SME
Štvrtok, 6. august, 2020 | Meniny má JozefinaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Salvádorský prezident skritizoval Trumpa za migračnú politiku

Nayib Bukele, liberálna hlava krajiny, z ktorej utekajú tisíce ľudí, nešetrí sľubmi a víziami.

Nayib Bukele počas prezidentskej kampane.Nayib Bukele počas prezidentskej kampane. (Zdroj: SITA/AP)

Malý stredoamerický štát Salvádor je jeden z tých, ktoré robia veľké problémy Donaldovi Trumpovi, pretože tristné pomery, ktoré v ňom panujú, vyháňajú za hranice tisíce nešťastných ľudí.

Liberálny naratív potom hovorí, že o všetkých sa majú postarať daňoví poplatníci Spojených štátov amerických – krajiny, do ktorej sa rozhodne zamieriť väčšina týchto migrantov.

Lenže prezident Donald Trump to tak nechce a posiela ozbrojené zložky strážiť pred nimi hranice.

Peklo gangov

Salvádor sužuje vysoká miera kriminality a ekonomické problémy. Jeho gangy sú povestné aj v samotných USA, kam sa dostali už dávnejšie s vlnami migrácie. V samotnom šesťmiliónovom Salvádore je ich členmi alebo s nimi spolupracuje údajne asi pol milióna ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomeňme na okraj, že osobitne gang s označením MS-13 je pliagou v Amerike a Donald Trump sa o jeho členoch, s narážkou na krutosť gangu, vyjadril, že „sú ako zvieratá“. Za to ho potom mainstreamové „fake news“ dlho opekali, tvrdiac, že to povedal o stredoamerických prisťahovalcoch všeobecne.

Nový človek na čele

Zaujímavou postavou v Salvádore sa stal nový (od februára) 37-ročný prezident Nayib Bukele. Má palestínsky pôvod, jeho otec je miestny imám a zároveň biznismen, po ktorom Nayib zdedil podnikateľský talent prejavovaný už od mladosti.

Nayib Bukele sa presadil v komunálnej aj celoštátnej politike, kde začínal v ľavicovej strane FMLN – pokračovateľke rovnomenného partizánskeho hnutia z 80. rokov – a pokračoval v stredovom zoskupení GANA.

Skryť Vypnúť reklamu

Podnikateľ, ľavičiar posunutý do stredu, potomok migrantov a moslim– to je nepochybne kombinácia snov pre americké aj európske médiá hlavného prúdu, ktoré prirodzene očakávajú, že taký káder sa ochotne pridá k ich ťaženiu proti Trumpovi.

A Nayib Bukele nesklamal.

Je vhodné ešte dodať, že americké médiá sú v posledných dňoch osobitne všímavé k Salvádoru, aj pre tragédiu, ktorá sa stala na hraničnej rieke Rio Grande. Pri pokuse o prechod hranice sa tam utopil mladý salvádorský migrant s malou dcérkou.

Bukele potom v rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News vyhlásil, že Spojené štáty pristupujú k riešeniu problému migrácie „nesprávnym spôsobom“, keď sa vôbec snažia migrantom zabrániť vo vstupe do krajiny.

„História ukázala, že toto nezastaví migráciu,“ povedal salvadorský prezident.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno sa mohol na to ísť ešte opýtať do Maďarska alebo Izraela, dodávame.

Bukeleho riešenie migrácie

A ako by to riešil Nayib Bukele? Na otázku, čo hodlá spraviť pre to, aby ľudia neutekali zo Salvádora, uviedol, že odpoveď spočíva vo vytvorení lepších životných podmienok pre Salvádorčanov.

„Väčšina ľudí, ktorí utekajú z krajiny, tak robí z dvoch dôvodov. Prvým je bezpečnosť, preto chceme našu krajinu spraviť bezpečnejšou a budeme na tom tvrdo pracovať.

Druhým je nedostatok pracovných miest a pracovných príležitostí. Krajinu spravíme prosperujúcejšou a vytvoríme pracovné miesta,“ povedal.

„Ak budú mať ľudia prácu, solídne vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a bezpečnosť, som si istý, že vynútená migrácia sa dostane na nulu,“ dodal prezident Bukele.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké jednoduché. Ale, pravdupovediac, pre niekoho by jeho konštatovania mohli mať hodnotu frázy z českej pesničky, ktorá hovorí, že „nebude-li pršet, nezmoknem“.

Salvádorský prezident potom v rozhovore pre Sky News prisľúbil a odkázal americkej vláde, že „sme pripravení pracovať na zvýšení bezpečnosti a vytváraní pracovných miest pre našich ľudí.“

Nijaké konkrétne podrobnosti, ako chce pri tom postupovať, však Nayib Bukele divákom neprezradil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Vynaliezavosť násťročných. V rúškach, prezlečení za starých ľudí, si chodia kupovať alkohol

Na snímkach a videách sú mladí ľudia, ktorí sa natáčajú, alebo fotografujú a znázorňujú svoju premenu pred tým, než vyrazia na nákupy do supermarketu.

Alkohol zlepšuje náladu iba dočasne, po vytriezvení nasleduje úzkosť.
Zahraničie

Indický premiér Módí položil základný kameň hinduistického chrámu

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia. Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory.

Vzhľad budúceho chrámu premietali aj v Dillí.
Zahraničie

VIDEO: Smrť Floyda z pohľadu polície. Unikli doteraz nezverejnené zábery udalosti, ktorá zapálila Ameriku

Ak je z novo uniknutého videa niečo zrejmé, potom že George Floyd od začiatku s políciou nespolupracoval.

George Floyd pri zatýkaní.
Kresťanstvo

Veriaci gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku majú Uspenský pôst

Je to dvojtýždňový pôst, počas ktorého sa veriaci pripravujú na najbližší mariánsky sviatok - Zosnutie (Uspenije) presvätej Bohorodičky, ktorý pripadá na 15. augusta.

Postenie nie je diéta, ale vzorec stravovania.