SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Členom teroristických skupín budú môcť odobrať nemecké občianstvo

Bundestag rozhodol: Získať občianstvo bude po novom problém aj pre mužov s viac ako jednou manželkou a predlžuje sa kontrolná lehota.

Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás!Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás! (Zdroj: TASR; digitálne upravené)

Nemecké úrady budú mať právo odoberať občianstvo ľuďom, ktoré v zahraničí bojovali v rámci teroristických organizácií.

Spolkový snem (Bundestag) sprísnil zákony o podmienkach štátnej príslušnosti. Po novom sa môže odobrať občianstvo osobám, ktoré sa zapojili do boja po boku teroristických milícií.

Odňatie nemeckého občianstva bude možné pod podmienkou, že daná osoba má aspoň jedno ďalšie občianstvo. Berlín totiž „zásadne“ nechce nikoho ponechať bez štátnej príslušnosti.

Kritika zľava aj sprava

Poslanec vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michael Kuffer vysvetlil, že touto reformou sa zamedzí tomu, aby sa teroristi a násilníci vracali z oblastí bojov do spolkovej republiky a stávali sa nebezpečenstvom pre miestne obyvateľstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecké opozičné strany novelu odmietli. Zatiaľ čo pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) považuje opatrenie za nepostačujúce, liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), Ľavica a Zelení tvrdia, že je prehnané.

Predstaviteľka Ľavice Ulla Jelpkeová sa obáva, že po schválení odoberania občianstva zahraničným bojovníkom môžu prísť aj výzvy na rovnaký postup voči páchateľom trestných činov alebo politicky nepohodlným osobám.

Maximálne jednu manželku na občana

Nemeckí poslanci zároveň schválili sprísnenie pravidiel pri udeľovaní občianstva.

Občianstvo nebude po novom dostupné napríklad pre osoby, ktoré žijú v mnohoženstve.

Navyše sa predĺži lehota, počas ktorej bude možné nemecký pas novému držiteľovi odobrať z piatich na desať rokov. Týka sa to prípadov, keď úrady zistia, že žiadateľ klamal o svojej totožnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu