SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky

Poplach v nemeckej mainstreamovej politike: Vojaci a policajti sympatizujú s AfD

Žiaden div, keď Merkelovej vláda im roky dáva najavo, že migranti sú prednejší.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: SITA/AP)

Friedrich Merz, interný politický disident z CDU, ktorý nevylúčil ašpirácie na kancelárske kreslo, opäť v médiách pichol do osieho hniezda. Upozornil, že politické preferencie ľudí v ozbrojených zložkách sa prikláňajú k pravicovej Alternatíve pre Nemecko (AfD).

„Očividne strácame časti Bundeswehru v prospech AfD. Strácame časti spolkovej polície v prospech AfD,“ vyhlásil v rozhovore pre časopis Bild am Sonntag.

Aby bolo možné čeliť tomuto trendu, CDU musí byť podľa neho stranou, ktorá stojí za bezpečnostnými orgánmi bez akéhokoľvek vykrúcania. „Len s jednoznačnou podporou politiky môžu úspešne bojovať proti akémukoľvek politickému extrémizmu,“ povedal F. Merz.

Skryť Vypnúť reklamu

Bez podpory zhora

To by znamenalo obrat v doterajšej oficiálnej politike.

„Vláda nikdy nevysvetlila spolkovej polícii, prečo boli v roku 2015 jej príslušníci, aj napriek ich vyčerpávajúcemu nasadeniu na hraniciach, odklonení od ich zákonného mandátu brániť neoprávneným vstupom,“ povedal pre berlínsky Der Tagesspiegel podpredseda policajných odborov Jörg Radek.

F. Merz, ktorý je bývalým predsedom poslaneckého klubu CDU v Spolkovom sneme, sa v rozhovore pre Bild odvolával aj na rozhovory s príslušníkmi polície. Tí sa mu vraj sťažovali, že cítia zo strany vládnych politikov príliš málo podpory v ich práci.

Policajti podľa Merza nenachádzajú dosť politickej podpory nielen pri riešení migrácie, ale napríklad aj potláčania kriminality mafióznych rodinných klanov z Blízkeho Východu, ktoré pôsobia v nemeckých mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

AfD nastoľuje problémy vojakov

Nespokojní sú tiež príslušníci nemeckej armády (Bundeswehru), ktorým zasa prekážajú rôzne neporiadky, zlý technický stav výzbroje a slabá pozornosť pre túto problematiku zo strany vlády.

Naproti tomu AfD sa cieľavedome profiluje ako nová „strana Bundeswehru“, čo vidno aj v Spolkovom sneme. Podľa Tagesspiegla za posledný rok a pol strana podala v súvislosti s Bundeswehrom 40 otázok.

Otázky od AfD obsahovali také témy ako riešenie postavenia veteránov, obstarávanie novej útočnej pušky či vybavenie Bundeswehru ochrannými vestami.

Bild vyčíslil, že medzi 35 000 členmi AfD je 2 100 vojakov z povolania. Na februárovej bezpečnostnej konferencii v Mníchove, kde bol príklon vojakov k pravicovým stranám témou, vyjadril šéf CSU Markus Söder starosť nad tým, že „ten či onen vojak pristane v AfD“, pretože nepociťuje ocenenie a podporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

2 h
Ilustračné foto

Koronakríza existenčne zasiahla ubytovateľov, ich tržby boli v januári 2021 nižšie o takmer 90 %, reštaurácie a pohostinstvá bojovali s polovičným poklesom tržieb.

54m

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

7 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

8 h