SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Projekt Fusion: Ako hudba pomáha meniť životy mladým

Hudba je prostriedok, ako s mládežou nadviazať vzťahy, ako im ukázať, že existuje aj iná cesta, a ak sa rozhodnú po nej kráčať, ich postoje sa zmenia.

Projekt Fusion má v rámci Slovenska niekoľkoročnú históriu, ktorá dýcha aj do súčasnosti. Zasahuje mestá, pričom sa pridávajú nové - také, ktoré sú nadšené myšlienkou a cieľom.

Fusion pracuje s umením ako takým, teda využíva prvky drámy, tanca, ale najviac ho charakterizuje hudba.

Práve tá je lákadlom pre tých, ktorým je projekt určený - tínedžerom vo veku od 13 do 19 rokov. Aj tu funguje princíp priťahovania sa protikladov, pretože hoci v popredí Fusion pracujú výlučne kresťania, navštevujúca mládež je, takpovediac, zvonku, teda mimo cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

Hudba je prostriedok, ako s mládežou nadviazať vzťahy, ako im ukázať, že existuje aj iná cesta, a ak sa rozhodnú po nej kráčať, ich postoje sa zmenia.

Ako to prebieha

Ak sa medzi mladými (pravdaže, tými zasvätenými), vysloví Fusion, vedia, že reč je o Fusion skúške. Je to riadený program, ktorého dĺžka sa ustálila na trvanie dvoch hodín.

Začína sa hrou. Áno, aj tínedžeri sa radi hrajú a vedúcim sa táto metóda osvedčila ako najlepšia, pokiaľ sa má uvoľniť atmosféra a vytvoriť základ pre hlbšiu prácu.

Jadrom programu je, ako inak, spev. Je potrebné sa na začiatok rozospievať, kým sa zúčastnení pustia do samotného nácviku nejakej konkrétnej pesničky. Piesne sú vždy starostlivo vyberané, dbá sa na pekný text bez vulgarizmov.

Študenti vedia, že nácvik je dôležitý, pretože každých šesť mesiacov absolvuje Fusion veľký koncert, na ktorom sa predvedú dary skupiny, ako aj jednotlivcov.

SkryťVypnúť reklamu

Budovanie vzťahov sa uskutočňuje všemožnými spôsobmi. Cez prestávky, počas ktorých nikto v rukách nedrží hudobný nástroj, sa myslí na tých, čo oslávili meniny alebo narodeniny, dáva sa priestor na zdôverenie sa a jeden z vedúcich sa prihovára prostredníctvom krátkeho zamyslenia.

Diskutuje sa o kreativite, o tom, že každý človek je milovaný a nikto by sa nemal podceňovať, pričom sa vždy, samozrejme, pozornosť obráti na Boha. Ak sa na Fusion zabezpečí dôvera, skupina sa stretáva aj mimo dohodnutého času a to buď na filmových večeroch alebo sa vyberú poprechádzať.

Fusion v Dolnom Kubíne

„Spolu s manželom sme učitelia hudby a v miestnej cirkvi hráme chvály. Nakoľko v práci na umeleckej škole pracujeme s deťmi a máme celkom prehľad o aktivitách či už umeleckých škôl, ale aj mesta a mimoškolských činností pre deti, vedeli sme, že práve pre túto vekovú kategóriu okrem ZUŠky aktivity nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak nijako sme tomu nevenovali pozornosť a už vôbec by nám nenapadlo, že by to mohla byť Božia vôľa, že máme robiť niečo také ako Fusion. Dnes už však tomu verím, že Pán Boh chcel, aby Fusion v Dolnom Kubíne bol, pretože bez toho, aby sme ho nejako zvlášť prosili, sme sa cez istých ľudí dozvedeli o tomto projekte a na výzvu, či do toho pôjdeme, sme odpovedali áno. Bolo to doslova áno Bohu.

A napriek všetkým obavám, či sme dosť dobrí, či budeme mať na to kapacitu, či bude dostatočný počet členov vedúceho tímu, či budeme mať na to priestor, financie, čas a hlavne silu... sme s dôverou, hľadiac na Krista, začali v septembri 2018 Fusion.

Páčila sa nám myšlienka, že môžeme vytvoriť bezpečný priestor pre tínedžerov, kde nájdu nových kamarátov, kde budú môcť robiť niečo zmysluplné, kde v tom čase, kedy budú na Fusion, nebudú mať priestor robiť zlé veci vonku, kde budú prijatí a milovaní. A hlavne, kde budú môcť počuť o Bohu a o princípoch lásky, ktoré pre nás Ježiš má," hovorí o motívoch, prečo vstúpila do projektu Lýdia Stašová, jedna z vedúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky boli rozpačité, a to najmä vďaka uvedomovaniu si zodpovednosti. Vedúci si na plecia vzali úlohu - správať sa k mladým tak láskavo, aby v nich prirodzene, bez nátlaku, vzbudili záujem o Krista.

Lýdia spomína na okamih, keď oslovila manžela a spolupracovníka so slzami v očiach a so slovami, že nedokáže pracovať s tínedžermi, pretože v nej neraz prebúdzajú predsudky. Aj to sa však prelomilo, akonáhle bol problém odovzdaný do Božích rúk.

"Pán Boh premenil moje srdce, a vzbudil vo mne voči tým mladým takú lásku, že hoci som bola veľakrát unavená z práce, bola som s nimi rada, zaujímalo ma, ako sa majú, čo prežívajú a mala som veľa energie na celý Fusion."

Má to zmysel

„Ak by na Fusion prišiel iba jediný študent, aj tak by to zmysel malo. Nejde totiž o kvantitu," dodáva Lýdia.

SkryťVypnúť reklamu

Jej slová potvrdzujú výpovede mladých, ktorí aktivitu v Dolnom Kubíne zažívajú.

„Ďakujem za to, že som tu spoznala úžasných ľudí a za dobrú atmosféru a dobrú náladu. Mám vás veľmi rada,“ hovorí 15-ročná Rebeka.

„Fusion ma priviedol viac k Bohu. Možno som sa trošku zlepšila v speve, ochránil ma pred zlými vecami, vždy mi zdvihol náladu a dal mi príležitosť zamýšľať sa nad vecami. Ďakujem, že som mohla spoznať veľa a super ľudí, vyskúšala som si hrať na bicie, vždy som sa dobre najedla a dal mi skvelú skúsenosť,“ priznáva rovnako stará Emka.

„Ďakujem za skvelých ľudí, ktorých som tu stretla, za to, že som tu mohla stráviť čas s ľuďmi, na ktorých mi záleží. Aj keď to nebolo so mnou vždy ľahké, ďakujem, že ste to tu so mnou a s mojimi náladami vydržali. Ďakujem za to, že som sa s vami mohla kedykoľvek a o čomkoľvek porozprávať či zdôveriť. V neposlednom rade Ďakujem, že sme sa mohli rozprávať o Pánovi. Ľúbim vás!“ pridáva sa 15-ročná Domča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu