SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Cyklopúť vám dá nový rozmer

Prvú tohtoročnú púť máme za sebou, no tak ako s hudobnými festivalmi, ani s púťami sa to ešte nekončí, práve naopak. Ak by ste si chceli skúsiť tento rok niečo nové, ponúkame motiváciu v podobe cyklopúte.

Tohtoroční účastníci cyklopúte do Levoče.Tohtoroční účastníci cyklopúte do Levoče. (Zdroj: Ľubomír Slavkovský)

LEVOČA - Nejaký zvláštny druh agape. Takto vníma cyklopúť Ľubomír Slavkovský z Veľkého Šariša, ktorý spolu s mnohými ďalšími z ich farnosti chodieva do Levoče práve na bicykli.

„Spoločná cyklopúť na Mariánsku horu sa v našej farnosti začala praktizovať príchodom správcu farnosti Bartolomeja Salanciho. On ako aktívny športovec priniesol tento zvyk k nám. Vzali sme to na začiatku ako výzvu spojiť adrenalínovú športovú aktivitu s duchovným cieľom. Až neskôr sme tam objavili aj rozmer spoločenstva.“

Nabije vás energiou

Každý účastník vníma rozmer tejto púte po svojom. Opisujú to ako silný zážitok spolupatričnosti, odpútania sa od každodenného stresu, ako obetu, ktorá nakoniec nabíja človeka energiou potrebnou na ďalšie obdobie po púti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Očarujúce momenty delenia sa so všetkým, čo máme v ruksaku pri spoločných zastávkach po ceste, či v lese v Tichom potoku, úprimná radosť, spoločná modlitba, to všetko akosi pripomína prvotnú cirkev. Prítomnosť kňaza v neformálnom oblečení, bez okázalostí, bez odstupu ako jeden z nás, tento pocit ešte zvýrazňuje. Niektorí skalní túto cyklopúť označujú ako top farskú aktivitu. Je to určite aj ovocie milosti Levočskej púte,“ podotýka.

Je až očividne zreteľné, ako sa menia ľudia pri ceste tam a potom naspäť.

„Ak sme ako cyklisti zavadzali peším pútnikom na úzkych cestičkách pred Levočským vrchom, čo dávali niekedy nervóznymi pripomienkami najavo, pri spiatočnej ceste sa milo odstupovali do strán a s úsmevom na tvári a s peknými želaniami na cestu... Aj toto je ovocie Levočskej púte,“ vraví s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

Obohatenie a oživenie...

Osadenstvo cyklopúte sa mení každým rokom. Je to stále obohatenie a zaujímavé oživenie.

„Z ničoho nič sa porozprávate s človekom, čo stojí v kostole celý rok vedľa vás. Z anonymného chladného spoluveriaceho je odrazu milý zhovorčivý človek – priateľ. Za jeden deň sa všetko zmení a vy máte pocit, že sa vám rozrástla rodina... Miešajú sa všetky vekové kategórie, chlapci, dievčatá, ženy, muži a aj starí páni. Po púti neskoro večer, unavení ale žiariaci láskavým teplom sa lúčime každý s každým s úprimnou túžbou, aby sme to zopakovali zasa o rok,“ dodáva.

Ďalšia púť je vo Veľkom Šariši

Najbližšia púť Veľkošarišský odpust sa uskutoční vo Veľkom Šariši už nasledujúci víkend. Začína v sobotu Večeradlom o 17.00 hod. vo farskom kostole sv. Jakuba s následnou otváracou sv. omšou, ktorú celebruje farár dp Jozef Pekár.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojdňový program vyvrcholí v nedeľu slávnostnou svätou omšou na námestí sv. Jakuba za účasti mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa - metropolitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.