SME
Pondelok, 17. február, 2020 | Meniny má Miloslava

Americké vrtuľníky opäť priletia na Slovensko

Zopakujú si prelet a medzipristátie v Piešťanoch, čo bolo nedávno predmetom nedorozumenia medzi ministerstvami obrany a zahraničia.

Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019.Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019.(Zdroj: TASR)

Prelet bojových vrtuľníkov AH 64 D Apache cez slovenské územie je naplánovaný na 24. až 26. júna. Rezort obrany informoval, že pôjde o prelet siedmich vrtuľníkov na trase z Rumunska do Nemecka s medzipristátím v Piešťanoch.

„Uvedený prelet bol vopred riadne schválený v zmysle platných medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ uviedla hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

Medzipristátie amerických vrtuľníkov v Piešťanoch pred pár dňami spôsobilo spor medzi rezortami obrany a zahraničia. Podľa medializovaných informácii totiž rezort obrany pristátie amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch nepovolil, čo následne potvrdilo ministerstvo zahraničia. Ministerstvá nakoniec konštatovali, že išlo o nedorozumenie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodne bez medzipristátia

V reakcii na americkú žiadosť o možnosť doplniť palivo pre vojenské vrtuľníky na letisku v Piešťanoch ministerstvo obrany rozhodlo, že povolí iba prelet bez možnosti medzipristátia.

„Rezort obrany súhlasil s preletom, avšak odmietol medzipristátie. O bližšie informácie je potrebné žiadať rezort obrany, ktorý rozhoduje o vyhovení alebo nevyhovení americkej žiadosti,“ napísal pre denník N hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Nedorozumenie spôsobila chyba úradníkov

Ministerstvo obrany v stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR č. 554/2018, v ktorom boli uvedené prelety schválené.

V prípade komunikácie o medzipristátí amerických vrtuľníkov vraj išlo iba o nedorozumenie. Ako informovala hovorkyňa Capáková, rezort obrany požiadal rezort zahraničných vecí, aby akceptoval iba stanoviská zaslané oficiálnou cestou.

Ako vysvetlila, nedorozumenie spôsobilo preposlanie internej komunikácie medzi zamestnancami MO SR na rezort diplomacie.

„Toto pochybenie zamestnancov rezortu obrany a ich konanie nad rámec svojich služobných povinností bude disciplinárne riešené v zmysle platnej legislatívy."

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Nemecká utrapravicová skupina údajne plánovala útoky na mešity v štýle útoku v Christchurchi

Vodca skupiny podrobne popísal svoje plány na stretnutí s komplicmi. Vyšetrovatelia sa o tom dozvedeli od človeka, ktorý sa do skupiny infiltroval.

Jednu z dvanástich osôb zadržali v Karlsruhe.
Názory

Demokratka, ktorá na Trumpovom mítingu neverila vlastným očiam

Ako prestať byť priaznivcom strany, ku ktorej ste predtým patrili celý život.

Dlhý rad ľud pred vstupom na míting Donalda Trumpa.
Európska únia

Po Trianone a rozpade okolitých krajín Maďarsko ešte stále existuje, povedal Orbán

"Krajina, ktorú prinútili kľaknúť si na kolená, si zvolila namiesto poklonkovania sebaúctu a namiesto migrantov vlastné, maďarské deti," zhrnul predseda vlády

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Slovensko

Pellegrini nevníma sociálny balíček ako kupčenie, Kiska naopak áno

Pikantný predvolebný súboj šéfa Smeru proti predsedovi Za ľudí. Pellegrini tvrdí, že by šli do koalície aj s Kiskovou stranou, ten to odmieta.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska.