SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Americké vrtuľníky opäť priletia na Slovensko

Zopakujú si prelet a medzipristátie v Piešťanoch, čo bolo nedávno predmetom nedorozumenia medzi ministerstvami obrany a zahraničia.

Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019.Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019. (Zdroj: TASR)

Prelet bojových vrtuľníkov AH 64 D Apache cez slovenské územie je naplánovaný na 24. až 26. júna. Rezort obrany informoval, že pôjde o prelet siedmich vrtuľníkov na trase z Rumunska do Nemecka s medzipristátím v Piešťanoch.

„Uvedený prelet bol vopred riadne schválený v zmysle platných medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ uviedla hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

Medzipristátie amerických vrtuľníkov v Piešťanoch pred pár dňami spôsobilo spor medzi rezortami obrany a zahraničia. Podľa medializovaných informácii totiž rezort obrany pristátie amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch nepovolil, čo následne potvrdilo ministerstvo zahraničia. Ministerstvá nakoniec konštatovali, že išlo o nedorozumenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne bez medzipristátia

V reakcii na americkú žiadosť o možnosť doplniť palivo pre vojenské vrtuľníky na letisku v Piešťanoch ministerstvo obrany rozhodlo, že povolí iba prelet bez možnosti medzipristátia.

„Rezort obrany súhlasil s preletom, avšak odmietol medzipristátie. O bližšie informácie je potrebné žiadať rezort obrany, ktorý rozhoduje o vyhovení alebo nevyhovení americkej žiadosti,“ napísal pre denník N hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Nedorozumenie spôsobila chyba úradníkov

Ministerstvo obrany v stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR č. 554/2018, v ktorom boli uvedené prelety schválené.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade komunikácie o medzipristátí amerických vrtuľníkov vraj išlo iba o nedorozumenie. Ako informovala hovorkyňa Capáková, rezort obrany požiadal rezort zahraničných vecí, aby akceptoval iba stanoviská zaslané oficiálnou cestou.

Ako vysvetlila, nedorozumenie spôsobilo preposlanie internej komunikácie medzi zamestnancami MO SR na rezort diplomacie.

„Toto pochybenie zamestnancov rezortu obrany a ich konanie nad rámec svojich služobných povinností bude disciplinárne riešené v zmysle platnej legislatívy."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 19 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu