SME
Sobota, 29. február, 2020 | Meniny má
ZAHRANIČIE

Členom teroristických skupín budú môcť odobrať nemecké občianstvo

Bundestag rozhodol: Získať občianstvo bude po novom problém aj pre mužov s viac ako jednou manželkou a predlžuje sa kontrolná lehota.

Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás!Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás!(Zdroj: TASR; digitálne upravené)

Nemecké úrady budú mať právo odoberať občianstvo ľuďom, ktoré v zahraničí bojovali v rámci teroristických organizácií.

Spolkový snem (Bundestag) sprísnil zákony o podmienkach štátnej príslušnosti. Po novom sa môže odobrať občianstvo osobám, ktoré sa zapojili do boja po boku teroristických milícií.

Odňatie nemeckého občianstva bude možné pod podmienkou, že daná osoba má aspoň jedno ďalšie občianstvo. Berlín totiž „zásadne“ nechce nikoho ponechať bez štátnej príslušnosti.

Kritika zľava aj sprava

Poslanec vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michael Kuffer vysvetlil, že touto reformou sa zamedzí tomu, aby sa teroristi a násilníci vracali z oblastí bojov do spolkovej republiky a stávali sa nebezpečenstvom pre miestne obyvateľstvo.

Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecké opozičné strany novelu odmietli. Zatiaľ čo pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) považuje opatrenie za nepostačujúce, liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), Ľavica a Zelení tvrdia, že je prehnané.

Predstaviteľka Ľavice Ulla Jelpkeová sa obáva, že po schválení odoberania občianstva zahraničným bojovníkom môžu prísť aj výzvy na rovnaký postup voči páchateľom trestných činov alebo politicky nepohodlným osobám.

Maximálne jednu manželku na občana

Nemeckí poslanci zároveň schválili sprísnenie pravidiel pri udeľovaní občianstva.

Občianstvo nebude po novom dostupné napríklad pre osoby, ktoré žijú v mnohoženstve.

Navyše sa predĺži lehota, počas ktorej bude možné nemecký pas novému držiteľovi odobrať z piatich na desať rokov. Týka sa to prípadov, keď úrady zistia, že žiadateľ klamal o svojej totožnosti.

Najčítanejšie články

Neprehliadnite tiež

Názory

Démonizácia obhajcov je spoľahlivá cesta k tyranii

Úmyselné lži sú fanatickými nepriateľmi Donalda Trumpa ospravedlňované "svätým" cieľom jeho odstránenia z funkcie prezidenta USA.

Alan Dershowitz.
Zahraničie

Američania majú strach z piva značky Corona

Nečakané dôsledky šírenia koronavírusu po svete.

Ilustračné foto.
Slovensko

Peniaze zo zbierky po výbuchu rozdelili vlastníkom bytov

Ľudia poslali do Prešova vyše päť miliónov eur.

Horiaci bytový dom v Prešove.
Slovensko

Volič môže vo voľbách odovzdať najviac štyri preferenčné krúžky

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu hrozí sankcia 33 eur.

Ilustračná fotografia.