SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Sila deviatich prvých piatkov je stále aktuálna

Pobožnosť deviatich prvých piatkov je výnimočná a navyše, môže si ju vykonať každý.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Nie všetci o tom vedia, málo sa o tom hovorí. No pobožnosť deviatich prvých piatkov je výnimočná. Dotkne sa vášho srdca.

O srdce sa bojí každý, držíme ho „ako v bavlnke“ . A tak by sme si mali uctievať aj Najsvätejšie Srdce Ježišovo. Jeho srdce sa totiž dotýka aj toho nášho. Ak mu dáme priestor a čas.

Dvanásť veľkých prisľúbení dal Ježiš prostredníctvom Svätej Margity Márii Alacoque tým, ktorí si vykonajú pobožnosť deviatich prvých piatkov.

Deväť mesiacov po sebe je potrebné ísť na prvý piatok v mesiaci na sv. prijímanie. A za to dostanete odmenu. Jednou z nich je, že vás Ježiš neopustí vo vašom trápení, ba ani v hodine vašej smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretieho júna Cirkev po celom svete slávi sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ak ste to nestihli odštartovať vtedy, skúste si dať aspoň záväzok a začať v júli.

Aké sú podmienky

Ak si túto pobožnosť chcete vykonať, je dôležité, aby ste išli na spoveď a na prvý piatok na sväté prijímanie, obetovali to na odčinenie hriechov, ktoré zraňujú Božské srdce Ježišovo.

Pomodlili sa na úmysel Svätého Otca. Celý deň by ste sa mali vyhnúť akémukoľvek hriechu a obetovať tento deň na odčinenie hriechov, ktoré zraňujú Božské srdce Ježišovo.

Svätá Margita Mária Alacoque

Margita Mária Alacoque bola rehoľníčka a žila v rokoch 1648-1690 v Paray-le-Monial. V júni roku 1675 sa jej zjavil Ježiš a ukázal jej svoje srdce so slovami: „Pozri sa na to srdce, ktoré ľudí tak milovalo, ktoré nevynechalo nič, vyčerpalo sa a zničilo, aby tým dosvedčilo svoju lásku.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostávam však miesto uznania iba nevďačnosť, neúctivosť, svätokrádež, chlad, pohŕdanie, tak sa správajú ku mne v tejto sviatosti lásky. Preto ťa žiadam, aby sa zasvätil prvý piatok po oktáve Najsvätejšej sviatosti a stal sa zvláštnym sviatkom na počesť môjho Srdca, aby sa zmierujúcim sv. prijímaním podala náhrada za všetky urážky, ktorých sa mu dostalo v Oltárnej sviatosti.“

Dvanásť prisľúbení

1. Dám im všetky milosti potrebné ich stavu.

2. Vnesiem pokoj do ich rodín.

3. Poteším ich v trápeniach.

4. Stanem sa im bezpečným útočišťom v živote a najmä v hodine smrti.

5. Vylejem hojnosť požehnania na všetky ich podujatia.

6. Hriešnici nájdu v mojom Srdci zdroj milosti a nekonečné more milosrdenstva.

7. Ľahostajné duše sa stanú horlivými.

8. Horlivé duše dosiahnu veľkú dokonalosť.

Skryť Vypnúť reklamu

9. Požehnám tiež domy, kde bude vystavený a uctievaný obraz môjho Najsvätejšieho Srdca.

10. Kňazom dám dar, že obrátia aj najzaťatejšie srdcia.

11. Mená tých, čo budú šíriť túto úctu, budú zapísané v mojom Srdci a nebudú z neho nikdy vytreté.

12. Všetkým, ktorí pristúpia k sv. prijímaniu na prvý piatok počas deviatich mesiacov nepretržite po sebe, sľubujem milosť pokánia pri zomieraní – nezomrú v nemilosti, ani bez sviatostí. Moje Srdce im bude bezpečným útočišťom v posledných chvíľach života.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 8 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 11 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 13 h