SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
NÁZOR

Toto je pašovanie ľudí, nie záchrana životov

Marian Kechlibar komentuje reakciu politikov i aktivistov v Nemecku ohľadom kapitánky lode Sea Watch 3.

Migranti z lode Sea-Watch 3 v prístave Lampedusa.Migranti z lode Sea-Watch 3 v prístave Lampedusa. (Zdroj: SITA/AP)

Na obranu zatknutej kapitánky Carole Racketeové povstali v Nemecku aktivisti, od (vcelku očakávatelných) Zelených až po evanjelickú cirkev, píše Marian Kechlibar na svojej stránke kechlibar.net.

Hlavnú akciu vedú dvaja televízni moderátori, Jan Böhmermann (to je ten, ktorý sa dostal do problémov kvôli posmešnej piesni na Erdogana) a Klaas Heufer-Umlauf.

Obaja natočili asi päťminútovej video s názvom "Kto zachraňuje životy, nie je zločinec" a vyzvali občanov k zasielaniu príspevkov na podporu Carole Racketeové.

Skryť Vypnúť reklamu

V momente, keď toto píšem (30.6.), sa na účte nazhromaždilo už takmer 400-tisíc eur od štrnásť tisíc podporovateľov. Je možné, že v priebehu pár dní ten milión dotiahnu. Akcia beží až do konca júla, píše komentátor.

Keďže na Twitteri situáciu komentuje aj nemecký minister zahraničia Heiko Maas, môže z toho byť zaujímavá diplomatická roztržka. (Ešte ďaleko ostrejšie odsúdil Talianov zelený politik Robert Habeck, o ktorom sa stále častejšie hovorí ako o kandidátovi na kancelára. To by bol, priatelia, naozajstný prúser.)

Mantra "záchrana životov nie je žiadny zločin" ma neuveriteľne dráždi. Pripadám si trochu trápne, keď musím takú samozrejmosť artikulovať, ale dobre:

Medzinárodné normy ohľadom záchrany životov na mori neboli nikdy zamýšľané ako prostriedok k vytvoreniu masívneho koridoru na beztrestné pašovanie ľudí medzi kontinentmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ich zmysel je úplne iný a dlho fungovali vcelku dobre podľa neho. Etablovanie migračných mafií na ich podklade je nečakaný vedľajší efekt, navyše pomerne čerstvého dáta.

Určite existujú ľudia - viď napríklad Böhmermann - ktorým ten vedľajší efekt nevadí alebo ho dokonca vítajú. Ale čo tí ostatní? Tí snáď nemajú právo na novo vzniknutú situáciu reagovať?

Nečakané vedľajšie efekty sú známy problém nielen v práve, ale aj napríklad v medicíne. Máloktorý liek ich nemá. Keby som však preložil argumentáciu vyššie spomínaných obhajcov aktivít Carol Racketeovej do zdravotníckeho prostredia, vyzerala by asi takto:

Pacient: "Vážený pán doktor, s tými liekmi, ktoré ste mi predpísal na vysoký tlak, mám trochu problém."

Lekár: "Čo, nezaberajú?"

Skryť Vypnúť reklamu

Pacient: "Ale zaberajú, tlak už mám v norme, lenže mi po nich začali rásť rohy."

Lekár: "To musíte vydržať, určite vám pristanú. Ak by vám nesedela čiapka, tak si do nej jednoducho urobte diery. V poslednom čase sú slušivé, apartné rohy v móde. V nemocnici vám ich pribrúsia podľa súčasných trendov. Ďalší! "

Takého lekára by ste asi čoskoro vymenili za iného a preto je dnes v Taliansku vláda, aká je. Lenže iní lekári, ako napríklad Maas, majú s tou zmenou medikácie problém.

Ak Nemci naozaj toľko stoja o dovoz ľudí z Líbye, nemajú podľa môjho názoru žiadne právo požadovať od Taliansku, aby tomuto zámeru slúžila ako tranzitná krajina, myslí si Kechlibar.

Dnes existujú lietadlá, takže priamemu dovozu záujemcov z Tripolisu až do Berlína technicky nič nebráni. Nemali by fanúšikovia Jana Böhmermanna radšej vybrať peniaze na dedikovaný Airbus?

Skryť Vypnúť reklamu

A pán minister Maas by mohol čakať s kvietkom na letisku na každý spoj. Bolo by to oveľa poctivejšie, než tá súčasná metóda "Sahara - Líbya - drevený čln - Neziskovka, ktorá je tam úplnou náhodou a rozhodne sa s nikým nekoordinuje - hádky so Salvinim - rozdeľovanie utečencov po celej Európe".

Pri tejto metóde sa totiž občas niekto utopí alebo padne smädom v púšti. Pravda, využila by toho polovica rozvojového sveta, ale to už by dobré duše určite nejako zvládli.

Premýšľať nad vedľajšími efektmi spasiteľských aktivít je predsa morálne tabu, uzatvára Marian Kechlibar.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.