SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Mária Terézia neznášala hazard; jej muž ho podporoval, aby plnil kasu

Aj o tom bude ďalšia miniséria o slávnej panovníčke, ktorú práve natáčajú v Česku – už s novou predstaviteľkou hlavnej postavy.

Pôvodné obsadenie: Vojtěch Kotek a Marie-Luise Stockinger ako Mária Terézia.Pôvodné obsadenie: Vojtěch Kotek a Marie-Luise Stockinger ako Mária Terézia. (Zdroj: ČT)

Bratislava / Brno – Novinkou v pokračovaní úspešného televízneho filmu je výmena predstaviteľky Márie Terézie. V pripravovaných častiach ju hrá rakúska herečka Stefanie Reinspergerová.

Na postave sa jej podľa vlastného vyjadrenia páči to, že môže vyjadriť aj negatívne stránky jej charakteru. „Tú postavu si prosto musíte zamilovať,“ povedala.

Hazardu nie aj áno

Jedným z motívov pokračovania, ktorého dej sa inak odohráva v časoch prvej prusko-rakúskej vojny, je nesúhlas katolíckej panovníčky s hazardnými hrami.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mária Terézia zakázala v Hofburgu kartové hry, neznášala hazard, a ten sa presunul do Burgtheatra (viedenského Mestského divadla) bez jej vedomia,“ povedala pre TASR scenáristka Mirka Zlatníková o scéne, ktorú práve natáčali v brnianskom Mahenovom divadle.

„Takže v priestoroch divadla sa hrá hazard," dodala M. Zlatníková. V uvedenej scéne figurovala grófka Fuchsová, ktorú teraz hrá česká herečka Lenka Vlasáková, ďalej grófka Fritzová v podaní Táne Pauhofovej a Jenovéfa Boková, ktorá hrá milenku grófa Taroucu, radcu Márie Terézie.

„Hazard je tiež jedna z vecí, ktoré František Štefan dokázal využiť, speňažiť, dokázal to prevádzkovať,“ vysvetlil zasa český herec Vojtěch Kotek, predstaviteľ kráľovninho manžela Františka Štefana Lotrinského.

Skryť Vypnúť reklamu

„On bol pomerne dosť strelec, rang jeho pôsobnosti v rámci biznisu sa dotýkal aj spodiny.On sa toho toľko nebál – a to je niečo, čo pre veľmi konzervatívnu panovníčku, ako je Mária Terézia, bola trecia plocha,“ povedal V. Kotek.

Pragmatický cisár sa teda na hazard pozeral inými očami ako jeho manželka.

„Vidí nielen to, že z toho kvapkajú prachy, vníma aj, že ľuďom prináša vzrušenie, radosť, potešenie. Obyčajné ľudské potešenie je pre neho tiež veľkou menou. To je na ňom veľmi pekné,“ hovorí jeho herecký predstaviteľ.

Nové politické a vzťahové zápletky

Pokračovanie dramatického príbehu bude drsnejšie ako predchádzajúce dva diely. Tie panovníčku predstavili ako mladé nebojácne dievča, vzdorovito bojujúce za svoje sny a krajinu, ktorá sa zmieta v boji o akceptáciu ženy na tróne a habsburské dedičstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Úvodný príbeh sa skončil bratislavskou korunováciou Márie Terézie za uhorskú kráľovnú. Nová dráma na dej nadväzuje. Odohráva sa v rokoch 1741 až 1745, v čase vojen o rakúske dedičstvo.

Tvorcovia minisérie sľubujú viac politiky i problémov v manželskom vzťahu.

Svokra Márie Terézie, ktorú hrá Zuzana Mauréry, napríklad v Burgtheatri uvedie počas divadelného predstavenia do spoločnosti milenku Františka Štefana Lotrinského Sofiu.

Filmári napredujú

Filmári majú v Brne za sebou už viac ako polovicu zo 46 natáčacích dní. Presunú sa ešte do Špilberku, Českého Krumlova, Olomouca, Roudnice nad Labem a okolia Terezína.

Aktuálna miniséria sa, podobne ako predchádzajúce dve časti, nakrúcala aj na barokových zámkoch v Kroměříži a vo Valticiach.

Ako sa vyjadril režisér Robert Dornhelm, nie je síce fanúšikom filmových pokračovaní a opakovaní, ale to, že vzniká tretia a štvrtá časť Márie Terézie, ho nesmierne teší.

Skryť Vypnúť reklamu

Nová predstaviteľka si získala sympatie

Režisér má radosť aj z toho, že nová hlavná predstaviteľka Stefanie Reinspergerová, ktorá nahradila svoju rakúsku kolegyňu Mariu-Luise Stockingerovú, je rešpektovaná a štáb ju miluje.

Novú partnerku si pochvaľuje aj jej filmový manžel. „Keď som videl Stefi po prvýkrát na kamerových skúškach, tak mi bolo jasné, že je tá pravá na postavu Márie Terézie. Keď prehovorila, tak som mal pocit, že jej prostredníctvom hovorí celá monarchia,“ vyhlásil V. Kotek.

Ešte viac slovenských hercov

V druhej sérii Márie Terézie sa predstaví výrazne vyšší počet slovenských hercov.

Alexander Bárta si postavu hlavného radcu Márie Terézie, grófa Kinského, obľúbil už v predchádzajúcich dvoch častiach. „Je poslom zlých správ, čo ma na tom veľmi baví a nebude to inak ani teraz,“ prezradil.

Skryť Vypnúť reklamu

Novou postavou je gróf Tarouca v podaní Petra Kočiša, ktorý si medzinárodné obsadenie pochvaľuje: „Je skvelé, keď môžeme spoznávať ľudí z iných krajín, pozerať sa na nich, ako hrajú, a vytvárať si herecké partnerské vzťahy. Je tu výborná spolupráca s celým štábom – takto nejako si predstavujem dobrú filmovačku.“

Zuzana Mauréry ako Mademoiselle de Chartes vyzdvihla aj kostýmy slovenského výtvarníka Jána Kocmana. „Sú prekrásne a kvôli nim sa oplatí znášať tieto horúčavy,“ povedala. Teploty v brnianskom divadle sa totiž počas natáčania šplhali vysoko nad 30 stupňov Celzia.

Ako uviedla pre TASR hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková, pred prvou klapkou bolo treba pripraviť viac ako 900 dobových kostýmov.

Zapožičali ich z celej Európy a upravovali tak, aby hercom sadli, rovnako ako 400 dobových parochní. Na natáčaní sa celkovo zúčastní 2500 komparzistov v dobových kostýmoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Nové časti Márie Terézie uvidia diváci RTVS v premiére počas tohtoročných vianočných sviatkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu