SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Pútnikom na hore v Levoči: Panna Mária si vás tu pozvala

Na „Spišský Sion“ opäť putujú státisíce.

(Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

LEVOČA. Už tradičná Púť na Mariánsku horu v Levoči zaplnila počas prvých júlových dní kopec nad mestom.

Pútnici z celého Slovenska, vrátane tých spoza hraníc, prišli na toto milostivé miesto, aby sebe i svojim blízkym vyprosili hojnosť požehnania.

Počasie prialo, pútnici prichádzali už od utorka 2. júla (Sviatok navštívenia Panny Márie) do nedele 7. júla na horu takmer nepretržite.

Spomienka i na vzburu

Počas sobotňajšej (6. 7.) otváracej svätej omše, ktorú celebroval levočský dekan František Dlugoš, pripomenul aktuálny rok výročí.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto roku uplynie 100 rokov od dostavania Baziliky Navštívenia Panny Márie.

Sám Dlugoš si pripomína 30 rokov od chvíle, keď začal byť prítomný pri celebrovaní týchto už slobodných pútí na Mariánskej hore.

Ako v homílii zdôraznil, je potrebné si udržať tradíciu putovania na tento „Spišský Sion“. Nie vždy tu bola sloboda, akú máme dnes.

Pre Levočanov je pamätný napríklad jún 1949, keď tu vypukla Levočská vzbura. Vtedy pred faru prišlo takmer 300 ľudí, ktorí chceli chrániť vtedajšieho levočského farára Jozefa Vojtasa pred zatknutím a odvedením.

Komunisti i takto chceli ľudí vyprovokovať k násilnostiam a prekaziť tak konanie púte na Mariánsku horu.

Dlugoš: Každá generácia to má ťažké

Ako predošlé generácie trápili režimy, ktoré bojovali proti Cirkvi, ani táto dnešná to nemá jednoduchšie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Každá generácia to má ťažké. Sme generácia stojaca na vrchole babylonskej veže nedorozumenia a nepochopenia. Každý vraví inou rečou. Nie sme brat bratovi bratom, ale vlkom,“ upozornil Dlugoš.

V týchto ťažkých časoch zdôraznil úlohu Panny Márie ako matky.

„Panna Mária je najvernejším priateľom, neopúšťa v nešťastí, ale pomáha, keď aj priatelia opustia. Jej náručie je vyslané nehou a všetci v ňom máme svoje miesto,“ pripomenul Dlugoš.

Hora ako miesto pre rodiny

Mariánska hora v Levoči je nielen miesto putovania.

„Je to miesto stretávania sa, rodinnosti, tá ľudská stránka sa tu silne upevňuje. Svoje miesto tu majú celé rodiny, máme priestor aj pre mamičky s deťmi, rovnako tu majú svoje miesto i hendikepovaní. Zaujímavým fenoménom je, že nám pribudli tiež cyklisti a pútnici, ktorí si trúfajú na výstup pomocou palíc. Nie sú to len mladí, ale aj procesie z celého východného Slovenska,“ vymenoval Jozef Lapšanský, jeden z hlavných organizátorov, pre ktorého je púť na hore od roku 2003 časom nielen služby, ale aj milých stretnutí. A tých je hojne.

Skryť Vypnúť reklamu

Maxim: Panna Mária si vás tu pozvala

Na horu počas púte prichádzajú ľudia zo všetkých kútov.

Pútnička Alenka (38) z Nižného Slavkova (okr. Sabinov) zdôraznila, že cesta na Mariánsku horu je pre nich veľkým darom.

„Milujeme Nebeskú Mamičku. Boli sme aj v Medžugorí, stále sa k nej vraciame,“ povedala mama, ktorá prišla s celou svojou rodinou.

A ako odznelo aj v homílii počas sobotňajšej liturgie východného obradu, pre nikoho nie je náhoda, že je na tejto púti prítomný.

Panna Mária si vás tu pozvala. Aby ste tu mohli zložiť a nechať všetky kamene, čo vás ťažia,“ prihovoril sa prítomným kňaz Jonáš Maxim.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu