„Musíme hlavne zachovať pokoj,“ odkázal šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.
Viacero jeho kolegov podporilo výzvu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na nezávislé vyšetrovanie výbuchov z 13. mája, ktoré poškodili dva ropné tankery. Udalosť viedla k zvýšeniu napätia v oblasti a nárastu cien ropy.
Americký prezident Donald Trump vidí za útokmi v Ománskom zálive Irán. K tomu sa prikláňa aj Veľká Británia. Irán akúkoľvek účasť na útokoch popiera a EÚ vyzýva na opatrnosť.
Európa chce veci lepšie preskúmať
M. Lajčák upozornil, že sa treba opierať o fakty a vylúčiť dohady. „Je potrebné zachovať pokoj, rešpektovať medzinárodné právo a snažiť sa zamedziť ďalšej eskalácii situácie,“ povedal. Spájať riešenie otázky výbuchov s inými, ktoré sa týkajú Iránu, by podľa neho spôsobilo chaos.
„Myslím si, že musíme postupovať veľmi, veľmi opatrne,“ povedal novinárom nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
Minister zahraničných vecí Luxemburska Jean Asselborn varoval pred opakovaním krokov z roku 2003, ktoré viedli k invázii do Iraku. „Problémy na Blízkom východe môžeme vyriešiť so zbraňami," povedal.
USA predstavia svetu dôkazy
Spojené štáty nechcú vojnu s Iránom, ale použijú všetky prostriedky vrátane diplomacie na to aby zaistili bezpečnú plavbu na strategickej námornej trase v Ománskom zálive. Ešte v nedeľu to vyhlásil americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.
„Iránčania by mali pochopiť veľmi jasne, že budeme pokračovať v krokoch, ktoré majú Irán odradiť od tohto typu správania,“ povedal Pompeo pre Fox News.
Minister, ktorý je bývalým riaditeľom CIA, zároveň trvá na tom, že za útokmi je Irán. „Spravodajská obec má množstvo dát, veľké množstvo dôkazového materiálu. Veľkú časť z neho onedlho uvidí aj svet,“ uviedol.