Bratislava 7. júla (TASR) – V súvislosti s legislatívnym návrhom predloženým do medzirezortného pripomienkového konania sa pre TASR vyjadrila ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).
„Ak si uvedomíme, že súčasný priemerný plat duchovných je na úrovni 480 eur, úprava je v tomto prípade naozaj potrebná,“ povedala.
Použitie štátneho príspevku
„Rovnako tak prostriedky na zveľadenie centier cirkví, keďže biskupské sídla i domy duchovných sú často v zlom stave. Ide aj o to, že sídlia v pamiatkovo chránených objektoch, ku ktorých rekonštrukcii je potrebné pristupovať veľmi citlivo,“ upozornila ministerka.
Pripomenula, že novelizácia upravuje stav, ktorý sa odvíja od zákona prijatého ešte v roku 1949.
Štátny príspevok budú môcť registrované cirkvi (na Slovensku je ich 18) použiť nielen na výkon bohoslužobnej činnosti a mzdové náklady, ale po novom napríklad aj na kultúrne a sociálne činnosti či vzdelávacie aktivity zamerané na deti a mládež.
„Predpokladám, že už v auguste by sme mohli návrh zákona predložiť na rokovanie vlády,“ uviedla Laššáková. Novela by mala podľa návrhu nadobudnúť účinnosť od januára 2020.
Nový spôsob financovania cirkví vychádza z doteraz uplatňovaného modelu, predpokladá však postupné zohľadňovanie počtu veriacich.
Nižšia gescia štátu, iný výpočet sumy
Štátny príspevok by mal byť po novom jedným zo zdrojov, s ktorým cirkvi samostatne hospodária. Štát sa tým odbremeňuje od poskytovania osobných pôžitkov duchovným a ďalších povinností, ktoré mu vyplývali zo súčasnej právnej úpravy.
Štát si však chce ponechať právo na kontrolu hospodárenia s príspevkom.
Podľa návrhu by mal štát prispievať na činnosť cirkví príspevkom každoročne zvyšovaným o mieru inflácie a valorizáciu.
„Celková suma príspevku na rok 2020 sa rozdelí tak, že prostriedky vo výške tohtoročného príspevku sa medzi jednotlivé cirkvi rozdelia tak ako v roku 2019, zvyšná časť celkovej sumy od štátu bude cirkvám prerozdelená pomerne podľa počtu veriacich cirkví uvedeného v sčítaní obyvateľov,“ ozrejmilo ministerstvo.
„Cirkvám, ktorým v roku 2019 nebol poskytnutý príspevok zo štátneho rozpočtu, a cirkvám, ktoré budú registrované po nadobudnutí účinnosti navrhovaného zákona, sa poskytne príspevok na základe ich žiadosti a podľa počtu ich veriacich podľa posledného sčítania obyvateľov,“ dodal rezort.
Návrh novely ráta s tým, že ak dve po sebe nasledujúce sčítania obyvateľov uskutočnené po účinnosti zákona vykážu pokles alebo nárast veriacich o viac ako desať percent, štát môže rozhodnúť o jednorazovom znížení alebo zvýšení svojho príspevku.