SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poškodí dohoda s blokom Mercosur európskych poľnohospodárov?

Nová dohoda o voľnom obchode síce vyhovuje automobilkám, ale farmári sa obávajú konkurencie z Južnej Ameriky.

Z argentínskych pámp asi príde na naše stoly viac hovädziny.Z argentínskych pámp asi príde na naše stoly viac hovädziny. (Zdroj: Pixabay / Voilia)

Berlín – Za všetkých to vyjadrilo Nemecké združenie farmárov. „Je neprijateľné, aby Európska komisia podpísala túto úplne nevyváženú dohodu. Táto obchodná dohoda je čistým dvojakým štandardom,“ povedal jeho prezident Joachim Rukwied.

Európska únia koncom júna po dvoch desaťročiach rokovaní uzavrela dohodu o voľnom obchode s juhoamerickým blokom Mercosur (Spoločný trh juhu – Mercado Común del Sur).

Dohoda uľahčí na jednej strane dovoz európskych priemyselných výrobkov do krajín Mercosur, na druhej strane však zmierni prekážky poľnohospodárskych dovozov zo štyroch členských krajín tohto bloku.

Skryť Vypnúť reklamu

Mercosur združuje Brazíliu, Argentínu, Uruguaj a Paraguaj – všetko krajiny so silným agrosektorom. Donedávna bola členom aj Venezuela.

Hrozí zníženie potravinových štandardov?

Práve dovoz poľnohospodárskych výrobkov do Európy bol problémom, ktorý brzdil uzavretie dohody EÚ – Mercosur.

Spotrebiteľské skupiny v EÚ varujú, že by mohlo dôjsť k oslabeniu európskych potravinárskych noriem, aby sa uľahčil prístup produktov z krajín Mercosur na európske trhy.

J. Rukwied žiadal lídrov EÚ a Európsky parlament, aby v rámci dohody zabezpečili dodržiavanie týchto noriem. Dohodu musia ešte ratifikovať členské štáty predtým ako nadobudne účinnosť.

Niektorí európski poľnohospodári sa obávajú, že nebudú schopní konkurovať dovozu produktov z poľnohospodárskych mocností Južnej Ameriky.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajiny Mercosuru napríklad patria medzi najväčších výrobcov mäsa na svete a veľkosť produkcie im prináša úspory nákladov.

Farmári z Južnej Ameriky tiež oveľa viac používajú pesticídy a metódy genetického inžinierstva.

Farmári sú nespokojní, priemysel sa teší

Kým farmári vyjadrujú obavy z dôsledkov novej obchodnej dohody, iné odvetvia hospodárstva v nej vidia veľký potenciál pre svoj rast.

Nemecká asociácia automobilového priemyslu (VDA) uvítala dohodu, keďže podľa nej predstavuje pre európskych výrobcov veľké príležitosti.

VDA poukázala na to, že Brazília a Argentína majú v súčasnosti dovozné clá na autá vo výške 35 %, čo doteraz veľmi limitovalo export z EÚ. Vlani sa tam vyviezlo iba 78 000 vozidiel.

Joachim Rukwied však varoval: „Poľnohospodárstvo nesmie byť obetované v prospech automobilového priemyslu.“

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecké združenia z oblasti priemyslu a obchodu dohodu s Mercosurom napospol vítajú a vidia v nej cestu k otvoreniu obrovských trhov na americkom kontinente.

Prezident Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) Eric Schweitzer ju označil za „mimoriadne pozitívnu správu v inak dosť pochmúrnom globálnom ekonomickom prostredí“.

Predseda federácie nemeckého veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb (BGA) Holger Bingmann povedal: „Sme veľmi šťastní, že táto historická dohoda po extrémne dlhých a náročných rokovaniach dospela k úspešnému záveru.“

Juncker: „Je to historická chvíľa“

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker označil dosiahnutie paktu zo štyrmi latinskoamerickými štátmi za „historický okamih“.

Dohoda podľa neho odstráni väčšinu ciel pri exporte Európskej únie na trh Mercosuru. Európskym firmám to každoročne na clách môže ušetriť až štyri miliardy eur.

Skryť Vypnúť reklamu

„Uprostred napätia v rámci medzinárodného obchodu vysielame s našimi partnermi z Mercosuru silný signál, že akceptujeme obchod založený na pravidlách,“ povedal Juncker po uzavretí dohody 28. júna.

Argentínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dohoda „bude znamenať integráciu trhu so zhruba 800 miliónmi ľudí, s takmer štvrtinou globálneho hrubého domáceho produktu a s bilaterálnym obchodom s tovarmi a službami v objeme viac ako 100 miliárd USD“.

Európska komisia konštatovala, že dohoda je osobitne dôležitá pre priemyselné odvetvia, ako je výroba áut a automobilových dielcov, strojov, chemikálií, farmaceutických produktov a tiež odevov a obuvi.

Predstavitelia Mercosuru dúfajú, že jeho členovia budú profitovať z väčšieho exportu poľnohospodárskych produktov vrátane hovädzieho mäsa, hydiny a cukru.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale aj potravinársky sektor EÚ môže posilniť svoj export, predovšetkým pokiaľ ide o produkty ako sú čokoláda, víno a liehoviny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.