SME
Sobota, 29. február, 2020 | Meniny má

Na východnom Slovensku sa začala Svätojakubská púť

Omšou v košickom Dóme svätej Alžbety sa začal program putovania po trase Svätojakubskej cesty.

Dóm sv. Alžbety a kaplnka sv. Michala v Košiciach.Dóm sv. Alžbety a kaplnka sv. Michala v Košiciach.(Zdroj: AdobStock)

Košice – V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa začala 1. Svätojakubská púť, ktorú zorganizovala Spišská katolícka charita a občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku.

Pútnici prejdú za 14 dní približne 287 kilometrov. Zastavia sa na Mariánskej hore v Levoči a putovanie zakončia na Donovaloch.

Z Košíc na Donovaly

„Doposiaľ bola táto púť známa len z oblasti Santiago de Compostela, kde sú podľa tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka,“ uviedla predsedníčka OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku Eva Kocanová.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Málokto vie, že trasa známej púte je vyznačená aj na Slovensku,“ pripomenula.

Celá trasa vedie z Košíc cez Levoču a Donovaly až do Bratislavy a odtiaľ až do Santiaga de Compostela (Španielsko). Organizátori púte však pre začiatok vybrali púť kratšiu, z Košíc po Donovaly.

Košice boli pútnickým miestom

„Z historických prameňov máme dokázané, že Košice boli v stredoveku veľkým pútnickým miestom na základe Kristovej krvi, keďže sa tu stal eucharistický zázrak ešte v pôvodnom kostole sv. Michala na začiatku 14. storočia,“ priblížil koordinátor Svätojakubskej cesty pre Košickú arcidiecézu Slavomír Engel.

Neskôr postavili dnešnú katedrálu sv. Alžbety a preto sa púť začína v Košiciach.

Budovanie trasy na Slovensku

Slovenská trasa Svätojakubskej cesty ešte dosiaľ nebola oficiálne celá otvorená.

„Počas púte budú dni spestrené rôznymi aktivitami. Púť je určená pre všetkých nadšených pútnikov rôznych vekových kategórií. Chceme ľudí viesť ku športu, vzdelávaniu, histórii a kultúre,“ uviedla E. Kocanová.

Záujem o svätojakubskú púť začal prudko vzrastať koncom 80. rokov 20. storočia. V roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Odvtedy túto cestu ročne absolvujú desaťtisíce pútnikov.

Slovenská Svätojakubská cesta je súčasťou celoeurópskej siete svätojakubských ciest, ktoré smerujú do Santiaga de Compostela.

Päť etáp

Slovenské OZ sa snaží obnoviť túto tradíciu aj na Slovensku, kde je táto cesta rozdelená do piatich etáp. Tento rok otvára nový úsek z Trnavy do Bratislavy.

Slovenské katolícke charity chcú tiež touto púťou poukázať na to, že opatrovateľská služba a sociálne zariadenia pre chorých, starých a ľudí bez domova sú v hlbokej kríze.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Názory

Démonizácia obhajcov je spoľahlivá cesta k tyranii

Úmyselné lži sú fanatickými nepriateľmi Donalda Trumpa ospravedlňované "svätým" cieľom jeho odstránenia z funkcie prezidenta USA.

Alan Dershowitz.
Zahraničie

Američania majú strach z piva značky Corona

Nečakané dôsledky šírenia koronavírusu po svete.

Ilustračné foto.
Slovensko

Peniaze zo zbierky po výbuchu rozdelili vlastníkom bytov

Ľudia poslali do Prešova vyše päť miliónov eur.

Horiaci bytový dom v Prešove.
Slovensko

Volič môže vo voľbách odovzdať najviac štyri preferenčné krúžky

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu hrozí sankcia 33 eur.

Ilustračná fotografia.