Kremnica – V provizórnej dielni pri historickej radnici v Kremnici v tieto dni usilovne pracuje niekoľko umelcov.
Výsledkom ich práce bude unikátna biblická krížová cesta, ktorú v piatok 5. júla inštalujú do kaplniek na kremnickej kalvárii.
„Po prvýkrát som túto biblickú krížovú cestu realizoval v Dánsku na jednej biblickej škole, kde som bol aj s manželkou dva roky,“ priblížil autor myšlienky Pavol Dominik Solár.
Po príchode na Slovensko krížovú cestu vystavoval v Bratislave. Pred časom navštívil Kremnicu, kde si všimol, že kaplnky na kalvárii sú prázdne.
A tak prišla myšlienka zaplniť opravené kaplnky biblickou krížovou cestou.
Moderné spracovanie
Ak by niekto čakal klasické stvárnenie krížovej cesty tak, ako je všeobecne známa, bude sklamaný. Solárovu biblickú krížovú cestu charakterizuje symbolické stvárnenie.
Základom každého zastavenia je drevený hranol s dĺžkou asi 170 až 180 centimetrov.
„(Drevo) je pripravené na to, aby sme ho mohli pokrývať akrylovou farbou alebo textilom, keďže budeme používať takú kombinovanú techniku,“ priblížil Solár.
Oceľové artefakty, ktoré použijú, sú od pedagóga, ktorý v Kremnici vedie študentov na miestnej umeleckej škole. „Veľmi som túžil zapojiť do toho miestnych ľudí a našich priateľov umelcov,“ vysvetlil Solár.
Moderné spracovanie zastavení nemusí podľa neho splniť očakávania každého. „Bol som sa pozrieť v miestnom kostole a tam majú klasickú tradičnú krížovú cestu. Myslím si, že by sme ju mohli priblížiť súčasnej dobe, súčasnému divákovi a prehovoriť jazykom súčasného človeka,“ povedal umelec.
Ľudia to buď ocenia alebo neocenia
Štrnásť zastavení biblickej krížovej cesty, ktoré sa mierne líšia od klasickej krížovej cesty, by mali byť hotové a predstavené verejnosti vo štvrtok 4. júla. V piatok večer, na sviatok sv. Cyrila a Metoda, chcú krížovú cestu vyniesť do kaplniek.
Prvé z diel, posledné zastavenie symbolizujúce Vzkriesenie, je už vystavené na Štefánikovom námestí v Kremnici.
Snahu umelcov priniesť na kalváriu nový impulz víta Milan Rybársky, ktorý sa zaslúžil o obnovu kremnickej kalvárie. „Mám na to svoj názor, ale myslím, že keď sa niečo nové robí, treba to dať von. Ľudia to ocenia alebo neocenia. V Poľsku sú takéto podobné krížové cesty už štyri,“ poznamenal.
Dvanásť kaplniek na kalvárii v Kremnici postavili ešte pred započatím výstavby Kostola sv. Kríža v roku 1729. Pôvodne v nich boli umiestnené sochy, potom obrazy. V ďalšom období bola Krížová cesta viackrát obnovovaná, úpadok zaznamenala za komunistického režimu, kedy kostol vyhorel. V roku 2006 však bola zásluhou Združenia Kalvária ukončená jej zatiaľ posledná obnova.
