SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Plávajúci Černobyľ, alebo nepotopiteľná loď? Jadrová elektráreň sa vydá na Čukotku

Akademik Lomonosov, ruský projekt za niekoľko miliárd dolárov, sa chystá na vyplávanie na polostrov Čukotka. Na prvej plávajúcej jadrovej elektrárni na svete sa v prístave Murmansk dokončujú posledné práce.

Plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov.Plávajúca jadrová elektráreň Akademik Lomonosov. (Zdroj: wikipedia.com/CC)

Plávajúca jadrová elektráreň vyzerá ako normálna loď, napriek reaktorom umiestneným vnútri, píše server novinky.cz.

Akademik Lomonosov zatiaľ kotví v Murmansku, už onedlho sa však vydá rýchlosťou sedem kilometrov za hodinu k najsevernejšiemu ruskému mestu Pevek, ktoré bude, spoločne so zariadením na ťažbu ropy a zemného plynu, zásobovať energiou.

"Je to významný medzník pre celosvetový jadrový priemysel. Plávajúce jadrové elektrárne umožnia dodávať elektrinu a teplo do tých najodľahlejších oblastí sveta," uviedol už skôr manažér firmy Rosatom Vitalij Trutnev.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil, že jadrová elektráreň Akademik Lomonosov bude disponovať modernými bezpečnostnými systémami. Konštrukcia pripomína obrovské atómové ľadoborce, ktoré sa desiatky rokov plavia na sever od Ruska s jadrovým pohonom.

Kritici varujú pred možnou katastrofou v Severnom ľadovom oceáne a zariadenie označujú za "plávajúci Černobyľ".

70 megawattov elektriny

Remorkéry v auguste odtiahnu 144 metrov dlhé a 30 metrov široké plavidlo asi po štyritisíc kilometrov dlhej trase na severovýchod Ruska. Projekt je súčasťou plánu ruskej vlády oživiť odľahlý, ale na suroviny bohatý región. Akademik Lomonosov má vyrábať zhruba 70 megawattov elektriny, ktoré budú následne napájať lokálne siete.

"Plávajúce jadrové elektrárne prinášajú mnoho výhod," hovorí inžinier Vladimir Iriminku, ktorý má na starosti ochranu životného prostredia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odľahlé regióny z nich môžu profitovať bez toho, aby na seba vzali nejaké veľké záväzky," hovorí, zatiaľ čo v pozadí hučí tichej motory v strojovni.

Kým napríklad Nemecko od jadrovej energie po havárii v japonskej Fukušime odstupuje a existujúce elektrárne plánuje do roku 2022 uzavrieť, Rusko sleduje úplne iný plán. Celkovo má krajina v prevádzke viac ako 30 jadrových elektrární.

Okrem toho Moskva investuje do nových jadrových elektrární prostredníctvom spoločnosti Rosatom najmä v bývalých sovietskych republikách, ktoré nemajú ani know-how ani dostatočné zdroje. Rosatom, ktorý po celom svete zamestnáva na 250 tisíc ľudí, plánuje jadrové elektrárne aj v Indii, Bangladéši a Turecku.

Pre potenciálnych záujemcov

"Rusko plánuje oveľa viac, rozširujeme sa," hovorí inžinier na plávajúce jadrovej elektrárni v Murmansku.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ bude projekt úspešný, bude možné vybudovať celú flotilu plávajúcich jadrových elektrární. Veľký záujem zaznieva z juhovýchodnej Ázie. Ruskí experti sa preto domnievajú, že Akademik Lomonosov je akousi vzorovou jadrovou elektrárňou pre potenciálnych záujemcov.

Akademik Lomonosov je prvou plávajúcou elektrárňou na svete vyrobenou v Petrohrade na komerčné použitie. Podobnú elektráreň začala stavať koncom roka 2016 Čína, ktorá počíta s nasadením do prevádzky v roku 2020.

Ako plávajúcu jadrovú elektráreň využívala americká armáda v rokoch 1968 až 1975 v Panamským prieplave dopravnú loď Sturgis. Tá mala na palube reaktor s výkonom desiatich megawattov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na nový koroanvírus.

Podiel nakazených Pri PCR testoch znovu prekročil 25 percent. Počet hospitalizovaných pacientov sa za sobotu nezvýšil, momentálne ich je 1 141.


SITA 1 h
Orbán na zhromaždení pri 65. výročí maďarskej kontrarevolúcie v roku 1956.

Maďarský premiér kritizoval Európsku úniu a vyhlásil, že Brusel nepretržite útočí na Maďarsko pre jeho ekonomickú a imigračnú politiku.


SITA/AP 1 h
Budova úradu práce v nemeckom meste Hamburg.

Slovensku sa podarilo udržať mieru nezamestnanosti stále pod priemerom EÚ, keď v auguste dosiahla úroveň 6,5 % oproti európskemu priemeru 6,8 %.


TASR 24 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch bol 22,76 percenta. Počet hospitalizovaných stále rastie.


SITA 23. okt
Skryť Zatvoriť reklamu