SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
NÁZOR

Už aj Cambridge chce byť rôznorodý nasilu: Bieli profesori dostanú mentorov iných rás

Uctievanie rôznorodosti dosahuje na anglosaských vysokých školách rovnakú horúčkovitú intenzitu, ako uctievanie Alaha v pakistanských madrasách.

Cambridge.Cambridge. (Zdroj: Pixabay)

Svetoznáma univerzita v anglickom Cambridgi ide s dobou. V rámci takzvaného "reverzného mentoringu" dostanú služobne starší bieli učitelia a pracovníci administratívy priradeného černocha, Aziata alebo príslušníka inej etnickej menšiny ako mentora, píše Marian Kechlibar na stránke kechlibar.net.

Je to súčasť série opatrení, ktoré univerzitné oddelenie pre rovnosť a rôznorodosť zavádza na posilnenie rôznorodosti a boja s rasizmom. Upozornil na to The Daily Telegraph.

Niekoľko perličiek zo správy:

Skryť Vypnúť reklamu

1. Akcia nasleduje po požiadavkách zo strany študentov "dekolonizovat" obsah výučby tým, že na zoznamy literatúry k štúdiu bude zaradených viac farebných autorov. Univerzita vytvorila Fond diverzity, ktorý prideľuje granty študentom či zamestnancom, ktorí si dali za cieľ "presadzovať rovnosť rás."

2. Jeden z projektov, ktorý získal financovanie, je návrh Sedgwickovho múzea, univerzitného múzea geológie založeného roku 1728, smerujúci k transformácii na "ústretovejšie a lepšie dostupné miesto pre príslušníkov etnických menšín."

3. Projekt je podporovaný Komisiou pre výskum v technike a fyzikálnych vedách, vládnou organizáciou, ktorá financuje jedenásť projektov v rade "Rovnosť, rôznorodosť a inklúzia" za 5,5 milióna libier. Je to súčasť presadzovania antidiskriminácie v technike a fyzikálnych vedách.

Skryť Vypnúť reklamu

4. Prof. John Rowe, ktorý dohliada na projekt na Birminghamskej univerzite (pilotný projekt mimo Cambridge) povedal, že dúfa v to, že projekt umožní starším profesorom konfrontovať svoje vlastné predsudky a vzbudí v nich "značne nepríjemné pocity".

Toto sa deje na vlajkovej lodi akademického sveta

No, priatelia, to nie je Oberlin, to je Cambridge, vlajková loď západného akademického sveta, píše Kechlibar.

Máme skutočne vážny problém. Uctievanie rôznorodosti (diversity) dosahuje na anglosaských vysokých školách rovnaké horúčkovité intenzity, ako uctievanie Allaha v pakistanských madrasách. A z anglosaského sveta sa to pomaly šíri do kontinentálnej Európy. (Je fakt, že zrovna Cambridge mala problém s komunistami už za Stalina.)

Skryť Vypnúť reklamu

Práve toto opatrenie, keď sú starým profesorom na nátlak študentov pridelení "reverzní mentori", mi trochu pripomína Maovu kultúrnu revolúciu, ktorej hlavnou hnacou silou bola tiež mládež združená do revolučných gárd a ktorá si tiež pochvaľovala v likvidácii všetkého starého - od kníh cez sochy až po pesničky.

Občas sa ma niekto pýta, kedy sa ten kult diverzity zastaví. Moja odpoveď znie, že sám od seba nikdy, ostatne aj vo vyššie citovanej správe z Telegraphu sa hovorí o tom, že proces revízie školskej látky je stále "in its early stages", vo svojej skorej fáze. Ideologickí revolucionári náboženského typu sa sami od seba nezastavujú, zastaviť ich môže jedine niekto alebo niečo.

Odvážnych profesorov ako Peterson je málo

Čo sa toho prvého týka: podobne odvážnych ľudí je málo, hlavne na samotnej akademickej pôde. Napadá mi len jediný známy anglicky hovoriaci akademik, ktorý sa odvážil tejto ortodoxii hlasito postaviť, bez toho by bol vzápätí vyhodený a znemožnený, a to Jordan Peterson.

Skryť Vypnúť reklamu

Koreň jeho prežitie bude najskôr práve v tej všeobecnej známosti - Peterson je veľa populárny mimo akademickú sféru. Takže hoci klasický revúci dav aktivistov sa ho snaží umlčať, na jeho obranu je ochotný sa mobilizovať ešte ďaleko početnejšie dav priaznivcov. (Naproti tomu po nejakom radovom doktorandovi sa možno voziť bez väčších následkov.)

To je však výnimka; inak je nápadné, že skoro všetci autori, ktorí tvoria "temný intelektuálnej web", musia publikovať mimo bežné akademické médiá.

Peniaze na diverzitu posielajú konzervatívci...

Všimnite si v tejto súvislosti ešte jednu vec: v Británii je už veľa rokov pri moci konzervatívna strana, ale v Telegraphe sa píše, že vládny orgán distribuuje granty na diverzitu. Infekcia zvnútra - zo západných nominálne pravicových strán sú na tom toryovci asi najhoršie.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa toho druhého spôsobu zastavenia militantných ideológií týka, vonkajšie okolnosti môžu pre šírenie nejakého hlúpeho nápadu predstavovať značne účinnú stopku - niekedy. Čínsky Veľký skok vpred bol ukončený brutálnym hladomorom, proti ktorému boli inštrukcie Ústredného výboru strany úplne neúčinné.

Na druhej strane, ako Severná Kórea, tak Venezuela doteraz existujú a cez nedostatok jedla stále ešte držia odporcov režimu pod kontrolou. Ďaleko pravdepodobnejší výsledok než úplné zrútenie je skôr dusivá, nehybná stagnácia, ktorú poznáme z neskoro normalizačné sféry.

Netýka sa to len štátov. Myslím si napríklad, že ten typ mladého vedca, ktorý uvažuje trochu nezávisle a nechce sa podriaďovať dohľadu "reverzných mentorov", bude oveľa intenzívnejšie uvažovať o tom, či má na univerzite zostať a súťažiť o grantové prostriedky s projektmi na väčšiu inkluzivitu geologického múzea, alebo či má ísť pracovať niekam, kde je oceňovaný pre svoju duševnú činnosť a kde ho nebudú neustále podrobovať ideologickým lakmusovým testom, či náhodou nevybočil z povoleného názorového prúdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ja osobne by som vo vedeckej inštitúcii, ktorá ma núti hlásiť sa verejne k nejakej práve módnej politickej ideológii, rozhodne pracovať nechcel. Ideológia je pre skutočné poznávanie sveta vždy toxická. Spomeňte si na spôsob, ktorým kedysi istý Trofim Denisovič Lysenko s podporou príslušných orgánov zdecimoval sovietsku biológiu, uzatvára Marian Kechlibar.

Marian Kechlibar je publicista, historický a politický komentátor, autor stránky kechlibar.net a spolupracovník Konzervatívneho webu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 14 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 15 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 17 h
Do akcie v osade Moldava nad Bodvou sa zapojilo desiatky policajtov.

Ospravedlnenie vláda vníma nie len ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam v rómskej osade, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobných zlyhaní


SITA 18 h