BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini nemal podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) žiadnu predstavu o tom, ako má vyzerať personálne obsadenie najvyšších orgánov Európskej únie. Vyplýva to zo stanoviska SaS, ktoré poskytol Ondrej Šprlák z komunikačného oddelenia strany.
Na summit lídrov EÚ išiel podľa liberálov len s jediným cieľom - získať prísľub nejakej pozície pre neúspešného kandidáta Smeru-SD v prezidentských voľbách Maroša Šefčoviča.
„Výsledkom summitu však je, že dosiahnutý kompromis je tým najhorším, čo sa mohlo Únii v tomto čase prihodiť. Anuloval sa demokratický proces voľby. Po tom, čo takzvaní špicenkandidáti celé mesiace kampaňovali, predstavovali svoj program a dávali rozhovory médiám, zasiahli šéfovia vlád a koncept špicenkandidátov de facto zrušili,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.
Schválené nominácie na predsedu Európskej rady, ministra zahraničia EÚ a šéfa Európskej centrálnej banky zároveň podľa liberálov ignorujú regionálnu vyváženosť, pretože medzi nimi nie je ani jeden zástupca z nových členských krajín.
„Dôsledkom tohto celoeurópskeho ´kompromisu´, pod ktorý sa podpísal aj premiér Pellegrini, je to, že sa aj na Slovensku prehĺbi vnímanie my a oni, starí proti novým, či západ proti východu,“ povedal poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
Z tohto hľadiska takzvaná kompenzácia v podobe pozície budúceho podpredsedu Európskej komisie, ktorú by vraj mohol opäť získať Maroš Šefčovič, je banalita.
„Už dnes treba odmietnuť alibi premiéra Pellegriniho, že výnosný ´flek´, ktorý vybavil Marošovi Šefčovičovi v eurokomisii, má vysokú národno-štátnu hodnotu. Jednoducho nemá. Keby Šefčovič, ktorý sa ešte na jeseň uchádzal o špicenkandidáta za socialistov, sledoval dôsledne svoju európsku kariéru a neznemožnil sa v prezidentskej kampani, mohol reálne zabojovať o pozíciu predsedu Európskej rady,“ uzavrel Sulík.