Bratislava – Záujem o sociálne siete na Slovensku, ako aj v ostatných krajinách Európskej únie z roka na rok rastie. Kým pred ôsmimi rokmi to nebola ani polovica, v roku 2018 využívalo sociálne siete až 60 % Slovákov.
Vo vekovej kategórii 16 až 24 rokov je to až 93 %.
„Na Slovensku má pripojenie na internet 80 % domácností. Najviac internetových pripojení majú na západnom Slovensku, najmenej na strednom. Ešte pred desiatimi rokmi malo internet doma 58 % domácností,“ povedala analytička Lenka Buchláková.
Súčasne s tým postupne na Slovensku narastá aj tzv. digitálna gramotnosť.
Počet pripojených Európanov rastie
Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat v rámci 28 krajín Európskej únie využívalo za rok 2018 sociálne siete až 56 % ľudí vo veku 16 až 74 rokov.
Aj v tomto prípade ide o nárast, nakoľko ešte v roku 2011 bolo pripojených na sociálnych sieťach len 38 % Európanov.
Podľa L. Buchlákovej využívanie sociálnych sietí v tejto štatistike zahŕňa vytvorenie si profilu na Facebooku či Whatsappe, posielanie si správ či zdieľanie príspevkov.
Najväčšiu aktivitu na sociálnych sieťach majú Dáni (79 %), Belgičania (73 %), Švédi a Briti (po 70 %).
Na opačnom konci rebríčka s využitím sociálnych sietí pod 50 % je Francúzsko (42 %), Taliansko (46 %) a Slovinsko (49 %).
Mladí aj starí používatelia
Sociálne siete najviac využívajú mladí ľudia vo veku 16 až 24 rokov; až každý deviaty z desiatich mladých má účet na niektorej sociálnej sieti.
V staršej generácii vo veku 65 až 74 rokov je tiež viditeľný nárast používateľov za posledných osem rokov. Takýmto spôsobom sa socializuje v Únii v priemere 19 % dôchodcov, na Slovensku približne 12 % (2018).