SME
Štvrtok, 6. august, 2020 | Meniny má JozefinaKrížovkyKrížovky

Americké vrtuľníky opäť priletia na Slovensko

Zopakujú si prelet a medzipristátie v Piešťanoch, čo bolo nedávno predmetom nedorozumenia medzi ministerstvami obrany a zahraničia.

Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019.Americké vrtuľníky v Piešťanoch 18. júna 2019. (Zdroj: TASR)

Prelet bojových vrtuľníkov AH 64 D Apache cez slovenské územie je naplánovaný na 24. až 26. júna. Rezort obrany informoval, že pôjde o prelet siedmich vrtuľníkov na trase z Rumunska do Nemecka s medzipristátím v Piešťanoch.

„Uvedený prelet bol vopred riadne schválený v zmysle platných medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ uviedla hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

Medzipristátie amerických vrtuľníkov v Piešťanoch pred pár dňami spôsobilo spor medzi rezortami obrany a zahraničia. Podľa medializovaných informácii totiž rezort obrany pristátie amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch nepovolil, čo následne potvrdilo ministerstvo zahraničia. Ministerstvá nakoniec konštatovali, že išlo o nedorozumenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne bez medzipristátia

V reakcii na americkú žiadosť o možnosť doplniť palivo pre vojenské vrtuľníky na letisku v Piešťanoch ministerstvo obrany rozhodlo, že povolí iba prelet bez možnosti medzipristátia.

„Rezort obrany súhlasil s preletom, avšak odmietol medzipristátie. O bližšie informácie je potrebné žiadať rezort obrany, ktorý rozhoduje o vyhovení alebo nevyhovení americkej žiadosti,“ napísal pre denník N hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Nedorozumenie spôsobila chyba úradníkov

Ministerstvo obrany v stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR č. 554/2018, v ktorom boli uvedené prelety schválené.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade komunikácie o medzipristátí amerických vrtuľníkov vraj išlo iba o nedorozumenie. Ako informovala hovorkyňa Capáková, rezort obrany požiadal rezort zahraničných vecí, aby akceptoval iba stanoviská zaslané oficiálnou cestou.

Ako vysvetlila, nedorozumenie spôsobilo preposlanie internej komunikácie medzi zamestnancami MO SR na rezort diplomacie.

„Toto pochybenie zamestnancov rezortu obrany a ich konanie nad rámec svojich služobných povinností bude disciplinárne riešené v zmysle platnej legislatívy."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Vynaliezavosť násťročných. V rúškach, prezlečení za starých ľudí, si chodia kupovať alkohol

Na snímkach a videách sú mladí ľudia, ktorí sa natáčajú, alebo fotografujú a znázorňujú svoju premenu pred tým, než vyrazia na nákupy do supermarketu.

Alkohol zlepšuje náladu iba dočasne, po vytriezvení nasleduje úzkosť.
Zahraničie

Indický premiér Módí položil základný kameň hinduistického chrámu

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia. Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory.

Vzhľad budúceho chrámu premietali aj v Dillí.
Zahraničie

VIDEO: Smrť Floyda z pohľadu polície. Unikli doteraz nezverejnené zábery udalosti, ktorá zapálila Ameriku

Ak je z novo uniknutého videa niečo zrejmé, potom že George Floyd od začiatku s políciou nespolupracoval.

George Floyd pri zatýkaní.
Kresťanstvo

Veriaci gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku majú Uspenský pôst

Je to dvojtýždňový pôst, počas ktorého sa veriaci pripravujú na najbližší mariánsky sviatok - Zosnutie (Uspenije) presvätej Bohorodičky, ktorý pripadá na 15. augusta.

Postenie nie je diéta, ale vzorec stravovania.