáte. Aj by vám to vysvetlili, ale keď sa neviete prihlásiť?

Prešiel deň a ja som bol od sociálnej siete stále úspešne izolovaný. Verte-neverte, začínal som mať pocit, že som naozaj v bezpečí. Hovoril som si - aj liberáli môžu byť v bezpečí - nikto ich nebude otravovať s inými názormi.

SkryťVypnúť reklamu

O to sa fejsbúková polícia a jej Hlava XXII postarali dokonale.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu