SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Americké vrtuľníky opäť priletia na Slovensko

Zopakujú si prelet a medzipristátie v Piešťanoch, čo bolo nedávno predmetom nedorozumenia medzi ministerstvami obrany a zahraničia.

Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019.Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019. (Zdroj: TASR)

Prelet bojových vrtuľníkov AH 64 D Apache cez slovenské územie je naplánovaný na 24. až 26. júna. Rezort obrany informoval, že pôjde o prelet siedmich vrtuľníkov na trase z Rumunska do Nemecka s medzipristátím v Piešťanoch.

„Uvedený prelet bol vopred riadne schválený v zmysle platných medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ uviedla hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

Medzipristátie amerických vrtuľníkov v Piešťanoch pred pár dňami spôsobilo spor medzi rezortami obrany a zahraničia. Podľa medializovaných informácii totiž rezort obrany pristátie amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch nepovolil, čo následne potvrdilo ministerstvo zahraničia. Ministerstvá nakoniec konštatovali, že išlo o nedorozumenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne bez medzipristátia

V reakcii na americkú žiadosť o možnosť doplniť palivo pre vojenské vrtuľníky na letisku v Piešťanoch ministerstvo obrany rozhodlo, že povolí iba prelet bez možnosti medzipristátia.

„Rezort obrany súhlasil s preletom, avšak odmietol medzipristátie. O bližšie informácie je potrebné žiadať rezort obrany, ktorý rozhoduje o vyhovení alebo nevyhovení americkej žiadosti,“ napísal pre denník N hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Nedorozumenie spôsobila chyba úradníkov

Ministerstvo obrany v stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR č. 554/2018, v ktorom boli uvedené prelety schválené.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade komunikácie o medzipristátí amerických vrtuľníkov vraj išlo iba o nedorozumenie. Ako informovala hovorkyňa Capáková, rezort obrany požiadal rezort zahraničných vecí, aby akceptoval iba stanoviská zaslané oficiálnou cestou.

Ako vysvetlila, nedorozumenie spôsobilo preposlanie internej komunikácie medzi zamestnancami MO SR na rezort diplomacie.

„Toto pochybenie zamestnancov rezortu obrany a ich konanie nad rámec svojich služobných povinností bude disciplinárne riešené v zmysle platnej legislatívy."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu