SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Policajt z Hurbanova, ktorý v roku 2012 zastrelil Rómov, takmer šiel na slobodu; prokurátor však nesúhlasil

Okresný súd v Trenčíne rozhodol o podmienečnom prepustení Milana Juhásza, ale prokurátor podal sťažnosť a rozhodovať bude krajský súd.

Dramatické chvíle 16. júna 2012 v Hurbanove pred zadržaním ozbrojeného páchateľa.Dramatické chvíle 16. júna 2012 v Hurbanove pred zadržaním ozbrojeného páchateľa. (Zdroj: TASR)

Milan Juhász, ktorý v roku 2012 zastrelil v Hurbanove nelegálne držanou strelnou zbraňou troch Rómov a ďalších dvoch zranil, zostáva vo väzbe.

Senát Okresného súdu (OS) v Trenčíne síce v pondelok rozhodol o podmienečnom prepustení M. Juhásza na slobodu, prokurátor však proti rozhodnutiu podal sťažnosť a rozhodovať bude krajský súd.

Koncom marca 2013 Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil Juhásza na deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil ochranné ústavné psychiatrické liečenie a ochranný dohľad na tri roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnaký trest navrhol súdu prokurátor. On ani obžalovaný nepodali odvolanie a rozsudok nadobudol právoplatnosť.

Možné prepustenie po troch štvrtinách a s podmienkou

Senát OS Trenčín rozhodol o prepustení Juhásza na slobodu s päťročnou podmienkou a uložením pokračovania ambulantnej psychiatrickej liečby.

Podľa predsedu senátu splnil Juhász všetky tri podmienky na podmienečné prepustenie – odpykanie troch štvrtín trestu, bezproblémové správanie vo výkone trestu a predpoklad vedenia bezúhonného života po prepustení na slobodu.

Podľa vyjadrenia klinickej psychologičky Diany Dočolomanskej M. Juhász nemá hodnotovú orientáciu kriminálnika. „Je to absolútne integrovaný človek, ktorý svoj čin hlboko ľutuje a nie jej žiadny predpoklad k tomu, aby svoj čin opakoval,“ skonštatovala.

SkryťVypnúť reklamu

M. Juhász na pojednávaní povedal, že si myslí, že splnil všetky podmienky na podmienečné prepustenie. „Snažil som sa žiť poctivo, viesť riadny život. Rodina ma čaká, chcel by som doma priložiť ruku k dielu pri výchove vnúčat,“ povedal.

„Budem sa snažiť žiť normálnym životom, lebo iným ani žiť neviem. To, čo sa stalo, je katastrofa. Veľmi to ľutujem, keby sa to dalo vrátiť, nikdy by som to neurobil,“ dodal.

Podľa zástupcu väznice v Trenčíne sa Juhász správal vo výkonu trestu vzorne.

Prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Zdôvodnil ju závažnosťou zločinu vraždy a nedovoleného ozbrojovania.

Ako sa to stalo

Mestský policajt Milan Juhász z obce Svätý Peter sa 16. júna 2012 krátko po 10. hodine súkromným autom Fiat Punto doviezol pred obytný dom na Komárňanskej ulici v Hurbanove, kde začal streľbu. Následkom nej zomrel 44-ročný muž, jeho 19-ročný syn a 24-ročný zať. Druhý syn utrpel priestrel pľúc a jeho manželka poranenie nohy. V čase skutku bol policajt mimo služby.

SkryťVypnúť reklamu

Približne po hodine od streľby našli policajti M. Juhásza v rodinnom dome primátorky Hurbanova Margity Zemkovej, kde sa vyhrážal samovraždou.

Po dvoch hodinách vyjednávania boli dvaja príslušníci štátnej polície a jeden mestskej polície úspešní a páchateľ sa vzdal. Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici ho vzal do väzby.

M. Juhász predtým pracoval v mestskej polícii dvadsať rokov.

Hoci všetky obete boli Rómovia maďarskej národnosti, polícia nevidela za vraždami rasový motív. Milan Juhász údajne nestrieľal pre ich pôvod, ale pre ich správanie. Obete boli v minulosti trestne stíhané.

Posudky a duševný stav páchateľa

Podľa psychiatrického posudku dvoch znalcov vykonaného v auguste 2012 trpel M. Juhász paranoickým vývinom osobnosti, ktorý je predstupňom „trvalej poruchy s bludmi“.

SkryťVypnúť reklamu

Psychiatri potvrdili motív, s ktorým predbežne pracovala polícia – „hromadené emočné napätie“. Údajne vznikalo Juhászovou frustráciou z toho, že s problémovou rodinou nevie ako policajt urobiť poriadok. Jeho osobnosť vraj agresívna nie je.

Znalci tvrdia, že Juhász trpel prechodnou duševnou poruchou – „abnormnou skratovou reakciou s klinickým priebehom vystupňovaného afektu“.

Jeho vedomie vraj bolo v čase vraždy zakalené a zmätené. Juhász po vražde tvrdil, že si na nič nepamätá. Stav afektu podľa znalcov odznel po tom, čo si ho vybil.

Vražda, ale nie úkladná

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici 30. januára 2013 rozhodol, že skutok Juhásza nemožno posudzovať ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, ale len ako obzvlášť závažný zločin vraždy. Vec teda postúpil Okresnému súdu v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal proti tomu sťažnosť. Proces pokračoval na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Ďalšie vyjadrenie psychiatrov prišlo s dátumom 26. marca 2013. Podľa neho mal M. Juhász v čase vraždenia výrazne znížené rozpoznávacie a ovládacie schopnosti. Trpel duševne chorobným stavom. Došlo k poruche jasnosti vedomia, ktorá podnietila extrémnu agresivitu.

Napriek tomu ho nevnímali ako duševne chorého.

Uvedený rozsudok na deväť rokov vo väzení vyniesol Špecializovaný trestný súd v Pezinku deň nato, 27. marca 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu