SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Silné ženy v Biblii: Nevesta Rút

Odmietla opustiť svoju svokru. Všetko, čo je tvoje, bude aj moje. Obľúbim si krajinu, v ktorej budeš bývať a uctím si zákony, ktoré vyslovil tvoj Boh, povedala.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: betlehem.sk)

Ešte nikdy sa vzťah nevesty a svokry nejavil tak čisto. Rút bola ženou, pre ktorú obeta čosi znamenala. Otočila sa chrbtom k minulosti, aby mohla vojsť do neznáma. Opustila územie i zvyky, teda to, čo tvorilo jej súčasť a to všetko v mene lásky, pretože láska, ako sa o nej hovorí v jej najčistejšej podobe, predsa nehľadá vlastný prospech. Láska totiž nie je sebecká.

Z Betlehema do Moábska

To, čo bolo Rút predurčené prežiť, sa začalo dávno predtým, než by mohla čo i len tušiť, s akou rodinou spojí svoj osud. Istá žena, ktorá sa volala Noemi, vychovávala s manželom dvoch zdravých a silných chlapcov. Žiaľ, chudoba sa rozšírila ako mor, a tak sa rodina presťahovala do Moábska.

Skryť Vypnúť reklamu

Nuž a ako sa už stáva, chlapci vyrástli a zachcelo sa im ženiť. A tak sa Rút stala jednou z Noeminých neviest.

Z nevesty vdova

Rodinu postihla tragédia a to hneď trojnásobná. Smrť si počkala na Noeminých synov a manžela, zostali tri osamelé a smútiace ženy. Noemi vycítila, že je čas na návrat domov a s nevestami, akokoľvek vrúcne ich mala rada, sa rozlúčila. A tu sa prejavila oddanosť, akou oplývala Rút, prvý, avšak zďaleka nie posledný raz. Odmietla opustiť svokru, hoci by to malo znamenať, že si domovinu bude musieť vytrhnúť zo srdca.

Tvoj Boh bude aj mojím Bohom

Noemi ju tak i onak presviedčala, aby ju nechala odísť. Veď sa ešte môže vydať, je mladá a krásna a nie je dôvod, aby sa takto obetovala. Ale Rút sa obmäkčiť nedala a vyhlásila pravdepodobne jedno z najsilnejších vyjadrení, ktorými sa dá poukázať na hĺbku niečej lásky.

Skryť Vypnúť reklamu

Rút sa upriamila na ďalšie zajtrajšky a všetko, čo patrí k Noemi, nech sa vryje pod kožu aj jej.

Všetko, čo je tvoje, bude aj moje. Obľúbim si krajinu, v ktorej budeš bývať a uctím si zákony, ktoré vyslovil tvoj Boh.

A bolo rozhodnuté. Povesť o tomto skutku sa potom doniesla do celého Betlehema.

Rút si ho získala usilovnosťou

Po usadení sa v novom domove, si Rút zaumienila, že sa dá na prácu. Nebude len tak vysedávať a čakať na znamenie, pridá sa k dievkam, ktoré zbierali klasy na poli. Práca to určite nebola ľahká, robilo sa od rána do večera, ale Rút sa ani v najmenšom nesťažovala. Všimol si ju Boaz, muž s dobrým menom a aj s dostatočným zabezpečením pre pozemský život. Upútala ho pracovitosťou až do takej miery, že prikázal iným zamestnancom, aby zámerne nechávali klasy jej na zbieranie. Dokonca ju k Noemi poslal s výslužkou a úsmevom na perách.

Skryť Vypnúť reklamu

Len čo sa svokra dopočula, u koho slúži, dala jej pokyny. Nech si Rút nabudúce vyčká do samého zotmenia a ľahne si k jeho nohám. Vdova Rút sa nepriečila, ľahla si a odmena bola vysoká. Boaza dojalo, že nehľadala ani mladších, ani zámožnejších, ale dobrý jej bol on.

Príbeh mal, ako inak, šťastné vyvrcholenie, pretože keď Boaz pátral a presvedčil sa, že nijaká prekážka nebráni na ceste za manželstvom, urobil z Rút nevestu druhý raz.

Aj Noemine susedy a známe dobrorečili Rút a s obdivom vraveli, že ona je lepšia ako sedem synov.

V manželstve sa narodil syn, a práve z tohto chlapca vzišiel o dve generácie neskôr legendárny kráľ Dávid - ten Dávid, ktorý porazil Goliáša.

Boh nepožehnáva lenivosť

Rút, hoci pôvodne nevyrastala v poznaní jediného Boha, bola ochotná vydať sa mu a dovoliť jeho zákonom, aby sa stali aj jej zákonmi. Z ľudského hľadiska mala plné právo zatrpknúť a vystavať si okolo srdca hrubé múry. Kto by jej to už len vyčítal? Veď osud vdovy nebol závideniahodný, milovala a aj tak bola nútená postaviť sa na začiatok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale ona, aj keby bola ako zranená, vybrala si usilovnosť.

V súčasnosti sa rozširuje choroba nešťastia. Nešťastné a nefunkčné vzťahy, frustrácia v práci, neschopnosť zaradiť sa do spoločnosti. Avšak tí, ktorí nešťastím trpia, sú nie vždy ochotní prijať zodpovednosť a urobiť aspoň krok-dva na opačnú stranu, teda k šťastiu.

Nech je Rút hviezdou, ktorá bude jasne svietiť v súžení. Ona sa priblížila k Bohu, on sa priblížil k nej. Ona hľadala dobro a Boh jej dal trojnásobne väčšie dobro. Ona bola pokorná a on ju povýšil.

Ani najväčší problém nie je väčší ako Boh. Stačí sa pohnúť, pretlačiť sa a Boh sa k snahe prizná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu