SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Alojz Hlina: Z toho hedonizmu ľudia zblbli

Predseda KDH hovorí, že Európska únia má pre Slovensko význam."Treba sa však vrátiť ku koreňom, aby ekonomika fungovala a mier bol zabezpečený, ale zároveň aby sme neliezli nikomu do spálne, že čo tam robíte a ako to robíte."

Alojz Hlina.Alojz Hlina. (Zdroj: SITA)

Prinášame druhú časť rozhovoru s predsedom Kresťanskodemokratického hnutia Alojzom Hlinom.

Nie je tých kresťanských strán nejak priveľa? KDH, SNS stavia na kresťanských hodnotách, ĽSNS sa k nim dokonca hlásia, Harabin vraj bude mať kresťanskú stranu, Matovič láka kresťanov, je tu farár Žuffa zo svojou stranou, Záborská má svoju stranu. Keby sa to spočítalo, je to tridsať percent minimálne.

- V tom je demokracia. Musíte rešpektovať, že niekto vstane od stola, zozbiera podpisy, založí stranu, kúpi stranu a dá si do názvu kresťanský. Či je to etické, o tom sa môžeme baviť, ale nie je to nelegálne.

SkryťVypnúť reklamu

Len je divné, že po páde komunizmu tu boli dve strany a teraz ich je toľko. Súvisí to s migráciou, možno s liberálnou vlnou, ktorá zaplavuje svet?

- Pekný výraz som počul, že sme unavení z demokracie. Sú tu kultúrne vojny, tých sedemdesiat rokov mieru svrbí, pokúša, hľadajú sa veľké boje. Na čo sa trápiť s HDP, keď stačí na štít si napísať som za LGBTi alebo proti LGBTi a ste vybavení z pohľadu agendy. Dnes má hociktorý pubertiak s mobilom v ruke väčšiu výpočtovú silu, ako mali počítače, ktoré pustili Apollo 14 do vesmíru. Neviem, ako to skončí, niekto tu vzýva apokalypsy, vtedy ožívajú všetci a spomenú si na pána Boha. Viete, hovorí sa, že na smrteľnej posteli si na pána Boha spomenie hocikto, aj komunista si na posledné pomazanie zavolá kňaza. KDH je tu v tomto priestore kontinuálne, dlhodobo. To, že to teraz začína byť moderné... čo už. Ľudia musia v tej ponuke rozlišovať ako v obchode.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre SME ste spomenuli, že vás vydesilo, aká je tá liberálna vlna veľká.

-Je, čo je paradoxne aj naša šanca sa jej postaviť a tú šancu necítime len my, ale aj kadejakí predavači hrncov, ktorí zistili, že je tu aj nejaká druhá vlna, tak na ňu naskočili a nemusia nič robiť. My sme na tej vlne, ktorá bude vytvárať hrádzu liberalizmu, prirodzene, my sme si nespomenuli včera, ani predvčerom, že sme kresťania. KDH je tu 30 rokov.

Mení sa celý svet, je moderné prijímať nové výzvy, sociálne inžinierstvo, gender teórie. Je ešte v kresťanských silách nejako to zastaviť alebo zvrátiť?

- My kresťanskí demokrati sa tomu určite postavíme, otázka stojí, kto ešte a ako silno. Lebo dôsledky môžu byť fatálne. Nemôže to fungovať, keď sa nebudú rodiť deti. Jednoducho sa to zrúti, dôchodkový systém nebude fungovať. Od dobroty ako keby sme nevedeli, čo robiť. Z toho hedonizmu ľudia zblbli.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Alojz Hlina: Odídenci majú dvere v KDH otvorené. Záborská má u nás obývačku s televízorom a výhľadom Čítajte 

My sme napríklad náš program Oslava rodiny prijímali v skanzene Zuberci, kde boli dreveničky, ktoré si pamätali, že v nich žili mnohopočetné rodiny a žilo sa. Je tam škola, v ktorej sedel Hviezdoslav, Kukučín, z týchto ťažkých pomerov vzišli velikáni a dalo sa.

