Predčasne parlamentné voľby vyhlásil zastupujúci predseda Národnej rady SR Béla Bugár na sobotu 17. júna 2006 po rozpade druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Ten nastal potom, ako najsilnejšia vládna strana SDKÚ-DS odmietla uzavrieť zmluvu s Vatikánom o výhrade vo svedomí.
Následne Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) opustilo vtedajšiu koalíciu strán SDKÚ-DS, SMK, KDH a ANO.
Fico vpred
Predčasné voľby v roku 2006 otvorili strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) cestu k moci. Strana získala 29,14 percenta platných hlasov a bolo to historický prvé volebné víťazstvo Smeru.
Druhá skončila Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ-DS) so ziskom 18,35 percenta hlasov, tretia bola Slovenská národná strana (SNS) s 11,73 percentami.
Do parlamentu sa ďalej dostali aj Strana maďarskej koalície (SMK), Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) a KDH.
Koalícia snov: Fico – Slota – Mečiar
Po voľbách vytvoril Smer novú vládnu koalíciu s SNS, ktorú v tom čase viedol Ján Slota, a Mečiarovým ĽS-HZDS. Premiérom sa stal predseda Smeru Robert Fico a vo vláde menovanej 4. júla 2006 obsadil Smer aj väčšinu ministerských kresiel. Ministrom vnútra sa po prvýkrát stal Robert Kaliňák zo Smeru-SD.
Víťazná strana spoločne s koaličnými partnermi sa ujala vlády v ekonomicky priaznivom období, ku ktorému na Slovensku mohli prispieť aj reformné opatrenia predchádzajúcich dvoch Dzurindových vlád.
Ficov boj za stabilitu a euro
V novembri 2005 Slovensko vstúpilo do európskeho systému výmenných kurzov ERM II – takzvanej „čakárne na euro“. Kurz koruny sa posilňoval.
V období po predčasných voľbách sa však slovenská mena dočasne oslabila, proti čomu na trhu zasahovala aj Národná banka Slovenska (NBS). Po vyhlásení premiéra Roberta Fica o jednoznačnej podpore vstupu Slovenska do eurozóny sa situácia upokojila a koruna opäť posilňovala. Slovensko prijalo euro 1. januára 2009.
Upratovanie na životnom prostredí
V prvej vláde Roberta Fica prišla neskôr o ministerstvo životného prostredia Slovenská národná strana, ktorá čelila kauze netransparentného predaja emisných kvót. V roku 2009 premiér rezort Slovenskej národnej strane odobral a do konca volebného obdobia ho riadila strana Smer.
Ministerstvo životného prostredia nakoniec Ficova vláda k 30. júnu 2010 zrušila. Obnovila ho až nasledujúca vláda Ivety Radičovej, ktorá vzišla z riadnych parlamentných volieb v roku 2010.