SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Členom teroristických skupín budú môcť odobrať nemecké občianstvo

Bundestag rozhodol: Získať občianstvo bude po novom problém aj pre mužov s viac ako jednou manželkou a predlžuje sa kontrolná lehota.

Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás!Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás! (Zdroj: TASR; digitálne upravené)

Nemecké úrady budú mať právo odoberať občianstvo ľuďom, ktoré v zahraničí bojovali v rámci teroristických organizácií.

Spolkový snem (Bundestag) sprísnil zákony o podmienkach štátnej príslušnosti. Po novom sa môže odobrať občianstvo osobám, ktoré sa zapojili do boja po boku teroristických milícií.

Odňatie nemeckého občianstva bude možné pod podmienkou, že daná osoba má aspoň jedno ďalšie občianstvo. Berlín totiž „zásadne“ nechce nikoho ponechať bez štátnej príslušnosti.

Kritika zľava aj sprava

Poslanec vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michael Kuffer vysvetlil, že touto reformou sa zamedzí tomu, aby sa teroristi a násilníci vracali z oblastí bojov do spolkovej republiky a stávali sa nebezpečenstvom pre miestne obyvateľstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecké opozičné strany novelu odmietli. Zatiaľ čo pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) považuje opatrenie za nepostačujúce, liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), Ľavica a Zelení tvrdia, že je prehnané.

Predstaviteľka Ľavice Ulla Jelpkeová sa obáva, že po schválení odoberania občianstva zahraničným bojovníkom môžu prísť aj výzvy na rovnaký postup voči páchateľom trestných činov alebo politicky nepohodlným osobám.

Maximálne jednu manželku na občana

Nemeckí poslanci zároveň schválili sprísnenie pravidiel pri udeľovaní občianstva.

Občianstvo nebude po novom dostupné napríklad pre osoby, ktoré žijú v mnohoženstve.

Navyše sa predĺži lehota, počas ktorej bude možné nemecký pas novému držiteľovi odobrať z piatich na desať rokov. Týka sa to prípadov, keď úrady zistia, že žiadateľ klamal o svojej totožnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 4 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 6 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 8 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 10 h