SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen

Pútnikom na hore v Levoči: Panna Mária si vás tu pozvala

Na „Spišský Sion“ opäť putujú státisíce.

(Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

LEVOČA. Už tradičná Púť na Mariánsku horu v Levoči zaplnila počas prvých júlových dní kopec nad mestom.

Pútnici z celého Slovenska, vrátane tých spoza hraníc, prišli na toto milostivé miesto, aby sebe i svojim blízkym vyprosili hojnosť požehnania.

Počasie prialo, pútnici prichádzali už od utorka 2. júla (Sviatok navštívenia Panny Márie) do nedele 7. júla na horu takmer nepretržite.

Článok pokračuje pod video reklamou

Spomienka i na vzburu

Počas sobotňajšej (6. 7.) otváracej svätej omše, ktorú celebroval levočský dekan František Dlugoš, pripomenul aktuálny rok výročí.

V tomto roku uplynie 100 rokov od dostavania Baziliky Navštívenia Panny Márie.

Sám Dlugoš si pripomína 30 rokov od chvíle, keď začal byť prítomný pri celebrovaní týchto už slobodných pútí na Mariánskej hore.

Ako v homílii zdôraznil, je potrebné si udržať tradíciu putovania na tento „Spišský Sion“. Nie vždy tu bola sloboda, akú máme dnes.

Pre Levočanov je pamätný napríklad jún 1949, keď tu vypukla Levočská vzbura. Vtedy pred faru prišlo takmer 300 ľudí, ktorí chceli chrániť vtedajšieho levočského farára Jozefa Vojtasa pred zatknutím a odvedením.

Komunisti i takto chceli ľudí vyprovokovať k násilnostiam a prekaziť tak konanie púte na Mariánsku horu.

Dlugoš: Každá generácia to má ťažké

Ako predošlé generácie trápili režimy, ktoré bojovali proti Cirkvi, ani táto dnešná to nemá jednoduchšie.

„Každá generácia to má ťažké. Sme generácia stojaca na vrchole babylonskej veže nedorozumenia a nepochopenia. Každý vraví inou rečou. Nie sme brat bratovi bratom, ale vlkom,“ upozornil Dlugoš.

V týchto ťažkých časoch zdôraznil úlohu Panny Márie ako matky.

„Panna Mária je najvernejším priateľom, neopúšťa v nešťastí, ale pomáha, keď aj priatelia opustia. Jej náručie je vyslané nehou a všetci v ňom máme svoje miesto,“ pripomenul Dlugoš.

Hora ako miesto pre rodiny

Mariánska hora v Levoči je nielen miesto putovania.

„Je to miesto stretávania sa, rodinnosti, tá ľudská stránka sa tu silne upevňuje. Svoje miesto tu majú celé rodiny, máme priestor aj pre mamičky s deťmi, rovnako tu majú svoje miesto i hendikepovaní. Zaujímavým fenoménom je, že nám pribudli tiež cyklisti a pútnici, ktorí si trúfajú na výstup pomocou palíc. Nie sú to len mladí, ale aj procesie z celého východného Slovenska,“ vymenoval Jozef Lapšanský, jeden z hlavných organizátorov, pre ktorého je púť na hore od roku 2003 časom nielen služby, ale aj milých stretnutí. A tých je hojne.

Maxim: Panna Mária si vás tu pozvala

Na horu počas púte prichádzajú ľudia zo všetkých kútov.

Pútnička Alenka (38) z Nižného Slavkova (okr. Sabinov) zdôraznila, že cesta na Mariánsku horu je pre nich veľkým darom.

„Milujeme Nebeskú Mamičku. Boli sme aj v Medžugorí, stále sa k nej vraciame,“ povedala mama, ktorá prišla s celou svojou rodinou.

A ako odznelo aj v homílii počas sobotňajšej liturgie východného obradu, pre nikoho nie je náhoda, že je na tejto púti prítomný.

Panna Mária si vás tu pozvala. Aby ste tu mohli zložiť a nechať všetky kamene, čo vás ťažia,“ prihovoril sa prítomným kňaz Jonáš Maxim.

Najčítanejšie články

Neprehliadnite tiež

November ´89

Študenti odmietali žiť ďalej v lži, spomína Rado Števčík

"Pred ministerstvom sa stala zvláštna vec. Práve začali z áut vychádzať policajti s obuškami a v prilbách. V tom okamihu vyšiel z budovy ministerstva ideologický tajomník Gejza Šlapka. Bol veľmi žoviálny, začal s nami diskutovať, pýtal sa - čo tu, deti, chcete?" spomína na prvý pochod študentov.

Tajomník Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Radoslav Števčík.
Názory

Kvóty migrantov budú znovu na stole - koľkýkrát už?

Nemci sa svojej myšlienky prerozdeľovať ľudí ako zemiaky len tak nevzdajú.

Horst Seehofer.
Slovensko

Prezidentka udelila milosť mužovi,ktorý spôsobil z nedbanlivosti dopravnú nehodu

Pri nehode nedošlo k ťažkej ujme na zdraví ani k stratám na živote, alkohol odsúdený muž nepožil. Muž je živiteľom rodiny a pracuje ako vodič - kuriér. Družka odsúdeného, s ktorou vychovávajú spoločne 6-ročného syna, je invalidná dôchodkyňa, ktorá trpí onkologickým ochorením.

Prezidentka Čaputová.
November ´89

Slovenská ekonomika od revolúcie dobieha západ, časy Tatranského tigra sú však už preč

Najväčšej dynamike počas posledných tridsiatich rokov sa slovenské hospodárstvo tešilo po roku 2000 až do hospodárskej krízy v roku 2009, kedy zaznamenalo aj dvojciferný rast.

Bratislavský závod automobilky Volkswagen.