SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Hra na Pána Boha sa mi nepáči, hovorí Alojz Hlina

Predseda KDH hovorí, čo si myslí genetických výskumoch, o alternatívach k parlamentnej demokracii, o sociálnych sieťach i rôznych zákonoch o potratoch vo svete.

Ako sa stal šéfom KDH, preferencie hnutia začali rásť. Alojz Hlina.Ako sa stal šéfom KDH, preferencie hnutia začali rásť. Alojz Hlina. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Demokracia bola zárukou rastu a teraz zisťujeme, že sa to zastavilo, že to prerozdelenie bohatstva nie je lineárne. Demokracia stráca čaro, ako by to už nezaručovala, hovorí predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina pri pohľade na nárast nesystémových strán.

"Funkčnosť demokracie bola v tom, že väčšine zaručí, že bude môcť o niečom rozhodovať, menšine zaručí, že bude ochránená a bohatým alebo takým, čo niečo majú, zaručí, že im to nikto nezoberie. Otázka stojí, čo má prísť a z toho ja mám obavy," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysvetľuje, že kadejakých „hókusov-pokusov“ tu už bolo a že si nemyslí, že príde Fero Mrkvička s nejakým geniálnym návrhom, ktorý aplikujeme a budeme z toho šťastní.

"Bolo by dobré zachovať parlamentnú demokraciu, lebo alternatívy k nej sú rizikové," zdôrazňuje Alojz Hlina.

Jeden z dôvodov vidí aj v moderných komunikačných kanáloch.

"Vstupujú do toho sociálne siete, neexistujú gatekeepers (v tradičných masovokomunikačných prostriedkoch strážcovia toho, aby sa von dostali iba overené či pravdivé informácie, pozn. redakcie). Dnes hocikto napíše hocičo, napíšete a čakáte, kto sa chytí. Otázka stojí, či to je demokracia alebo anarchia. Nevážime slová, pravda nás nezaujíma, nevadí, že je to celé klamstvo, ale my si tu žijeme," myslí si predseda KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku o moderných genetických výskumoch, ktoré zasahujú do podstaty človeka - klonovaní v mene dobra, napríklad náhradných orgánov - teda zásahov do niečoho, čo stvoril niekto oveľa silnejší ako my, odpovedá jednoznačne.

"Hra na pána Boha sa nepáči ani mne, je to niečo, pred čím treba mať obrovský rešpekt. Neviem, kam až je kto schopný zájsť..."

V tejto súvislosti sme mu pripomenuli, že v americkom štáte New York schválili, že žena môže ísť v niektorých prípadoch na potrat až dovtedy, kým neporodí.

"To je šialené. Na druhej strane som počul, že v troch alebo štyroch štátoch schválili zákon o tlkote srdca, čo je myslím od šiesteho týždňa, a to je dobrý signál. V tejto agende máme my kresťanskí demokrati úplne jasno, my život chránime," zdôrazňuje Alojz Hlina.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil však, že v demokracii sa zákony neprijímajú na frontovej línii, ale väčšinovým hlasovaním.

"Stále hovorím, voľte tak, aby sme boli v parlamente, potom zákon na ochranu života bude prijatý. Voľte tak, aby v tejto principiálnej agende sme mali väčšinu v parlamente," dodal predseda KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu