SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Na východnom Slovensku sa začala Svätojakubská púť

Omšou v košickom Dóme svätej Alžbety sa začal program putovania po trase Svätojakubskej cesty.

Dóm sv. Alžbety a kaplnka sv. Michala v Košiciach.Dóm sv. Alžbety a kaplnka sv. Michala v Košiciach. (Zdroj: AdobStock)

Košice – V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa začala 1. Svätojakubská púť, ktorú zorganizovala Spišská katolícka charita a občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku.

Pútnici prejdú za 14 dní približne 287 kilometrov. Zastavia sa na Mariánskej hore v Levoči a putovanie zakončia na Donovaloch.

Z Košíc na Donovaly

„Doposiaľ bola táto púť známa len z oblasti Santiago de Compostela, kde sú podľa tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka,“ uviedla predsedníčka OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku Eva Kocanová.

Skryť Vypnúť reklamu

„Málokto vie, že trasa známej púte je vyznačená aj na Slovensku,“ pripomenula.

Celá trasa vedie z Košíc cez Levoču a Donovaly až do Bratislavy a odtiaľ až do Santiaga de Compostela (Španielsko). Organizátori púte však pre začiatok vybrali púť kratšiu, z Košíc po Donovaly.

Košice boli pútnickým miestom

„Z historických prameňov máme dokázané, že Košice boli v stredoveku veľkým pútnickým miestom na základe Kristovej krvi, keďže sa tu stal eucharistický zázrak ešte v pôvodnom kostole sv. Michala na začiatku 14. storočia,“ priblížil koordinátor Svätojakubskej cesty pre Košickú arcidiecézu Slavomír Engel.

Neskôr postavili dnešnú katedrálu sv. Alžbety a preto sa púť začína v Košiciach.

Budovanie trasy na Slovensku

Slovenská trasa Svätojakubskej cesty ešte dosiaľ nebola oficiálne celá otvorená.

Skryť Vypnúť reklamu

„Počas púte budú dni spestrené rôznymi aktivitami. Púť je určená pre všetkých nadšených pútnikov rôznych vekových kategórií. Chceme ľudí viesť ku športu, vzdelávaniu, histórii a kultúre,“ uviedla E. Kocanová.

Záujem o svätojakubskú púť začal prudko vzrastať koncom 80. rokov 20. storočia. V roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Odvtedy túto cestu ročne absolvujú desaťtisíce pútnikov.

Slovenská Svätojakubská cesta je súčasťou celoeurópskej siete svätojakubských ciest, ktoré smerujú do Santiaga de Compostela.

Päť etáp

Slovenské OZ sa snaží obnoviť túto tradíciu aj na Slovensku, kde je táto cesta rozdelená do piatich etáp. Tento rok otvára nový úsek z Trnavy do Bratislavy.

Slovenské katolícke charity chcú tiež touto púťou poukázať na to, že opatrovateľská služba a sociálne zariadenia pre chorých, starých a ľudí bez domova sú v hlbokej kríze.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Sme rodina, SaS a Za ľudí podporujú úpravu trestov pri držbe marihuany, pre OĽaNO to nie je témou

Tému dekriminalizácie marihuany otvorila europoslankyňa Nicholsonová. Čaputová sa vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

(ilustračné foto)
Slovensko

Vulgarizmy nepatria do úst poslancov, ministrov ani premiéra, myslí si politológ

Blaha najprv v pléne označil Matovičovu manželku za „bielu kobylu", premiér zas hovoril o tom, že Blaha mydlil barana. Blaha sa neskôr ospravedlnil.

Ľuboš Blaha počas hodiny otázok.