Povolebný výskum Inštitútu pre verejné otázky (IVO) skúmal z viacerých hľadísk účasť slovenských voličov na májových voľbách do Európskeho parlamentu .
Jedným z kritérií v prieskume na vzorke 1 017 respondentov bol aj vek, podobne ako vzdelanie a všeobecné politické postoje.
„Z hľadiska sociálnodemografického a hodnotového profilu majú mladších voličov najmä PS/Spolu a ĽSNS. Ťažiskovými voličmi strán Smer-SD a KDH sú starší voliči,“ uvádza sa v komentári k analýze.
Zároveň vyššie zastúpenie voličov s univerzitnými vzdelaním je v elektoráte PS/Spolu a SaS.
„Voliči opozičných strán sú pravicoví v ekonomických otázkach, kým voliči Smeru-SD sú väčšinovo ľavicoví. K liberálnemu pólu sa hlásia voliči PS/Spolu a SaS, ku konzervatívnemu voliči KDH, ĽSNS, ale aj Smeru-SD,“ uvádza zverejnený dokument.
Preferencie podľa veku: Iný pohľad
Autori výskumu zverejnili aj tabuľku, ktorá v percentách ukazuje preferencie jednotlivých vekových skupín, rozdelených väčšinou v desaťročných intervaloch.
Z tabuľky sa dajú jednoznačne vypozorovať vekové skupiny podporujúce jednotlivé politické strany. Zahrnuté sú iba subjekty, ktoré prekročili päťpercentnú hranicu.
Zloženie elektorátov strán podľa veku voličov

Pozn.: Údaje v percentách; v ľavom stĺpci sú vekové skupiny. Oválmi sú vyznačené zóny najsilnejšej podpory.
Generačné politické rozvrstvenie v grafoch
Vari názornejšie je grafické vyjadrenie s poradím politických subjektov preferovaných v jednotlivých vekových kategóriách. Rozdiely medzi stranami a ich „prepólovanie“ v rozdielnych skupinách sú také, že celkové výsledky eurovolieb oproti nim vyzerajú ako nudne ploché stupienky medzi 5 a 20 percentami.

Iný obraz predstavuje najmladšia voličská skupina, v ktorej s víťaznými progresivistami (PS/Spolu) nad hranicou 20 % ostro súperí Kotlebova ĽSNS. KDH je pre súčasných a nedávnych prvovoličov marginálne.

Tento a nasledujúce grafy vychádzajú z vlastného spracovania výsledkov prieskumu IVO/Focus superponovaných na volebné zisky pre dané strany.
T. j. v údajoch pre jednotlivé skupiny sa zohľadňuje jednak podiel na podpore danej strany, jednak aj jej volebná váha. (Pozn. Údaje v grafoch sú v percentách, pričom ich súčet zjednodušene dosahuje reálne dosiahnutý percentuálny súčet prvých 6 strán.)
Vo vekových skupinách medzi 25 a 44 rokmi potom takisto víťazí PS/Spolu, a to s veľkým odstupom pred navzájom rovnocenne disponovanými ĽSNS a SaS. V staršej vekovej skupine sa začína presadzovať aj Smer-SD.
Dodajme ešte, že na údaje v tabuľke vyššie sa vzťahuje štatistická chyba, ktorú udávajú autori prieskumu na úrovni 3 %. Táto chyba sa určitým spôsobom prenáša aj do prezentovaných stĺpcových grafov.


V prípade vekovej skupiny 45 – 54 sa postupnosť a rozostupy volených strán najviac podobajú na celkové dosiahnuté výsledky eurovolieb. Niektoré strany si však vymenili miesto, napríklad Smer a ĽSNS.

Iný nárez ponúka pohľad na preferencie vekovej kategórie medzi 55 a 64 rokmi, kde KDH poráža obidve ľavicové strany (pravda, iba o štatistickú chybu). Za nimi má solídnu pozíciu SaS, avšak kotlebovci a Matovič týchto voličov príliš neoslovujú.

V kategórii 65+ sa potom už Robert Fico z výšky pozerá na politickú konkurenciu. Jeho stranu totiž volili dvaja z piatich slovenských dôchodcov spomedzi tých, ktorí odovzdali hlas.
Potvrdzuje sa, že Smer-SD držia na politickom výslní najmä verní dôchodcovia počúvajúci na heslo „istoty“.
KDH je neprekvapivo druhé – s výsledkom, aký by u nás brala každá pravicová strana.
Liberálna SaS u ľudí od 65 rokov vyššie prepadáva a Matoviča či metrosexuálov z Progresívneho Slovenska volia tiež len okrajové percentá.

O prieskume
Zber dát na reprezentatívnej vzorke 1 017 oprávnených voličov realizovala agentúra FOCUS krátko po európskych voľbách – medzi 1. 6. a 11. 6. 2019.
Výskum podporila nadácia Friedricha Eberta a Euractiv v rámci projektu spolufinancovaného Európskym parlamentom.