SME
Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poškodí dohoda s blokom Mercosur európskych poľnohospodárov?

Nová dohoda o voľnom obchode síce vyhovuje automobilkám, ale farmári sa obávajú konkurencie z Južnej Ameriky.

Z argentínskych pámp asi príde na naše stoly viac hovädziny.Z argentínskych pámp asi príde na naše stoly viac hovädziny. (Zdroj: Pixabay / Voilia)

Berlín – Za všetkých to vyjadrilo Nemecké združenie farmárov. „Je neprijateľné, aby Európska komisia podpísala túto úplne nevyváženú dohodu. Táto obchodná dohoda je čistým dvojakým štandardom,“ povedal jeho prezident Joachim Rukwied.

Európska únia koncom júna po dvoch desaťročiach rokovaní uzavrela dohodu o voľnom obchode s juhoamerickým blokom Mercosur (Spoločný trh juhu – Mercado Común del Sur).

Dohoda uľahčí na jednej strane dovoz európskych priemyselných výrobkov do krajín Mercosur, na druhej strane však zmierni prekážky poľnohospodárskych dovozov zo štyroch členských krajín tohto bloku.

Skryť Vypnúť reklamu

Mercosur združuje Brazíliu, Argentínu, Uruguaj a Paraguaj – všetko krajiny so silným agrosektorom. Donedávna bola členom aj Venezuela.

Hrozí zníženie potravinových štandardov?

Práve dovoz poľnohospodárskych výrobkov do Európy bol problémom, ktorý brzdil uzavretie dohody EÚ – Mercosur.

Spotrebiteľské skupiny v EÚ varujú, že by mohlo dôjsť k oslabeniu európskych potravinárskych noriem, aby sa uľahčil prístup produktov z krajín Mercosur na európske trhy.

J. Rukwied žiadal lídrov EÚ a Európsky parlament, aby v rámci dohody zabezpečili dodržiavanie týchto noriem. Dohodu musia ešte ratifikovať členské štáty predtým ako nadobudne účinnosť.

Niektorí európski poľnohospodári sa obávajú, že nebudú schopní konkurovať dovozu produktov z poľnohospodárskych mocností Južnej Ameriky.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajiny Mercosuru napríklad patria medzi najväčších výrobcov mäsa na svete a veľkosť produkcie im prináša úspory nákladov.

Farmári z Južnej Ameriky tiež oveľa viac používajú pesticídy a metódy genetického inžinierstva.

Farmári sú nespokojní, priemysel sa teší

Kým farmári vyjadrujú obavy z dôsledkov novej obchodnej dohody, iné odvetvia hospodárstva v nej vidia veľký potenciál pre svoj rast.

Nemecká asociácia automobilového priemyslu (VDA) uvítala dohodu, keďže podľa nej predstavuje pre európskych výrobcov veľké príležitosti.

VDA poukázala na to, že Brazília a Argentína majú v súčasnosti dovozné clá na autá vo výške 35 %, čo doteraz veľmi limitovalo export z EÚ. Vlani sa tam vyviezlo iba 78 000 vozidiel.

Joachim Rukwied však varoval: „Poľnohospodárstvo nesmie byť obetované v prospech automobilového priemyslu.“

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecké združenia z oblasti priemyslu a obchodu dohodu s Mercosurom napospol vítajú a vidia v nej cestu k otvoreniu obrovských trhov na americkom kontinente.

Prezident Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) Eric Schweitzer ju označil za „mimoriadne pozitívnu správu v inak dosť pochmúrnom globálnom ekonomickom prostredí“.

Predseda federácie nemeckého veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb (BGA) Holger Bingmann povedal: „Sme veľmi šťastní, že táto historická dohoda po extrémne dlhých a náročných rokovaniach dospela k úspešnému záveru.“

Juncker: „Je to historická chvíľa“

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker označil dosiahnutie paktu zo štyrmi latinskoamerickými štátmi za „historický okamih“.

Dohoda podľa neho odstráni väčšinu ciel pri exporte Európskej únie na trh Mercosuru. Európskym firmám to každoročne na clách môže ušetriť až štyri miliardy eur.

Skryť Vypnúť reklamu

„Uprostred napätia v rámci medzinárodného obchodu vysielame s našimi partnermi z Mercosuru silný signál, že akceptujeme obchod založený na pravidlách,“ povedal Juncker po uzavretí dohody 28. júna.

Argentínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dohoda „bude znamenať integráciu trhu so zhruba 800 miliónmi ľudí, s takmer štvrtinou globálneho hrubého domáceho produktu a s bilaterálnym obchodom s tovarmi a službami v objeme viac ako 100 miliárd USD“.

Európska komisia konštatovala, že dohoda je osobitne dôležitá pre priemyselné odvetvia, ako je výroba áut a automobilových dielcov, strojov, chemikálií, farmaceutických produktov a tiež odevov a obuvi.

Predstavitelia Mercosuru dúfajú, že jeho členovia budú profitovať z väčšieho exportu poľnohospodárskych produktov vrátane hovädzieho mäsa, hydiny a cukru.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale aj potravinársky sektor EÚ môže posilniť svoj export, predovšetkým pokiaľ ide o produkty ako sú čokoláda, víno a liehoviny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Od 23. septembra sa zmenilo zasielanie zoznamov škôlkarov a školákov

Načas doručené zoznamy so správnymi údajmi sú podľa Višvádera potrebné na to, aby Sociálna poisťovňa mohla následne skontrolovať nárok na vyplatenú pandemickú dávku ošetrovné poberateľovi tejto dávky.

Slovensko

Situácia je mimoriadne vážna, vyhlásil Matovič

Vedenie boja proti Covidu-19 preberá do vlastných rúk. "Idem do boja s tým, že ma budú nenávidieť ďalšie davy bláznov. Avšak nechať svoju krajinu napospas osudu, by bolo nehodné premiéra nášho krásneho Slovenska."

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

V piatok počet pozitívne testovaných stúpol na rekordných 552

S 80 prípadmi vyčnieva jeden okres, ďalšie dva majú nad 40. Celkovo je zasiahnutých 62 okresov.

Testovanie na koronavírus vysokoškolského internátu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.
Európska únia

Francúzsky minister: Útok v Paríži bol činom islamského terorizmu

Hlavným podozrivým je 18-ročný Pakistanec. Vyšetrovatelia z francúzskej protiteroristickej prokuratúry okrem neho zadržali ďalších šesť podozrivých.

Miesto útoku.