SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Členom teroristických skupín budú môcť odobrať nemecké občianstvo

Bundestag rozhodol: Získať občianstvo bude po novom problém aj pre mužov s viac ako jednou manželkou a predlžuje sa kontrolná lehota.

Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás!Nie, nehovorte mi, že nechcete, aby som bol opäť jedným z vás! (Zdroj: TASR; digitálne upravené)

Nemecké úrady budú mať právo odoberať občianstvo ľuďom, ktoré v zahraničí bojovali v rámci teroristických organizácií.

Spolkový snem (Bundestag) sprísnil zákony o podmienkach štátnej príslušnosti. Po novom sa môže odobrať občianstvo osobám, ktoré sa zapojili do boja po boku teroristických milícií.

Odňatie nemeckého občianstva bude možné pod podmienkou, že daná osoba má aspoň jedno ďalšie občianstvo. Berlín totiž „zásadne“ nechce nikoho ponechať bez štátnej príslušnosti.

Kritika zľava aj sprava

Poslanec vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michael Kuffer vysvetlil, že touto reformou sa zamedzí tomu, aby sa teroristi a násilníci vracali z oblastí bojov do spolkovej republiky a stávali sa nebezpečenstvom pre miestne obyvateľstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecké opozičné strany novelu odmietli. Zatiaľ čo pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) považuje opatrenie za nepostačujúce, liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), Ľavica a Zelení tvrdia, že je prehnané.

Predstaviteľka Ľavice Ulla Jelpkeová sa obáva, že po schválení odoberania občianstva zahraničným bojovníkom môžu prísť aj výzvy na rovnaký postup voči páchateľom trestných činov alebo politicky nepohodlným osobám.

Maximálne jednu manželku na občana

Nemeckí poslanci zároveň schválili sprísnenie pravidiel pri udeľovaní občianstva.

Občianstvo nebude po novom dostupné napríklad pre osoby, ktoré žijú v mnohoženstve.

Navyše sa predĺži lehota, počas ktorej bude možné nemecký pas novému držiteľovi odobrať z piatich na desať rokov. Týka sa to prípadov, keď úrady zistia, že žiadateľ klamal o svojej totožnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Sme rodina, SaS a Za ľudí podporujú úpravu trestov pri držbe marihuany, pre OĽaNO to nie je témou

Tému dekriminalizácie marihuany otvorila europoslankyňa Nicholsonová. Čaputová sa vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

(ilustračné foto)
Slovensko

Vulgarizmy nepatria do úst poslancov, ministrov ani premiéra, myslí si politológ

Blaha najprv v pléne označil Matovičovu manželku za „bielu kobylu", premiér zas hovoril o tom, že Blaha mydlil barana. Blaha sa neskôr ospravedlnil.

Ľuboš Blaha počas hodiny otázok.