SME
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia
EURÓPSKA ÚNIA

Poškodí dohoda s blokom Mercosur európskych poľnohospodárov?

Nová dohoda o voľnom obchode síce vyhovuje automobilkám, ale farmári sa obávajú konkurencie z Južnej Ameriky.

Z argentínskych pámp asi príde na naše stoly viac hovädziny.Z argentínskych pámp asi príde na naše stoly viac hovädziny.(Zdroj: Pixabay / Voilia)

Berlín – Za všetkých to vyjadrilo Nemecké združenie farmárov. „Je neprijateľné, aby Európska komisia podpísala túto úplne nevyváženú dohodu. Táto obchodná dohoda je čistým dvojakým štandardom,“ povedal jeho prezident Joachim Rukwied.

Európska únia koncom júna po dvoch desaťročiach rokovaní uzavrela dohodu o voľnom obchode s juhoamerickým blokom Mercosur (Spoločný trh juhu – Mercado Común del Sur).

Dohoda uľahčí na jednej strane dovoz európskych priemyselných výrobkov do krajín Mercosur, na druhej strane však zmierni prekážky poľnohospodárskych dovozov zo štyroch členských krajín tohto bloku.

Článok pokračuje pod video reklamou

Mercosur združuje Brazíliu, Argentínu, Uruguaj a Paraguaj – všetko krajiny so silným agrosektorom. Donedávna bola členom aj Venezuela.

Hrozí zníženie potravinových štandardov?

Práve dovoz poľnohospodárskych výrobkov do Európy bol problémom, ktorý brzdil uzavretie dohody EÚ – Mercosur.

Spotrebiteľské skupiny v EÚ varujú, že by mohlo dôjsť k oslabeniu európskych potravinárskych noriem, aby sa uľahčil prístup produktov z krajín Mercosur na európske trhy.

J. Rukwied žiadal lídrov EÚ a Európsky parlament, aby v rámci dohody zabezpečili dodržiavanie týchto noriem. Dohodu musia ešte ratifikovať členské štáty predtým ako nadobudne účinnosť.

Niektorí európski poľnohospodári sa obávajú, že nebudú schopní konkurovať dovozu produktov z poľnohospodárskych mocností Južnej Ameriky.

Krajiny Mercosuru napríklad patria medzi najväčších výrobcov mäsa na svete a veľkosť produkcie im prináša úspory nákladov.

Farmári z Južnej Ameriky tiež oveľa viac používajú pesticídy a metódy genetického inžinierstva.

Farmári sú nespokojní, priemysel sa teší

Kým farmári vyjadrujú obavy z dôsledkov novej obchodnej dohody, iné odvetvia hospodárstva v nej vidia veľký potenciál pre svoj rast.

Nemecká asociácia automobilového priemyslu (VDA) uvítala dohodu, keďže podľa nej predstavuje pre európskych výrobcov veľké príležitosti.

VDA poukázala na to, že Brazília a Argentína majú v súčasnosti dovozné clá na autá vo výške 35 %, čo doteraz veľmi limitovalo export z EÚ. Vlani sa tam vyviezlo iba 78 000 vozidiel.

Joachim Rukwied však varoval: „Poľnohospodárstvo nesmie byť obetované v prospech automobilového priemyslu.“

Nemecké združenia z oblasti priemyslu a obchodu dohodu s Mercosurom napospol vítajú a vidia v nej cestu k otvoreniu obrovských trhov na americkom kontinente.

Prezident Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) Eric Schweitzer ju označil za „mimoriadne pozitívnu správu v inak dosť pochmúrnom globálnom ekonomickom prostredí“.

Predseda federácie nemeckého veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb (BGA) Holger Bingmann povedal: „Sme veľmi šťastní, že táto historická dohoda po extrémne dlhých a náročných rokovaniach dospela k úspešnému záveru.“

Juncker: „Je to historická chvíľa“

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker označil dosiahnutie paktu zo štyrmi latinskoamerickými štátmi za „historický okamih“.

Dohoda podľa neho odstráni väčšinu ciel pri exporte Európskej únie na trh Mercosuru. Európskym firmám to každoročne na clách môže ušetriť až štyri miliardy eur.

„Uprostred napätia v rámci medzinárodného obchodu vysielame s našimi partnermi z Mercosuru silný signál, že akceptujeme obchod založený na pravidlách,“ povedal Juncker po uzavretí dohody 28. júna.

Argentínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dohoda „bude znamenať integráciu trhu so zhruba 800 miliónmi ľudí, s takmer štvrtinou globálneho hrubého domáceho produktu a s bilaterálnym obchodom s tovarmi a službami v objeme viac ako 100 miliárd USD“.

Európska komisia konštatovala, že dohoda je osobitne dôležitá pre priemyselné odvetvia, ako je výroba áut a automobilových dielcov, strojov, chemikálií, farmaceutických produktov a tiež odevov a obuvi.

Predstavitelia Mercosuru dúfajú, že jeho členovia budú profitovať z väčšieho exportu poľnohospodárskych produktov vrátane hovädzieho mäsa, hydiny a cukru.

Ale aj potravinársky sektor EÚ môže posilniť svoj export, predovšetkým pokiaľ ide o produkty ako sú čokoláda, víno a liehoviny.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Kaczyňski chce chrániť Poľsko pred úpadkom rodinných hodnôt a demoralizáciou detí

Kritizoval tiež západné krajiny, kde je podľa neho likvidovaná sloboda a občania sú trestaní za to, že hovoria, čo si myslia.

Jaroslaw Kaczynski.
Zahraničie

Nie každý ruských pilotov blahorečil: Sme v hlúpom kukuričnom poli, sťažovala sa tanečnica po núdzovom pristátí

Na dievčinu sa zniesla vlna kritiky, tá sa obhajuje zlou náladou. Putin oboch pilotov vyznamenal titulom Hrdina Ruska.

Lietadlo pristálo v kukuričnom poli. Jedna z pasažierok to niesla ťažko...
Slovensko

Po 70 rokoch sa majú zmeniť pravidlá financovania cirkví

Sociológ SAV a odborník na cirkvi Miroslav Tížik tvrdí, že nový zákon malé cirkvi znevýhodní. Ministerstvo kultúry hovorí naopak o solidárnosti návrhu s malými cirkvami.

(ilustračné foto)
Zahraničie

Harry a Meghan radi kážu o ekológii, v praxi lietajú sukromnými lietadlami hore-dole

Za čosi vyše týždňa leteli na Ibizu a späť a teraz znovu na francúzsku Riviéru. Na nedávnom Zelenom summite na Sicílii pritom princ predniesol vášnivú reč.

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan budú mať najviac dve deti.