SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Poplach v nemeckej mainstreamovej politike: Vojaci a policajti sympatizujú s AfD

Žiaden div, keď Merkelovej vláda im roky dáva najavo, že migranti sú prednejší.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: SITA/AP)

Friedrich Merz, interný politický disident z CDU, ktorý nevylúčil ašpirácie na kancelárske kreslo, opäť v médiách pichol do osieho hniezda. Upozornil, že politické preferencie ľudí v ozbrojených zložkách sa prikláňajú k pravicovej Alternatíve pre Nemecko (AfD).

„Očividne strácame časti Bundeswehru v prospech AfD. Strácame časti spolkovej polície v prospech AfD,“ vyhlásil v rozhovore pre časopis Bild am Sonntag.

Aby bolo možné čeliť tomuto trendu, CDU musí byť podľa neho stranou, ktorá stojí za bezpečnostnými orgánmi bez akéhokoľvek vykrúcania. „Len s jednoznačnou podporou politiky môžu úspešne bojovať proti akémukoľvek politickému extrémizmu,“ povedal F. Merz.

Skryť Vypnúť reklamu

Bez podpory zhora

To by znamenalo obrat v doterajšej oficiálnej politike.

„Vláda nikdy nevysvetlila spolkovej polícii, prečo boli v roku 2015 jej príslušníci, aj napriek ich vyčerpávajúcemu nasadeniu na hraniciach, odklonení od ich zákonného mandátu brániť neoprávneným vstupom,“ povedal pre berlínsky Der Tagesspiegel podpredseda policajných odborov Jörg Radek.

F. Merz, ktorý je bývalým predsedom poslaneckého klubu CDU v Spolkovom sneme, sa v rozhovore pre Bild odvolával aj na rozhovory s príslušníkmi polície. Tí sa mu vraj sťažovali, že cítia zo strany vládnych politikov príliš málo podpory v ich práci.

Policajti podľa Merza nenachádzajú dosť politickej podpory nielen pri riešení migrácie, ale napríklad aj potláčania kriminality mafióznych rodinných klanov z Blízkeho Východu, ktoré pôsobia v nemeckých mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

AfD nastoľuje problémy vojakov

Nespokojní sú tiež príslušníci nemeckej armády (Bundeswehru), ktorým zasa prekážajú rôzne neporiadky, zlý technický stav výzbroje a slabá pozornosť pre túto problematiku zo strany vlády.

Naproti tomu AfD sa cieľavedome profiluje ako nová „strana Bundeswehru“, čo vidno aj v Spolkovom sneme. Podľa Tagesspiegla za posledný rok a pol strana podala v súvislosti s Bundeswehrom 40 otázok.

Otázky od AfD obsahovali také témy ako riešenie postavenia veteránov, obstarávanie novej útočnej pušky či vybavenie Bundeswehru ochrannými vestami.

Bild vyčíslil, že medzi 35 000 členmi AfD je 2 100 vojakov z povolania. Na februárovej bezpečnostnej konferencii v Mníchove, kde bol príklon vojakov k pravicovým stranám témou, vyjadril šéf CSU Markus Söder starosť nad tým, že „ten či onen vojak pristane v AfD“, pretože nepociťuje ocenenie a podporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Sme rodina, SaS a Za ľudí podporujú úpravu trestov pri držbe marihuany, pre OĽaNO to nie je témou

Tému dekriminalizácie marihuany otvorila europoslankyňa Nicholsonová. Čaputová sa vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

(ilustračné foto)
Slovensko

Vulgarizmy nepatria do úst poslancov, ministrov ani premiéra, myslí si politológ

Blaha najprv v pléne označil Matovičovu manželku za „bielu kobylu", premiér zas hovoril o tom, že Blaha mydlil barana. Blaha sa neskôr ospravedlnil.

Ľuboš Blaha počas hodiny otázok.