SME
Štvrtok, 20. február, 2020 | Meniny má Lívia
ZAHRANIČIE

Plávajúci Černobyľ, alebo nepotopiteľná loď? Jadrová elektráreň sa vydá na Čukotku

Akademik Lomonosov, ruský projekt za niekoľko miliárd dolárov, sa chystá na vyplávanie na polostrov Čukotka. Na prvej plávajúcej jadrovej elektrárni na svete sa v prístave Murmansk dokončujú posledné práce.

Plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov.Plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov.(Zdroj: wikipedia.com/CC)

Plávajúca jadrová elektráreň vyzerá ako normálna loď, napriek reaktorom umiestneným vnútri, píše server novinky.cz.

Akademik Lomonosov zatiaľ kotví v Murmansku, už onedlho sa však vydá rýchlosťou sedem kilometrov za hodinu k najsevernejšiemu ruskému mestu Pevek, ktoré bude, spoločne so zariadením na ťažbu ropy a zemného plynu, zásobovať energiou.

"Je to významný medzník pre celosvetový jadrový priemysel. Plávajúce jadrové elektrárne umožnia dodávať elektrinu a teplo do tých najodľahlejších oblastí sveta," uviedol už skôr manažér firmy Rosatom Vitalij Trutnev.

Zdôraznil, že jadrová elektráreň Akademik Lomonosov bude disponovať modernými bezpečnostnými systémami. Konštrukcia pripomína obrovské atómové ľadoborce, ktoré sa desiatky rokov plavia na sever od Ruska s jadrovým pohonom.

Kritici varujú pred možnou katastrofou v Severnom ľadovom oceáne a zariadenie označujú za "plávajúci Černobyľ".

70 megawattov elektriny

Remorkéry v auguste odtiahnu 144 metrov dlhé a 30 metrov široké plavidlo asi po štyritisíc kilometrov dlhej trase na severovýchod Ruska. Projekt je súčasťou plánu ruskej vlády oživiť odľahlý, ale na suroviny bohatý región. Akademik Lomonosov má vyrábať zhruba 70 megawattov elektriny, ktoré budú následne napájať lokálne siete.

"Plávajúce jadrové elektrárne prinášajú mnoho výhod," hovorí inžinier Vladimir Iriminku, ktorý má na starosti ochranu životného prostredia.

"Odľahlé regióny z nich môžu profitovať bez toho, aby na seba vzali nejaké veľké záväzky," hovorí, zatiaľ čo v pozadí hučí tichej motory v strojovni.

Kým napríklad Nemecko od jadrovej energie po havárii v japonskej Fukušime odstupuje a existujúce elektrárne plánuje do roku 2022 uzavrieť, Rusko sleduje úplne iný plán. Celkovo má krajina v prevádzke viac ako 30 jadrových elektrární.

Okrem toho Moskva investuje do nových jadrových elektrární prostredníctvom spoločnosti Rosatom najmä v bývalých sovietskych republikách, ktoré nemajú ani know-how ani dostatočné zdroje. Rosatom, ktorý po celom svete zamestnáva na 250 tisíc ľudí, plánuje jadrové elektrárne aj v Indii, Bangladéši a Turecku.

Pre potenciálnych záujemcov

"Rusko plánuje oveľa viac, rozširujeme sa," hovorí inžinier na plávajúce jadrovej elektrárni v Murmansku.

Pokiaľ bude projekt úspešný, bude možné vybudovať celú flotilu plávajúcich jadrových elektrární. Veľký záujem zaznieva z juhovýchodnej Ázie. Ruskí experti sa preto domnievajú, že Akademik Lomonosov je akousi vzorovou jadrovou elektrárňou pre potenciálnych záujemcov.

Akademik Lomonosov je prvou plávajúcou elektrárňou na svete vyrobenou v Petrohrade na komerčné použitie. Podobnú elektráreň začala stavať koncom roka 2016 Čína, ktorá počíta s nasadením do prevádzky v roku 2020.

Ako plávajúcu jadrovú elektráreň využívala americká armáda v rokoch 1968 až 1975 v Panamským prieplave dopravnú loď Sturgis. Tá mala na palube reaktor s výkonom desiatich megawattov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Vodič Boltu vyhodil z auta nevidiacu ženu, vadil mu asistenčný pes

Nechal ju na zemi uprostred jednosmerky.

V súčasnosti nevidiacim pri orientácii v priestore pomáha najčastejšie sprievodca, biela palica alebo vodiaci pes.
Kresťanstvo

Sprievodca vášho života

Tento týždeň mali svoj deň sprievodcovia.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Moskva pomôže Washingtonu bojovať proti terorizmu

"Sme vďační našim partnerom za podporu a za profesionálnu solidaritu v boji proti spoločnej hrozbe. Nepochybne odpovieme v naturáliách," zdôraznil Putin.

Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas pravice odstupuje z volieb v prospech SaS

Podľa predsedu strany Ondreja Mateja práve SaS presadzuje aj jednu z ich priorít, a to rovnú daň.

Predseda politickej strany Hlas pravice Ondrej Matej.