SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ďalšia loď si vymohla vylodenie migrantov na Lampeduse. A iná sa tiež chystá

Loď Alex, ktorá v sobotu zakotvila na talianskom ostrove Lampedusa, si v nedeľných skorých ranných hodinách vymohla vylodenie štyroch desiatok prepravovaných migrantov.

Loď talianskej humanitárnej organizácie Mediterranea Saving Humans v prístave na ostrove Lampedusa. Loď talianskej humanitárnej organizácie Mediterranea Saving Humans v prístave na ostrove Lampedusa. (Zdroj: TASR/AP)

RÍM - Ide už o druhý prípad krátko po sebe, kedy sa migrantom podarilo preraziť taliansku blokádu s poukazom na humanitárne dôvody, píše server idnes.cz.

A k tretiemu sa schyľuje, pretože u Lampedusy sa vyskytuje ďalšie humanitárne loď Alan Kurdi, ktorá má na palube 65 utečencov. Dá sa očakávať, že aj tá v talianskom prístave zakotví.

Taliansky premiér Matteo Salvini odsúdil humanitárne organizácie, že zneužívajú toho, že je situácia migrantov na lodiach už natoľko neúnosná, že nezostáva, než ich prijať.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto oznámil, že chce presadiť, aby za porušenie zákazu vstupu do talianskych teritoriálnych vôd sa pokuta zvýšila na milión eur, teda v prepočte vyše 25 miliónov korún. A zabavenie inkriminovanej lode má byť nevratné.

Plavidlo Alex prevádzkuje talianska nezisková organizácia Mediterranea Saving Humans. Zakotvilo na rovnakom mieste ako predtým loď Sea-Watch 3, ktorého kapitánka bola nakrátko zadržaná.

Alan Kurdi prevádzkuje organizácie Sea-Eye, ktorá oznámila, že sa Salvinim nenechá zastrašiť a do lampeduského prístavu takisto vpláva.

"Platí morské právo, aj keď tomu tento predstaviteľ (talianskej) vlády odmieta veriť," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 7 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 9 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 12 h