SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Hra na Pána Boha sa mi nepáči, hovorí Alojz Hlina

Predseda KDH hovorí, čo si myslí genetických výskumoch, o alternatívach k parlamentnej demokracii, o sociálnych sieťach i rôznych zákonoch o potratoch vo svete.

Ako sa stal šéfom KDH, preferencie hnutia začali rásť. Alojz Hlina.Ako sa stal šéfom KDH, preferencie hnutia začali rásť. Alojz Hlina. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Demokracia bola zárukou rastu a teraz zisťujeme, že sa to zastavilo, že to prerozdelenie bohatstva nie je lineárne. Demokracia stráca čaro, ako by to už nezaručovala, hovorí predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina pri pohľade na nárast nesystémových strán.

"Funkčnosť demokracie bola v tom, že väčšine zaručí, že bude môcť o niečom rozhodovať, menšine zaručí, že bude ochránená a bohatým alebo takým, čo niečo majú, zaručí, že im to nikto nezoberie. Otázka stojí, čo má prísť a z toho ja mám obavy," dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysvetľuje, že kadejakých „hókusov-pokusov“ tu už bolo a že si nemyslí, že príde Fero Mrkvička s nejakým geniálnym návrhom, ktorý aplikujeme a budeme z toho šťastní.

"Bolo by dobré zachovať parlamentnú demokraciu, lebo alternatívy k nej sú rizikové," zdôrazňuje Alojz Hlina.

Jeden z dôvodov vidí aj v moderných komunikačných kanáloch.

"Vstupujú do toho sociálne siete, neexistujú gatekeepers (v tradičných masovokomunikačných prostriedkoch strážcovia toho, aby sa von dostali iba overené či pravdivé informácie, pozn. redakcie). Dnes hocikto napíše hocičo, napíšete a čakáte, kto sa chytí. Otázka stojí, či to je demokracia alebo anarchia. Nevážime slová, pravda nás nezaujíma, nevadí, že je to celé klamstvo, ale my si tu žijeme," myslí si predseda KDH.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku o moderných genetických výskumoch, ktoré zasahujú do podstaty človeka - klonovaní v mene dobra, napríklad náhradných orgánov - teda zásahov do niečoho, čo stvoril niekto oveľa silnejší ako my, odpovedá jednoznačne.

"Hra na pána Boha sa nepáči ani mne, je to niečo, pred čím treba mať obrovský rešpekt. Neviem, kam až je kto schopný zájsť..."

V tejto súvislosti sme mu pripomenuli, že v americkom štáte New York schválili, že žena môže ísť v niektorých prípadoch na potrat až dovtedy, kým neporodí.

"To je šialené. Na druhej strane som počul, že v troch alebo štyroch štátoch schválili zákon o tlkote srdca, čo je myslím od šiesteho týždňa, a to je dobrý signál. V tejto agende máme my kresťanskí demokrati úplne jasno, my život chránime," zdôrazňuje Alojz Hlina.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozornil však, že v demokracii sa zákony neprijímajú na frontovej línii, ale väčšinovým hlasovaním.

"Stále hovorím, voľte tak, aby sme boli v parlamente, potom zákon na ochranu života bude prijatý. Voľte tak, aby v tejto principiálnej agende sme mali väčšinu v parlamente," dodal predseda KDH.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu