Taliansko smeruje k zavedeniu paralelnej meny. Hnutie 5 hviezd (M5S) a strana Liga navrhli vydať „vlastné zmenky“ takzvané miniBOT-y (mini Buoni Ordinari del Tesoro).
Podľa navrhovateľa a nositeľa myšlienky Claudia Borghiho by sa miniBOT-mi dalo platiť kedykoľvek a u kohokoľvek, kto by ich akceptoval.
"Štát spláca svoj dlh vládnymi dlhopismi. Tie nesmú byť vyplácané v hotovosti, lebo to je zakázané. Ale neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by určovali, že najmenšia nominálna hodnota pre štátne dlhopisy musí byt 1000 eur, ako v našom prípade. Môže to byť hocikoľko, 500, 100 atď. Vytvorili sme ich tak, aby vyzerali ako bankovky, aby každý ľahko porozumel, ako ich používať. Ale v realite, sú to štátne dlhopisy. Nikto nie je nútený ich akceptovať. A kto ich bude dobrovoľne prijímať? Štát - na zaplatenie daní. Takže s týmito mini-BOT-mi, môžete zaplatiť akúkoľvek daň. To znamená, že ich hodnota je zaručená, pretože štát vyberá ročne viac ako 400 miliárd eur na daniach," povedal Borghi pri predstavovaní plánu v roku 2018.
Kto je Claudio Borghi
Vyštudoval ekonómiu a bankovníctvo. Člen politickej strany Liga. Navštevoval večernú Katolícku univerzitu Najsvätejšieho Srdca v Miláne a vyhral cenu Agostina Gemelliho za najlepšieho absolventa svojho študijného programu. Už ako 19 ročný začal robiť v maklérskej kancelárii v Miláne, potom prešiel do Deutsche Bank, neskor do Merrill Lynch a neskôr sa znova vrátil do Deutsche Bank, kde bol vymenovaný za výkonného riaditeľa v roku 2006. V roku 2010 sa stal novinárom a roky bol ekonomickým redaktorom pre Il Giornale. V roku 2018 bol zvolený do Poslaneckej snemovne a bol členom odbornej skupiny poverenej vypracovaním "vládnej zmluvy" medzi hnutím Piatich hviezd a Ligou. Dňa 21. júna 2018 bol zvolený za predsedu komisie vládnej komory (pre vládny rozpočet, ministerstva financií a plánovania)
.
Podľa neho ich bude v obehu približne 70 - 75 miliárd (v hodnote eur) na platenie všetkých podĺžností (alebo dlhov).
"Nebudú sa však používať len na platenie daní, ale takisto na bežné platby, napríklad na zaplatenie benzínu do auta na pumpe. Samozrejme, aj obchody ich budú pravdepodobne akceptovať ako platby. Ak ich nejaký obchod odmietne, tak príde o zákazníkov, lebo tí sa presunú do obchodu vedľa, ktorý ich bude akceptovať."
Podľa Borghiho tieto peniaze ľudia pravdepodobne minú a teda budú okamžite v obehu.
"Namiesto nakupovania online, budeme nakupovať v lokálnych obchodoch za hotovosť a tým pomôžeme ľuďom v našom okolí, v našich mestách a nášmu hospodárstvu."
Myšlienka vydať „vlastné zmenky“ na zaplatenie verejných dlhov by bola v rozpore s predpismi týkajúcimi sa eura. Taliansky minister hospodárstva Giovanni Tria varoval, že vytvorenie paralelnej meny na zaplatenie verejného dlhu by bolo nezákonné a zbytočné, informoval server telesur.
"Bolo by nezákonné a zbytočné, keby Taliansko vydalo dlhopisy na zaplatenie svojich dodávateľov, pretože by to porušilo pravidlá európskej meny a pridalo by sa viac dlhu k existujúcemu," povedal Tria počas stretnutia ministrov skupiny 20 (G20) v japonskej Fukuoke.
Borghi oponuje, že tieto peniaze nie sú dodatočný dlh.
"Dáme do obehu veľké množstvo likvidných aktív, a to nám umožní trochu si vydýchnuť. Nalejeme to málo peňazí do nášho hospodárstva. Aké je riziko? Nezbankrotujeme. Problém by nastal, ak by sme naliali príliš veľa peňazí do hospodárstva."
Proti je však aj Vincenzo Boccia, prezident talianskej priemyselnej konfederácie Confindustria. Povedal, že súhlasí s kritikou Európskej centrálnej banky prezidenta Mario Draghiho voči myšlienke vydávať štátne dlhopisy „miniBOT“ na zaplatenie dlhov, ktoré má taliansky verejný sektor so súkromnými dodávateľmi, informoval server ansa.it.
Draghi povedal, že miniBOT-y budú buď paralelnou menou, v takom prípade by boli nelegálne, alebo by jednoducho zvýšili štátny dlh.
"Na miniBOT-och sme na rovnakej vlnovej dĺžke ako Draghi, pretože by to znamenalo viac verejného dlhu," uviedol Boccia. „Problém je v tom, že nemôžeme vytvoriť viac verejného dlhu, pokiaľ to neurobíme pre investície v rámci eurobondov, ktoré by boli dohodnuté s inými krajinami“.
Dolná komora talianskeho parlamentu schválila návrh na vytvorenie miniBOT-ov, hoci opozícia, stredo-ľavá Demokratická strana, stiahla svoju podporu.
Ratingová agentúra Moody's informovala, že miniBOT-y budú "prvým krokom k vytvoreniu paralelnej meny a príprave na odchod Talianska z eurozóny".
Takto Borghi popísal eurobankovky. Neodpustil si iróniu
"Keď sme vytlačili tieto mini-BOTs, tak sme na nich dali aspoň známe talianske osobnosti. Tak, ako na britských bankovkách sú známe britské osobnosti. A na druhej strane, viete, kto je na euro bankovkách? Nikto. Nikto nemal tú odvahu, aby jeho tvár bola zobrazená na euro bankovkách. Nie sú tam žiadne tváre, iba mosty a okná. Ktoré, ako všetci vieme, sú miesta, odkiaľ sa dá skočiť (spáchať samovraždu)..."