SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Má sa Slovensko odstrihnúť od V4, ako radí Šimečka?

Európske inštitúcie sú pre nás lepšími spojencami ako Maďarsko a Poľsko, tvrdí ľavicový europoslanec. Naozaj?

Michal Šimečka.Michal Šimečka. (Zdroj: TASR)

Na margo zvláštneho diania okolo výberu hlavných predstaviteľov Európskej únie napísal poslanec za Progresívne Slovensko Michal Šimečka komentár do SME. Jeden z výrazných akcentov textu je vyjadrený v podtitule „Slovensko by sa malo odpútať od toxickej V4“.

V4 – pre liberálov jed

Áno, ľavicový liberál označuje agilné stredoeurópske zoskupenie ako toxické, lebo takáto je najnovšia rétorika jeho súkmeňovcov v západnej Európe.

Dôvod takéhoto označenia? Silný spoločný odpor krajín V4 voči nanucovaniu migrantov a liberálnej ľudskoprávnej agendy v jej súčasnej forme s bezbrehými nadprávami pre rôzne menšiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšine voličov vo V4 sa liberálna ideológia už dosť dlho prejedá, čo vyjadrujú podporou jej politických odporcov najmä v Maďarsku a Poľsku.

Tieto dve krajiny sú dnes červeným súknom pre európsky politický mainstream, avšak ten s nimi ťažko vie pohnúť – a to práve aj preto, lebo majú za chrbtom Višegrádsku štvorku.

Stop Timmermansovi

Prejavilo sa to na rokovaní európskych premiérov, kde štyria mušketieri (Babišov termín) z V4 spolu s Talianskom stopli kandidatúru holandského kryptokomunistu a propagátora kvót Fransa Timmermansa na šéfa eurokomisie.

„Timmermansov principiálny postoj proti ohýbaniu právneho štátu v Maďarsku a Poľsku bol tŕňom v oku Orbánovi a Kaczynskému – a Pellegrini sa rozhodol kryť im chrbát,“ interpretuje Šimečka (dodajme, že manipulatívne, keďže prioritným dôvodom bolo agresívne vítačstvo F. T.).

SkryťVypnúť reklamu

Je dôležité presadiť národného kandidáta?

Slovenský europoslanec tvrdí, že spájanie sa s V4 je aj dôvod, prečo Slovensko nezískalo post pre Maroša Šefčoviča.

Presvedčený Európan Šimečka teda vidí ako zásadný problém a zlý výsledok to, že jeho malá krajina nezískala miesto v rámci piatich najvyšších funkcií v EÚ. Vzniká potom otázka: Považuje za dôležitejšie záujmy národného štátu alebo Únie?

V argumentácii pre slovenského čitateľa platí zrejme možnosť A, hoci pozorovateľ z konzervatívneho spektra by mohol vyradenie Timmermansa považovať za ten najlepší výsledok zasadania európskej Rady pre budúcnosť kontinentu. A to bez ohľadu na presadzovanie nejakých kandidátov s pasom tej či onej krajiny.

V4 vyvažuje veľkých členov

Je realitou, že v politike EÚ majú najväčšie slovo jej veľkí členovia, z nich menovite hlavní zakladatelia – Nemecko a Francúzsko. Udržať to v zdravých hraniciach sa niekedy javí ťažké.

SkryťVypnúť reklamu

Preto je vari dobre, ak dokážu vplyv veľkých krajín vyvažovať regionálne bloky, ako je zoskupenie V4. Pripomeňme navyše, že keby bola V4 jedným štátom, počtom obyvateľov by bol v európskej dvadsaťsedmičke (teda po brexite) tretí.

Nie je oslabovaním či zradou na Európe, ale, naopak, vhodnou korekciou systému, ak časť krajín s odlišnou historickou skúsenosťou má v tejto rodine reálnu možnosť nastoliť a s ad hoc spojencami presadiť vlastné pohľady a riešenia.

Pritom koordinácia Višegrádu, vystupujúceho v mnohých otázkach unisono, je daná nie politickou, ale kultúrno-civilizačnou súdržnosťou. Tu je vhodné pripomenúť, že vedúce vládne subjekty v týchto štyroch krajinách sú členmi štyroch úplne rozdielnych frakcií v rámci súčasného europarlamentného delenia. To niečo znamená.

SkryťVypnúť reklamu

Keď to zhrnieme: Višegrádska skupina je (chtiac-nechtiac) rešpektovaná v Európskej únii a vo Višegrádskej skupine je rešpektované Slovensko.

Šimečka odporúča obrat

Michal Šimečka to však v článku pre SME vidí odlišne a navrhuje iné riešenie pre Slovensko: „Ak chceme byť v Európe úspešní, musíme sa z tohto zlyhania poučiť. Ako prvý krok sa ponúka odpútanie od V4 a a hľadanie strategických spojencov medzi tými členskými krajinami, ktoré majú rovnaké hodnoty a víziu jednotnej Európy ako my.“

Zhrnuté inými slovami: Zlyhali sme, v EÚ nie sme dosť úspešní a z V4 treba vystúpiť, pretože máme iné hodnoty.

Zdá sa, že – podobne ako v iných prípadoch – radikálno-liberálny názor na svet sa (aj) v strednej Európe formuje tak, že pred mienku najväčšej skupiny občanov a voličov sa pridá znamienko mínus – a nová pravda je na svete.

SkryťVypnúť reklamu

A kto by mali byť noví spojenci Slovenska namiesto tých doterajších z V4? Michal Šimečka to má už premyslené: „V druhom kroku by sme si mali uvedomiť, že našimi prirodzenými spojencami sú práve Európska komisia a Európsky parlament.“

Podľa neho „pre menšie štáty je výhodné, ak v EÚ určujú tón silné a nezávislé inštitúcie, lebo tie chránia ich záujem proti tým veľkým.“

Veru, aj taký Frans Timmermans na čele Komisie by svojou liberálnou migračnou politikou určite lepšie ochránil naše záujmy a pomohol nám konečne sa zbaviť niektorých predsudkov voči multikulturalizmu, ktoré ktovie odkiaľ prišli (pardon, dovolili sme si tu trochu irónie).

Pellegrini zatiaľ v línii

Karavána ide ďalej. Premiér Peter Pellegrini – možno aj pre visiaci nad ním meč Damokla Fica – postupuje realisticky. Hoci by mu aj myšlienky občas zabiehali k liberálnejším horizontom, asi nezamýšľa narušiť líniu svojej strany a ísť proti želaniam jej grémia – a v konečnom dôsledku, voličov. V tom asi väzí dôvod, prečo vo V4 „kryje chrbát“ aj svojim konzervatívnym premiérskym kolegom.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, nie je vylúčené, že pri nejakom nečakanom politickom obrate raz niektorá z krajín V4 vypovie lojalitu a svojich partnerov opustí. Ale ani to nie je dôvod, aby sme tak práve teraz na radu p. Šimečku urobili my, Slováci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu