LE BOURGET - Podľa výrobcu ruských vojenských stíhačiek MiG (Mikojan i Gurevič) sú budúcnosťou vojenského letectva drony, ktoré budú môcť vo vzduchu vykonávať autonómne rozhodnutia.
Spoločnosť sa preto plánuje čoraz viac sústrediť práve na výrobu vojenských dronov, vyhlásil v utorok v rozhovore pre agentúru The Associated Press (AP) na Parížskej leteckej show šéf spoločnosti Iľja Tarasenko.
Veľkosť MiGu-35
"Máme niekoľko možností, ktoré pripravujeme," povedal Tarasenko s tým, že bezpilotné stíhačky budú zhruba veľkosti stíhačiek MiG-35 alebo MiG-29.
"Vidíme zrýchľovanie vývoja smerom k dronom," povedal Tarasenko a dodal, že budúcnosťou vojenského letectva podľa neho "nebudú len stroje, ktoré sú ovládané na diaľku, ale ktoré môžu vo vzduchu robiť aj vlastné rozhodnutia".
Ruská armáda dostala nové stíhačky MiG-35
Ruská armáda dostala svoj prvý pár nových stíhačiek MiG-35. Viacúčelové stíhacie lietadlo nahrádza staršiu generáciu lietadiel MiG-29, informoval portál rt.com.

Štyri ďalšie majú byť dodané v tomto roku, povedal Iľja Tarasenko. Dodal, že lietadlá môžu byť vyvezené do zahraničia, pričom medzi možných kupujúcich patrí aj India.
Lietadlo MiG-35 prešlo úspešne letovými skúškami v roku 2017 a krátko nato ho predstavili verejnosti. MiG-35 dokáže sledovať až 30 vzdušných cieľov vo vzdialenosti až 160 km (100 míľ) a môže naraz zasiahnuť šesť vzdušných a štyri pozemné ciele.