SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Irán sa vyhráža, že zruší jadrovú dohodu a začne obohacovať urán. Podľa expertov to však robil aj počas dohody

Umožňovala mu to nešťastná klauzula dohody, podľa ktorej kontrolóri nemali prístup do vojenských zariadení.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

TEHERÁN - Irán v nedeľu vyhlásil, že poruší podmienky jadrovej dohody z roku 2015 a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu stanoveného v danom dokumente. K tomuto kroku má dôjsť v priebehu niekoľkých hodín, uviedli iránski predstavitelia, ktorí sa tak snažia prinútiť zvyšných signatárov, aby dodržiavali predmetnú dohodu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inkriminovaný krok Teheránu zahŕňajúci rafinovanie uránu za hodnotu 3,67 percenta, ktorú stanovila jadrová dohoda, prichádza napriek odporu zo strany Európskej únie a Spojených štátov, ktoré od dohody vlani odstúpili.

SkryťVypnúť reklamu

Iránsky prezident Hasan Rúhání nariadil rozšírenie obohacovania uránu po tom, ako boli vyriešené posledné technické detaily, uviedol hovorca Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni.

Rúhání avizoval krok islamskej republiky 8. mája - presne rok po tom, ako americký prezident Donald Trump jednostranne odstúpil od tejto multilaterálnej dohody, pripomína tlačová agentúra AFP.

Podľa vyjadrenia šéfa Bieleho domu je konanie USA reakciou na zlyhanie zostávajúcich signatárskych krajín pri dodržiavaní sľubu pomôcť Iránu pri sankciách opätovne uvalených zo strany Washingtonu v druhej polovici minulého roka.

Európa sa usiluje o záchranu jadrovej dohody zriadením platobného mechanizmu INSTEX, ktorý má pomôcť Iránu obísť americké sankcie.

SkryťVypnúť reklamu

Experti: Irán v skúškach pokračoval aj počas dohody

Ako už Konzervatívny web informoval, niektorí experti sa domnievajú, že Irán v obohacovaní uránu pokračoval aj počas dohody.

Ali Akbar Salehi, šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu, dal v rozhovore na televíznom kanáli Channel 2 jasne najavo, že chatrná "jadrová dohoda", ktorú inicioval prezident USA Barack Obama, Iránu v rozvíjaní jeho jadrového programu nijako nezabránila, napísal Majid Rafizadeh pre Gatestone Institute.

Iránska vláda sa podľa neho chválila tým, že vyvíja nové technológie obohacovania uránu a zdokonaľuje konštrukciu odstrediviek.

Nemecká civilná vnútorná spravodajská služba, Spolkový úrad pre ochranu ústavy, vo svojej výročnej správe uviedla, že sa iránska vláda tajne snaží od nemeckých firiem získať obrovské množstvo nelegálnych jadrových technológii a vybavenia. Tieto zákazky sú obrovské aj z hľadiska medzinárodného obchodu.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto spravodajské správe je tiež uvedené, že"možno bezpečne očakávať, že" Irán bude vo svojich intenzívnych nákupných aktivitách v Nemecku pokračovať s využitím tajných metód za účelom dosiahnutia svojich cieľov. "

Ďalším príkladom ilustrujúcim toto nerešpektovanie pravidiel, ktoré by mali iránski predstavitelia dodržiavať, potom, čo bola podpísaná "jadrová dohoda", je to, že si Irán ponechal väčšie množstvo ťažkej vody, ktorá sa používa pri výrobe jadrových zbraní, ako mu bolo jadrovú dohodou povolené .

Tí, ktorí presadzujú myšlienku zaujatie miernejšieho postoja k Iránu a jeho jadrovému programu, tvrdia, že Irán nevykonáva žiadne nezákonné jadrové aktivity, pretože to potvrdila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra vojenské zariadenia nekontrolovala

MAAE však nebolo povolené kontrolovať a monitorovať iránske vojenské zariadenia, v ktorých boli jadrové aktivity s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočňované.

Medzi mnohými ústupkami, ktoré Obamova administratíva urobila iránskej vláde, bolo aj prijatie požiadavky iránskych vodcov, aby sa tieto vojenské zariadenia z kontrol MAAE vyňali.

V dôsledku týchto ústupkov mohol byť jadrový výskum vykonávaný vo významných iránskych vojenských zariadeniach, ako je napríklad vojenský komplex Parchin nachádzajúci sa juhovýchodne od Teheránu, bez rizika inšpekcie, tvrdí Majid Rafizadeh.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu