SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Traja košickí mučeníci putujú po slovenských kostoloch

Tento rok si pripomenieme 400. výročie mučeníckej smrti troch košických mučeníkov. Dva relikviáre s ich ostatkami už od minulého roku putujú po Slovensku, aby sme si ich mohli uctiť a vyprosiť si od nich milosti pre seba aj pre svojich blízkych.

Ako vyzerali mučeníci? Košická arcidiecéza sa rozhodla ukázať ich skutočnú podobu. Ako vyzerali mučeníci? Košická arcidiecéza sa rozhodla ukázať ich skutočnú podobu. (Zdroj: ke-arcidieceza.sk)

Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita, vyhlásil už minulý rok pre Košickú arcidiecézu prípravný rok na 400. výročie mučeníckej smrti sv. košických mučeníkov.

Od 1. decembra minulého roka až do 30. novembra tohto roka možno získať odpustky z príležitosti jubilea sv. Košických mučeníkov.

Dva relikviáre s ostatkami sv. košických mučeníkov putujú po jednotlivých farnostiach a mali by sa dostať do každého kostola. Veriaci si ich môžu uctiť a tiež vyprosiť si svoje súkromné prosby.

Odpustky je možné získať iba vtedy, ak ste vyspovedaní a pôjdete na sväté príjimanie, pomodlíte sa modlitbu Verím v Boha a na úmysel Sv.
Otca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi troch košických mučeníkov patria Marek Križin, Melichar Grodziecki a Štefan Pongrácz. Boli umučení 7. septembra 1619 v Košiciach počas povstania Gabriela Betlena.

Stali sa obeťami bojov medzi protestantmi a katolíkmi počas vojen s Osmanskou ríšou. Keď prišiel pápež Ján Pavol II. 2. júla 1995 do Košíc, počas svojej návštevy ich vyhlásil za svätých. Tento rok slávime toto veľké jubileum - 400. výročie ich mučeníckej smrti, ktoré sa zavŕši v košickej katedrále 7. septembra.

Mučení pre vieru

V roku 1619 sa vzbúrili proti katolíckemu rakúskemu cisárovi Ferdinandovi II. všetci protestanti v Čechách, na Morave a v Sliezsku. Spojili sa s uhorskými luteránmi a vyzvali sedmohradského vojvodcu Gabriela Bethlena, aby sa postavil na ich čelo.

Bethlen už dávnejšie pomýšľal, ako sa zmocniť uhorskej koruny. Navyše bol tiež protestantom. Vyhovel im teda, zozbieral štyridsaťtisíc vojakov a pod vedením Juraja Rákocziho ich vypravil do Uhorska.

SkryťVypnúť reklamu

Luteráni a kalvíni ich prijímali s veľkou radosťou, no katolíci s hrôzou a strachom. Košice boli v tých časoch už zväčša kalvínske. Zabrali kostoly a fary. Štefan Pongrácz a Melichar Grodziecki, ktorí prišli v roku 1618 do Košíc, zriadili kaplnku v sále kráľovskej kúrie, ktorú im poskytol kráľovský miestodržiteľ Košíc Andrej Dóczy.

Smrť katolíckym kňazom

Povstalci na čele s Rákoczim vtiahli 3. septembra do Košíc. Kalvínsky vodca Peter Alvinci nahuckal bohatého mešťana Rajnera, aby s pomocou mestskej rady vyhubili všetkých katolíkov v meste. Aj keď členovia mestskej rady boli väčšinou kalvíni, predsa sa im to zdalo prikruté. A tak sa rozhodli, že budú žiadať iba smrť katolíckych kňazov.

Vtedy začalo utrpenie troch kňazov. Zatkli ich a najprv sa pokúšali rečami a sľubmi ich presvedčiť, aby sa vzdali katolíckej viery. Tri dni ich nechali o hlade a smäde. Ich to však nezlomilo.

SkryťVypnúť reklamu

Marekovi Križinovi Rákoczi ponúkol zhabané majetky ostrihomskej kapituly v Krásnej nad Hornádom. Marek ponuku neprijal. Odkázal Rákoczimu, že majetky nepatria jemu, ale ostrihomskej kapituly a nemá právo ich zaujať.

Umučili ich

Keď to Rákoczi počul, rozzúril sa a vydal rozkaz, aby všetkých troch umučili. Hajdúsi spustošili kaplnku a ich bili, rezali, sekali a pálili. Keď sa nepoddali, Marekovi a Melicharovi sťali hlavu. Stalo sa to 7. septembra 1619.

Štefanovi zaťali dvakrát do krku a do hlavy, ale nezabili ho. Všetkých troch potom hodili do žumpy. Štefan Pongrácz ešte asi dvadsať hodín žil.

Okolo šiel kostolník Štefan Eperješi, ktorý počul stonanie. Pýtal sa, kto tam je. Pongrácz ho požiadal, aby zavolal pomoc od kráľovského komorníka Hoffmana. No kostolník hovoril, že jeho samého hľadajú a chcú ho zabiť a ani Hoffman už nežije. A tak Pongrácz povzbudzoval kostolníka, aby aj on vytrval. Zanedlho, nad ránom 8. septembra 1619 zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Zhrození veriaci

Nad týmto činom sa zhrozili nielen katolíci, ale aj mnohí kalvíni. Mestský radca povolil vytiahnuť ich telá z odpadovej jamy. Slávnostný pohreb nedovolil. Neskôr získala Katarína, nábožná manželka Žigmunda Forgáča, povolenie, aby ich mohla pochovať na svojom panstve. Bethlen to síce povolil, no urobiť to mohli len v noci a tajne.

Telá mučeníkov previezli na veľkostatok do Nižnej Šebastovej a potom do kostola na panstve v Hertníku (okres Bardejov).

V roku 1635 dala kňažná Pálffyová, vdova po Forgáčovi, zhotoviť veľkú umeleckú truhlu z cínu. Tam vložili telá mučeníkov a previezli ich do Trnavy. Uložili ich v kláštore klarisiek.

Odkúpil ich generálny vikár

Za vlády cisára Jozefa II. bol tento kláštor spolu s inými zrušený. Pozostatky mali prepadnúť v prospech štátu, no generálny vikár ich v mene ostrihomského arcibiskupa odkúpil a v roku 1784 truhlu uložili v krypte uršulínok v Trnave, neskôr ich preniesli do oratória kláštornej kaplnky.

SkryťVypnúť reklamu

Za blahoslavených ich vyhlásil pápež sv. Pius X. v roku 1905 v chráme sv. Petra v Ríme. Za svätých ich vyhlásil pápež sv. Ján Pavol II. v roku 1995 v Košiciach.

ZDROJ: (http://www.zivotopisysvatych.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu