SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Alojz Hlina: Odídenci majú dvere v KDH otvorené. Záborská má u nás obývačku s televízorom a výhľadom

Predseda KDH hodnotí situáciu v strane, odchody poslancov, i Vašečkove ostré slová na jeho adresu.

Šéf KDH Alojz Hlina.Šéf KDH Alojz Hlina. (Zdroj: TASR)

Prečo sa na Slovensku vo voľbách nikdy nenaplnila téza, že Slovensko je katolícka krajina? Prečo strana KDH od začiatku osciluje medzi 8 a 10 percentami (a naposledy sa do parlamentu ani nedostala)?

- Je tam toho viac. Samozrejme, KDH na Slovensku by mala mať viac percent, nie že by mala bojovať o to, či bude v parlamente, ale mala by byť rozhodujúcou súčasťou politickej scény, tak ako CSU v Bavorsku. Potenciál na Slovensku je naozaj veľký. To, že nie je, spôsobilo veľa chýb. My sme ich zistili a pracujeme na ich odstránení. Stavba je dobrá, KDH je potrebná, dajte šancu dokázať KDH, že sú nevyhnutní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keby tu bola napríklad futbalová strana, tiež by nemala hlasy všetkých, ktorí majú radi futbal. Kresťan nie je ten, kto volí KDH, kresťan je ten, kto uveril v učenie spasiteľa Ježiša Krista a jeho politické preferencie môžu byť trochu iné. Na jednej strane máme mať viac percent, určite, a robíme na tom, ale nemôžeme mať toľko hlasov, koľko je kresťanov na Slovensku.

Každopádne chcem deklarovať, že chyby, ktoré KDH urobilo, už nebude robiť. Napríklad v tom, že sa nepracovalo personálne. Keď som bol na sneme CDU, tam mi ukázali človeka, a povedali, že na ňom pracujeme päť rokov tak, aby za 5 rokov bol predseda CDU. Personálna práca v strane je nevyhnutná a je smutné, že my sme sa to mali učiť, keď nie od CDU, tak od komunistov, ktorí svoje kádre vychovávali. Znie to čudne, ale strana musí vychovávať ľudí do priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Vy ste v KDH krátko. Čo vás prekvapilo pri vstupe do strany?

Prečítajte si tiež: Alojz Hlina: Z toho hedonizmu ľudia zblbli Čítajte 

- Veľa vecí, poviem tie pozitívne. Je tu neprebudený potenciál, je tu veľa ľudí, ktorí sú ochotní sa zaangažovať v našom konzervatívnom priestore, ale my ich nemôžme sklamať. To je presne to, čo sa niekedy robilo. Keď nepošlete - obrazne povedané - pre výsadkárov vrtuľník, je to veľká chyba. Môže niekto za vás bojovať v náročnom priestore, ale musí vedieť, že poňho pošlete vrtuľník. Keď ho nepošlete, nielenže nemáte výsadkára, ale už pre vás nikto nebude chcieť robiť výsadkára. My sme zvykli zabúdať na ľudí. Pocit ochrany spoločenstva aj v dobrom aj v zlom musí byť, musíme sa svojich ľudí zastať.

Do parlamentu ste sa dostali cez Oľano, prečo ste prestúpili do KDH?

- Ja som kandidoval ako nezávislý, v Oľano som nebol. Neudiali sa tam zmeny, Igorovi Matovičovi vyhovoval systém, ktorý mal, a to, že strana má štyroch členov. To sa síce riadi efektívne, ale takto sa strana neriadi. Ja som v tom komfortný nebol, podľa mňa znakom toho, že som súčasťou nejakého spoločenstva, je, že môžem voliť a byť volený. To je kľúčový parameter. Platí to aj v spoločenstvách, ako sú holubári alebo filatelisti a v politickej strane by to malo platiť dupľom. Čudujem sa, že niektoré osobnosti v Oľano s tým problém nemali a vydržali tam až sedem rokov, kým im to začalo vadiť. Keď som zhruba po pol roku zistil, že Igor to neplánuje zmeniť, tak som sa porúčal.

SkryťVypnúť reklamu

Zarazilo ma, že ste do KDH prišli a krátko na to vyhrali voľby na predsedu. Čím si vysvetľujete úspech, že ste presvedčili členov KDH, ktorí tam boli dlhé roky?

- Som taká povaha, že sa nikdy nevzdávam. Keď niekto povedal, čo to robíš, že chceš kandidovať, nemáš šancu, nevzbudil vo mne pochybnosť, ale práve naopak, o to viac ma to začalo zaujímať. Na začiatku som tomu, že sa môžem stať predsedom KDH, veril iba ja a na konci veľká väčšina delegátov snemu. Medzitým bol kus roboty. Podľa mňa v politike funguje fyzika, koľko energie dáš, toľko dostaneš. Niektorí sa dokážu iba tváriť, že robia, ale už to prestáva fungovať. Nestačí mesiac pred voľbami prísť a dať balónik, ľudia už zapínajú podvedomie a vycítia, kto to myslí úprimne a kto to na nich hrá. Ľudia vidia, či máte skutočný záujem pomôcť. Verím, že energia, ktorú do toho dáte, sa vráti.

SkryťVypnúť reklamu

KDH je špecifická aj v tom, že na Slovensku asi neexistuje strana, z ktorej by odišlo viac ľudí a predsa funguje...

Prečítajte si tiež: Alojz Hlina: Kotleba vyrástol na našej neschopnosti. Opozície aj koalície Čítajte 

- Je to matka matiek, lietadlová loď. Ale nenahovárajme si, je to aj v iných stranách. Odchody do roku 2016 súviseli aj s tým, že strana neumožňovala kariérny postup. Schopnosť personálnej výmeny bola spomalená, diplomaticky povedané, pričom chuť a ambície niekoho boli rádovo rýchlejšie, preto dochádzalo k stretu, ktorý sa vyriešil odchodom. Od 2016 sme v inom móde, sme mimoparlamentná strana, odchody tiež súvisia s ambíciami niekoho, že niekde chcel byť, ale nezvolili ho. Ja za to nemôžem, že niekoho nezvolili za predsedu, respektíve môžem, lebo zvolili mňa. (Úsmev). Ale znakom veľkosti je, že ok, rešpektujem to. Nehovorím, že sa z KDH už nebude odchádzať, ale evidujeme aj opačný trend, že sa do KDH prichádza. Snažíme sa využiť potenciál prúdu, ktorý predtým nemohol preraziť generačný strop zabetónovaných večných poslancov. Teraz sa noví ľudia ukazujú, pracujú, ale chvíľku to trvá, Kennedyho nevytvoríte za dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Vidíte osobnosti v KDH?

- Určite, máme ich veľa, skôr rozmýšľam, či ich mám menovať, lebo na niekoho zabudnem. Máme ich naozaj veľa.

Je nevyhnutné hľadať odborníkov a komunikačne zdatných ľudí zároveň?

-Je, súhlasím. V KDH ich nielen bolo, ale aj je a bude dosť.

Zaujímavou postavou je Richard Vašečka. Do KDH prišiel tiež z Oľano, videl, že ste tam vyhrali voľby, tak skúsil aj on, nevyšlo mu to a odišiel. Rozprávali ste sa s ním o tom?

- Nerozprával, o tom som sa s ním nerozprával, o inom áno. Vedel by som pomenovať jeho pohnútky, ale nechcem sa k tomu už vracať.

A pani Záborská? Naposledy v eurovoľbách mala slušné percentá.

- My máme takú zásadu trikrát a prestávka, čo súvisí so zmenou personálnej doktríny. Táto zásada potvrdzuje, že KDH sa mení. V KDH bude pokračovať generačná obnova, nielen v NR SR, ale aj europarlamente. Máme výsledky, čo je vidieť aj na mene Lexmann v europarlamente...

SkryťVypnúť reklamu

...to ešte nie je isté, že bude...

- ... ale bude. Dali sme podnet na Ústavný súd a Anglicko skôr či neskôr odíde. Viete, Miroslav Mikolášik bol 15 rokov v europarlamente a svoj odchod zvládol krásne. Je to veľký inšpiratívny príbeh. Ukázal na nasledovníčku, pomohol, dokonca rozdával letáky v Prešove, čo je až knižný príbeh, ako by to malo personálne fungovať. Žiaľ, to sa podarilo iba pri Miroslavovi Mikolášikovi. Mne sa spôsob zápasu o voliča v eurokampani zo strany odídencov nepáčil. Objednať si celú stranu v Novom Čase a povedať tam, prečo nie KDH, to nemá s kresťanstvom nič spoločné. To je komunikácia na úrovni deväťdesiatych rokov, takýto priamy atak na konkurenta cez print. Zápas nebol férový, posielal sa aj trojstranový list po farách, to sa mi nepáči. Cena za tie ich percentá bola trochu nefér voči strane, ktorá je 30 rokov v priestore a zvádza zápasy.

SkryťVypnúť reklamu

Ako komunikujete teraz?

- Primerane. Platí, že majú u nás dvere otvorené. Pani Záborská má u nás obývačku s televízorom a výhľadom.

Myslíte, že sa vráti?

- Neviem.

Nebolo by lepšie ísť pred voľbami do NR SR spolu?

- Určite spolu, na to nepotrebujete mať vyštudovanú atómovú fyziku na Oxforde. Len politika je vizuálna, emočná a aj iracionálna a na Slovensku viac ako inde. Otázka je, či s tým skúsime niečo urobiť. Keď sa k tomu postavíme racionálne, tak nám jednoznačne vyjde, že to netreba rozbíjať. Keď však „prijímač“ na druhej strane nefunguje, apely nefungujú, tak musíte byť pripravený aj na druhý variant, prehodiť switch, už potom neapelujete na zodpovednosť politika, ale už komunikujete priamo s jeho potencionálnym voličom a obrátite sa na nich spôsobom - voľte stranu, pri ktorej vám hlasy neprepadnú.

SkryťVypnúť reklamu

Bol by riešením nejaký zlepenec typu pred voľbami v roku 1998, keď sa strany spojili proti Mečiarovi?

- Myslím, že na to už nie je emócia...

...no tak emócia voči Ficovi je dosť výrazná. Myslíte si, že to do volieb vyprchá?

- To už je také umelé vzývanie. Tu pán Kiska zakričí „Na kone!“, Igor Matovič zakričí „Na kone!“. Nie, poďme skúsiť vrátiť na Slovensko racionalitu. Už je veľa neštandardu, antisystému. Začína to byť nezodpovedné.

Vašečka spomínal, že pod vaším vedením bude KDH menej kresťanské a menej demokratické.

- Čo mám na to povedať. Viac kresťanské, menej kresťanské, to sú také... Zraňuje to, bolí to, ale hlavne to nie je pravda. Demokracia je aj o tom, že to pán Vašečka mohol povedať, ako sa s tým vysporiada, je otázka na jeho svedomie.

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Kuffa zašiel ešte ďalej. Ide do kresťanského rádia Lumen a povie, že Hlina prehlásil, že KDH si berie hodnotové prázdniny. Viete, to je taká zásadná vec, nemôžete o niekom tvrdiť, že niekto niečo robí, keď to neurobil, lebo klamete. Môžete si myslieť, že niekto niečo robí alebo hodnotiť. Štefan Kuffa však klamal v Lumene, bez kúska hanby, lebo ja som nikdy v živote nepovedal, že KDH si berie hodnotové prázdniny. Klamať sa nemá, a obzvlášť nie, ak sa prezentujete ako veľký kresťan.

Celé tie pokusy o to, že len deliť, rezať a rezať hodnotím ako systémovo zlé. Kresťan je kresťan. Prívlastkovať kresťana mi príde zlé. Autentický kresťan, obyčajný kresťan, za tým príde neobyčajný, najmúdrejší? Celé zle. Rozdeľovanie a fragmentácia sú pomýlené.

SkryťVypnúť reklamu

Druhú časť rozhovoru s predsedom KDH vám ponúkneme zajtra. Dozviete sa, čo si myslí o množstve strán, ktoré sa hlásia ku kresťanským základom, o liberálnej vlne, o podpore rodiny, o tom, ako riešiť dôchodky, o budúcnosti Európskej únii, aj o tom, ako pôjde KDH do parlamentných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu