SME
Pondelok, 17. február, 2020 | Meniny má Miloslava
ZAHRANIČIE

Salvádorský prezident skritizoval Trumpa za migračnú politiku

Nayib Bukele, liberálna hlava krajiny, z ktorej utekajú tisíce ľudí, nešetrí sľubmi a víziami.

Nayib Bukele počas prezidentskej kampane.Nayib Bukele počas prezidentskej kampane.(Zdroj: SITA/AP)

Malý stredoamerický štát Salvádor je jeden z tých, ktoré robia veľké problémy Donaldovi Trumpovi, pretože tristné pomery, ktoré v ňom panujú, vyháňajú za hranice tisíce nešťastných ľudí.

Liberálny naratív potom hovorí, že o všetkých sa majú postarať daňoví poplatníci Spojených štátov amerických – krajiny, do ktorej sa rozhodne zamieriť väčšina týchto migrantov.

Lenže prezident Donald Trump to tak nechce a posiela ozbrojené zložky strážiť pred nimi hranice.

Peklo gangov

Salvádor sužuje vysoká miera kriminality a ekonomické problémy. Jeho gangy sú povestné aj v samotných USA, kam sa dostali už dávnejšie s vlnami migrácie. V samotnom šesťmiliónovom Salvádore je ich členmi alebo s nimi spolupracuje údajne asi pol milióna ľudí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Pripomeňme na okraj, že osobitne gang s označením MS-13 je pliagou v Amerike a Donald Trump sa o jeho členoch, s narážkou na krutosť gangu, vyjadril, že „sú ako zvieratá“. Za to ho potom mainstreamové „fake news“ dlho opekali, tvrdiac, že to povedal o stredoamerických prisťahovalcoch všeobecne.

Nový človek na čele

Zaujímavou postavou v Salvádore sa stal nový (od februára) 37-ročný prezident Nayib Bukele. Má palestínsky pôvod, jeho otec je miestny imám a zároveň biznismen, po ktorom Nayib zdedil podnikateľský talent prejavovaný už od mladosti.

Nayib Bukele sa presadil v komunálnej aj celoštátnej politike, kde začínal v ľavicovej strane FMLN – pokračovateľke rovnomenného partizánskeho hnutia z 80. rokov – a pokračoval v stredovom zoskupení GANA.

Podnikateľ, ľavičiar posunutý do stredu, potomok migrantov a moslim– to je nepochybne kombinácia snov pre americké aj európske médiá hlavného prúdu, ktoré prirodzene očakávajú, že taký káder sa ochotne pridá k ich ťaženiu proti Trumpovi.

A Nayib Bukele nesklamal.

Je vhodné ešte dodať, že americké médiá sú v posledných dňoch osobitne všímavé k Salvádoru, aj pre tragédiu, ktorá sa stala na hraničnej rieke Rio Grande. Pri pokuse o prechod hranice sa tam utopil mladý salvádorský migrant s malou dcérkou.

Bukele potom v rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News vyhlásil, že Spojené štáty pristupujú k riešeniu problému migrácie „nesprávnym spôsobom“, keď sa vôbec snažia migrantom zabrániť vo vstupe do krajiny.

„História ukázala, že toto nezastaví migráciu,“ povedal salvadorský prezident.

Možno sa mohol na to ísť ešte opýtať do Maďarska alebo Izraela, dodávame.

Bukeleho riešenie migrácie

A ako by to riešil Nayib Bukele? Na otázku, čo hodlá spraviť pre to, aby ľudia neutekali zo Salvádora, uviedol, že odpoveď spočíva vo vytvorení lepších životných podmienok pre Salvádorčanov.

„Väčšina ľudí, ktorí utekajú z krajiny, tak robí z dvoch dôvodov. Prvým je bezpečnosť, preto chceme našu krajinu spraviť bezpečnejšou a budeme na tom tvrdo pracovať.

Druhým je nedostatok pracovných miest a pracovných príležitostí. Krajinu spravíme prosperujúcejšou a vytvoríme pracovné miesta,“ povedal.

„Ak budú mať ľudia prácu, solídne vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a bezpečnosť, som si istý, že vynútená migrácia sa dostane na nulu,“ dodal prezident Bukele.

Aké jednoduché. Ale, pravdupovediac, pre niekoho by jeho konštatovania mohli mať hodnotu frázy z českej pesničky, ktorá hovorí, že „nebude-li pršet, nezmoknem“.

Salvádorský prezident potom v rozhovore pre Sky News prisľúbil a odkázal americkej vláde, že „sme pripravení pracovať na zvýšení bezpečnosti a vytváraní pracovných miest pre našich ľudí.“

Nijaké konkrétne podrobnosti, ako chce pri tom postupovať, však Nayib Bukele divákom neprezradil.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Nemecká utrapravicová skupina údajne plánovala útoky na mešity v štýle útoku v Christchurchi

Vodca skupiny podrobne popísal svoje plány na stretnutí s komplicmi. Vyšetrovatelia sa o tom dozvedeli od človeka, ktorý sa do skupiny infiltroval.

Jednu z dvanástich osôb zadržali v Karlsruhe.
Názory

Demokratka, ktorá na Trumpovom mítingu neverila vlastným očiam

Ako prestať byť priaznivcom strany, ku ktorej ste predtým patrili celý život.

Dlhý rad ľud pred vstupom na míting Donalda Trumpa.
Európska únia

Po Trianone a rozpade okolitých krajín Maďarsko ešte stále existuje, povedal Orbán

"Krajina, ktorú prinútili kľaknúť si na kolená, si zvolila namiesto poklonkovania sebaúctu a namiesto migrantov vlastné, maďarské deti," zhrnul predseda vlády

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Slovensko

Pellegrini nevníma sociálny balíček ako kupčenie, Kiska naopak áno

Pikantný predvolebný súboj šéfa Smeru proti predsedovi Za ľudí. Pellegrini tvrdí, že by šli do koalície aj s Kiskovou stranou, ten to odmieta.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska.