Friedrich Merz, interný politický disident z CDU, ktorý nevylúčil ašpirácie na kancelárske kreslo, opäť v médiách pichol do osieho hniezda. Upozornil, že politické preferencie ľudí v ozbrojených zložkách sa prikláňajú k pravicovej Alternatíve pre Nemecko (AfD).
„Očividne strácame časti Bundeswehru v prospech AfD. Strácame časti spolkovej polície v prospech AfD,“ vyhlásil v rozhovore pre časopis Bild am Sonntag.
Aby bolo možné čeliť tomuto trendu, CDU musí byť podľa neho stranou, ktorá stojí za bezpečnostnými orgánmi bez akéhokoľvek vykrúcania. „Len s jednoznačnou podporou politiky môžu úspešne bojovať proti akémukoľvek politickému extrémizmu,“ povedal F. Merz.
Bez podpory zhora
To by znamenalo obrat v doterajšej oficiálnej politike.
„Vláda nikdy nevysvetlila spolkovej polícii, prečo boli v roku 2015 jej príslušníci, aj napriek ich vyčerpávajúcemu nasadeniu na hraniciach, odklonení od ich zákonného mandátu brániť neoprávneným vstupom,“ povedal pre berlínsky Der Tagesspiegel podpredseda policajných odborov Jörg Radek.
F. Merz, ktorý je bývalým predsedom poslaneckého klubu CDU v Spolkovom sneme, sa v rozhovore pre Bild odvolával aj na rozhovory s príslušníkmi polície. Tí sa mu vraj sťažovali, že cítia zo strany vládnych politikov príliš málo podpory v ich práci.
Policajti podľa Merza nenachádzajú dosť politickej podpory nielen pri riešení migrácie, ale napríklad aj potláčania kriminality mafióznych rodinných klanov z Blízkeho Východu, ktoré pôsobia v nemeckých mestách.
AfD nastoľuje problémy vojakov
Nespokojní sú tiež príslušníci nemeckej armády (Bundeswehru), ktorým zasa prekážajú rôzne neporiadky, zlý technický stav výzbroje a slabá pozornosť pre túto problematiku zo strany vlády.
Naproti tomu AfD sa cieľavedome profiluje ako nová „strana Bundeswehru“, čo vidno aj v Spolkovom sneme. Podľa Tagesspiegla za posledný rok a pol strana podala v súvislosti s Bundeswehrom 40 otázok.
Otázky od AfD obsahovali také témy ako riešenie postavenia veteránov, obstarávanie novej útočnej pušky či vybavenie Bundeswehru ochrannými vestami.
Bild vyčíslil, že medzi 35 000 členmi AfD je 2 100 vojakov z povolania. Na februárovej bezpečnostnej konferencii v Mníchove, kde bol príklon vojakov k pravicovým stranám témou, vyjadril šéf CSU Markus Söder starosť nad tým, že „ten či onen vojak pristane v AfD“, pretože nepociťuje ocenenie a podporu.