SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky

Kardinála Newmana vyhlásia za svätého

Veľký mysliteľ Cirkvi z 19. storočia sa stane sa prvým anglickým svätým od čias reformácie.

Kardinál John Henry Newman (1801 – 1890). Kardinál John Henry Newman (1801 – 1890). (Zdroj: Wikipedia)

Vatikán – Britský kardinál John Henry Newman, uznávaný konvertita z anglikánskej cirkvi na katolicizmus z 19. storočia, sa stane katolíckym svätcom.

Vyhlásený za svätého bude 13. októbra 2019. Oznámil to Vatikán.

Pápež František stanovil termín po konzistóriu s kardinálmi, na ktorom sa diskutovalo o dôvodoch udelenia svätosti. Kardinál Newman bude kanonizovaný spolu s ďalšími štyrmi osobami.

John Henry Newman, ktorý žil v rokoch 1801 až 1890 a do katolíckej cirkvi vstúpil v roku 1845, sa stane prvým anglickým svätým od reformácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Britská veľvyslankyňa pri Svätej stolici Sally Axworthyová oznámenie Vatikánu privítala a označila Newmana za „skutočne globálneho Brita“, ktorý mal veľký vplyv na katolícku teológiu a vzdelávanie na celom svete.

„Táto kanonizácia bude pre Britániu, ako aj pre britsko-vatikánske vzťahy významným momentom,“ povedala veľvyslankyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

15 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

13 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h