SME
Štvrtok, 22. august, 2019 | Meniny má Tichomír
ZAHRANIČIE

Irán sa vyhráža, že zruší jadrovú dohodu a začne obohacovať urán. Podľa expertov to však robil aj počas dohody

Umožňovala mu to nešťastná klauzula dohody, podľa ktorej kontrolóri nemali prístup do vojenských zariadení.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: TASR/AP)

TEHERÁN - Irán v nedeľu vyhlásil, že poruší podmienky jadrovej dohody z roku 2015 a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu stanoveného v danom dokumente. K tomuto kroku má dôjsť v priebehu niekoľkých hodín, uviedli iránski predstavitelia, ktorí sa tak snažia prinútiť zvyšných signatárov, aby dodržiavali predmetnú dohodu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Inkriminovaný krok Teheránu zahŕňajúci rafinovanie uránu za hodnotu 3,67 percenta, ktorú stanovila jadrová dohoda, prichádza napriek odporu zo strany Európskej únie a Spojených štátov, ktoré od dohody vlani odstúpili.

Iránsky prezident Hasan Rúhání nariadil rozšírenie obohacovania uránu po tom, ako boli vyriešené posledné technické detaily, uviedol hovorca Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni.

Rúhání avizoval krok islamskej republiky 8. mája - presne rok po tom, ako americký prezident Donald Trump jednostranne odstúpil od tejto multilaterálnej dohody, pripomína tlačová agentúra AFP.

Podľa vyjadrenia šéfa Bieleho domu je konanie USA reakciou na zlyhanie zostávajúcich signatárskych krajín pri dodržiavaní sľubu pomôcť Iránu pri sankciách opätovne uvalených zo strany Washingtonu v druhej polovici minulého roka.

Európa sa usiluje o záchranu jadrovej dohody zriadením platobného mechanizmu INSTEX, ktorý má pomôcť Iránu obísť americké sankcie.

Experti: Irán v skúškach pokračoval aj počas dohody

Ako už Konzervatívny web informoval, niektorí experti sa domnievajú, že Irán v obohacovaní uránu pokračoval aj počas dohody.

Ali Akbar Salehi, šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu, dal v rozhovore na televíznom kanáli Channel 2 jasne najavo, že chatrná "jadrová dohoda", ktorú inicioval prezident USA Barack Obama, Iránu v rozvíjaní jeho jadrového programu nijako nezabránila, napísal Majid Rafizadeh pre Gatestone Institute.

Iránska vláda sa podľa neho chválila tým, že vyvíja nové technológie obohacovania uránu a zdokonaľuje konštrukciu odstrediviek.

Nemecká civilná vnútorná spravodajská služba, Spolkový úrad pre ochranu ústavy, vo svojej výročnej správe uviedla, že sa iránska vláda tajne snaží od nemeckých firiem získať obrovské množstvo nelegálnych jadrových technológii a vybavenia. Tieto zákazky sú obrovské aj z hľadiska medzinárodného obchodu.

V tejto spravodajské správe je tiež uvedené, že"možno bezpečne očakávať, že" Irán bude vo svojich intenzívnych nákupných aktivitách v Nemecku pokračovať s využitím tajných metód za účelom dosiahnutia svojich cieľov. "

Ďalším príkladom ilustrujúcim toto nerešpektovanie pravidiel, ktoré by mali iránski predstavitelia dodržiavať, potom, čo bola podpísaná "jadrová dohoda", je to, že si Irán ponechal väčšie množstvo ťažkej vody, ktorá sa používa pri výrobe jadrových zbraní, ako mu bolo jadrovú dohodou povolené .

Tí, ktorí presadzujú myšlienku zaujatie miernejšieho postoja k Iránu a jeho jadrovému programu, tvrdia, že Irán nevykonáva žiadne nezákonné jadrové aktivity, pretože to potvrdila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Agentúra vojenské zariadenia nekontrolovala

MAAE však nebolo povolené kontrolovať a monitorovať iránske vojenské zariadenia, v ktorých boli jadrové aktivity s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočňované.

Medzi mnohými ústupkami, ktoré Obamova administratíva urobila iránskej vláde, bolo aj prijatie požiadavky iránskych vodcov, aby sa tieto vojenské zariadenia z kontrol MAAE vyňali.

V dôsledku týchto ústupkov mohol byť jadrový výskum vykonávaný vo významných iránskych vojenských zariadeniach, ako je napríklad vojenský komplex Parchin nachádzajúci sa juhovýchodne od Teheránu, bez rizika inšpekcie, tvrdí Majid Rafizadeh.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Merkelová sa pýtala Čaputovej na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy

Okrem spolupráce oboch krajín sa Merkelová s Čaputovou venovali aj témam Európskej únie (EÚ) a brexitu.

Slovenská prezidentka a kancelárka Merkelová.
Slovensko

Výročie invázie: Most-Híd upozorňuje na konšpirácie, SaS a OĽaNO oceňujú odpor ľudu

Smer pripomína normalizáciu a drobnohľad ŠTB, SNS považuje rok 1968 za silný pre Slovákov.

Nad Baldovským mostom v Brezne. August 1968.
História

Komunistický režim si pripravil na demonštrantov obuškový zákon

Umožňoval zadržať občana až na tri týždne namiesto dovtedajších 48 hodín, zjednodušoval súdne konanie, sprísňoval tresty.

História

Augustovú inváziu do Československa odsúdili aj mnohí zahraniční komunisti

Okupácia Československa podľa historika Adama Hudeka aj u najväčších sympatizantov komunizmu pochovala všetky ilúzie o možnosti reformovať diktatúru sovietskeho typu do podoby „socializmu s ľudskou tvárou".

Ilustračné foto