Dnes si ľudia nezaložia rodinu, pretože ešte nemám byt, nemám toto, nemám toto a potom sa zrazu zobudia, už by možno už aj deti chceli, ale už to nejde. Dieťa je dar, je to požehnanie. A my sme z neho urobili kariérnu brzdu. Pokiaľ to nezmeníme, tak Európa tancuje na tenkom ľade, hazarduje sama so sebou.

Čo spraví KDH preto, aby ľudia chceli mať deti, mohli mať deti, aby matky nemuseli vyžiť z 200 eur na materskej? V susednom Česku je to oveľa viac.

- V spomínanom dokumente Oslava rodiny parametricky nastavujeme podpory. Dokonca rešpektujeme stav pred narodením dieťaťa, čo má symbolický význam, že žena je nositeľom života od počatia a je potrebné, aby ju štát podporoval aj finančne. Máme to rozpracované, je to naša top priorita. Len to neznižujme na to, že je to celé iba o peniazoch.

SkryťVypnúť reklamu

Orbán však také kroky urobil...

...áno, a pomohlo to, ale nie je to len o peniazoch. Je to aj o prijatí toho faktu, o nastavení, že chceme deti, že dieťa nie je brzdou kariérneho rastu, že sa obetujeme.

To súvisí s nárastom liberalizmu.

...áno. My sme napríklad vyrastali bez otca. Moja mama obetovala kariéru, aby nás vychovala. Niekto by povedal, mohla byť inde, ona je však spokojná, vychovala troch synov.

Opustili sme systém troch grošov, prestali sme sa starať aj o vlastných rodičov...

- Hovorí sa, že Európu zničil Bismarck tým, že vytvoril dôchodkový systém. Nemci prestali rodiť deti a začali chodiť na Malorku. Raz sa bude niekto pýtať: A kto to zaplatí? Kto na to zarobí? My už máme v ústave pomaly aj ceny zemiakov. Keď príde téma dôchodkový systém, treba to riešiť, ten už nesedí ani čisto matematicky, to sa musí zrútiť.

SkryťVypnúť reklamu

KDH má riešenie a je to naša vlajková loď, takzvaný DVD dôchodok, čo je Dobre Vychované Dieťa. Dobre vychované dieťa je ten najlepší dôchodok, chlapče môj zlatý, aký si si kedy mohol predstaviť. Keď si si dobre vychoval dieťa, tak to ťa nenechá umrieť v parku na lavičke. Keď už si niekto myslí, že mu dieťa berie kariérny rast, tak nech si aj pomyslí, že mu to dieťa o tridsať rokov vráti tým, že mu skočí po plienky a pre nákup. Samozrejme, sme si vedomí toho, že nie každý môže mať dieťa, nie každému je dopriate a aj na tých musí systém pamätať.

Myslíte si, že EU má ešte šancu nejak sa zreformovať? Ako vidíte jej budúcnosť?

-Je taká trilema, že nemôžte mať naraz demokraciu, národné určenie a globalizáciu. Niečo z toho musí ísť vonku. Fukuyama písal, že dejiny skončili, nastúpila liberálna demokracia, potom zistil, že to tak ešte nie je a napísal ďalšiu knihu Identita. Politik by mal na sebe pracovať, vzdelávať sa a vnímať veci v kontexte, keď nesie zodpovednosť. Cítim primeranú zodpovednosť za dianie vo svete, ale hlavne, ak som slovenský politik, tak cítim hlavnú zodpovednosť za dianie na Slovensku a tu buďme realistickí, že Európska únia má pre nás význam, bolo by lepšie, keby sa udržala. Ak sa však neudrží, tak musíme byť pripravení aj na to.

SkryťVypnúť reklamu

Vystúpiť sa nedá, o tom sa presviedčajú Briti, a to sú iná kategória ako drobná krajina v strede Európy. Pýtam sa preto, či sa vaši poslanci budú o reformy snažiť aspoň v rámci svojich biednych možností.

- Niekedy je lepšie vrátiť sa na začiatok. V 50-tych rokoch sa Francúzi a Nemci dohodli na mierovom projekte Uhlia a ocele. Jedným z dôvodov bolo, aby sa zabránilo vojnám, a tá podstata je dobrá. Už tu boli tendencie, že nepotrebujeme pána Boha. Potrebujeme. Potom niekto povedal, nepotrebujeme národ. Potrebujeme, už aj Fukuyama hovorí, deštrukcia národa ako spoločenstva sa nekoná. Národné povedomie nevysublimuje, Nemec je Nemec, Kriváň je Kriváň, šanca v tej Európe je vrátiť sa na začiatok. Nerobme z Nemcov Francúzov a naopak.

Čo sa týka diktátu Bruselu, ak ste súčasťou nejakého spoločenstva, musíte rešpektovať pravidlá. Ak sú také, že záruka na televízor nebude rôzna, ale vo všetkých štátoch únie rovnaká, ja s tým problém nemám, aby sa parametre vyrovnali a zjednocovali.

SkryťVypnúť reklamu

Poviem to na jednom príklade - keby nebolo mňa a Európskej únie, tak tá čvarga úžernícka by na Slovensku doteraz dolovala z biednych ľudí peniaze. Do poslednej chvíle odkladali smerácki zákonodarcovia ustanovenia o ochrane spotrebiteľa, ktoré prišli z Európskej únie, kvôli tomu, aby chránili úžerníkov.

Teda vrátiť sa ku koreňom, aby ekonomika fungovala a mier bol zabezpečený, ale zároveň aby sme neliezli nikomu do spálne, že čo tam robíte a ako to robíte. To nie.

Posledná téma - voľby do NR SR o rok. Aké sú vaše ciele?

-Keď som nastupoval, tak som sľúbil, že KDH bude v parlamente...

...dvoj alebo jednociferne?

- Čísla nehovorím, nie kvôli poverčivosti, ale zo zásady. Budeme robiť všetko pre to, aby sme uspeli a koľko energie dáme, toľko sa nám vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Vylučujete predvolebnú spoluprácu alebo spojenie s niekým?

-Veci musia dávať logiku. KDH by mala mať ambíciu ísť do volieb sama.

A po voľbách?

-Prídete za stôl, položíte čo máte a podľa toho sa rozhodne.

V poslednom období ma dosť rozčuľuje, keď je konzervatívny názor označený za fašistický. Máte takú skúsenosť? Je to samozrejme spôsobené Kotlebovcami. Prinieslo to negatívny moment, že ak je Kotleba za niečo a vy náhodou tiež, napríklad tradičnú rodinu, tak ste označený za fašistu, lebo to hovorí aj Kotleba, čo je absurdné. Spravil tým Kotleba medvediu službu konzervatívnym stranám?

Prečítajte si tiež: Alojz Hlina: Kotleba vyrástol na našej neschopnosti. Opozície aj koalície Čítajte 

-Keby sme nemali Kotlebu, tak by jeho pozíciu prevzal Fero Mrkvička. Krajná pravica tu bude vždy, otázka je, aká silná. Tento fenomén nie je iba na Slovensku. Keď poviem, že som za tradičnú rodinu a nejaký blbec mi povie, že som kvôli tomu fašista, tak je to jeho problém.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa, že tá záplava netradičných a nových strán v Európe je výsledkom toho, že štandardné strany prestali počúvať, respektíve počúvali, ale neverili ľuďom, že aj toto môže byť problém. Ako spomínali spisovatelia Iľf s Petrovom, sú tu dva svety - ten veľký, kde sa rieši cesta do vesmíru a skladajú opery a ten malý, kde sa riešia drobné problémy a potreby, ako sú podpazušné vložky Láska pracovitých včielok...

-Áno, keď to zanedbáte, vyrastie vám Kotleba a ďalšie neštandardné strany. Je to našou hanbou. Ale urobíte s tým niečo tak, že začnete riešiť problémy ľudí, ako som to robil ja. Riešil som úžerníkov a to, čo robili tým ľuďom, riešil som to dlhodobo, vytrvalo až do výsledku ako buldog. Malá vlajka víťazstva znamená, že malo zmysel niečo robiť. Veľa prehratých zápasov a nedokončených vecí frustruje a takýto frustrovaný človek je nebezpečný, lebo očko mu začína škúliť po extréme, antisystéme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu