SME
Utorok, 10. december, 2019 | Meniny má Radúz
SLOVENSKO

Kauza košický internát: Riaditeľke nepredĺžili zmluvu

Imatrikulácie pre tínedžerov s bláznivým programom evokujúcim sex: Kto všetko zlyhal a ako veľmi?

Košice.Košice.(Zdroj: Pixabay / Iovan Paul)

Mazácka vojna, prechodové rituály, dynamika davu, konformita s kolektívom. Prvky tohto všetkého sa zmiešali do bizarnosti, ktorá sa stala predmetom celonárodnej pozornosti a príliš tolerantnému supervízorovi priniesla postih.

Tým supervízorom je v tomto prípade riaditeľka Školského internátu na Považskej ulici v Košiciach.

Zriaďovateľ, Košický samosprávny kraj (KSK), prijal aj na základe správy Štátnej školskej inšpekcie k prípadu viacero opatrení.

Tréning sexu pre tínedžerov?

Záležitosť sa týkala tradičnej tzv. imatrikulácie prvákov / prváčok, teda ich uvítania na dievčenskom internáte na začiatku školského roka. Matka jednej z ubytovaných žiačok upozornila, že program imatrikulácie má nevhodný sexuálny podtón. Išlo o rôzne „hry“ a súťaže s fyzickou interakciu žiakov opačného pohlavia, prevažne vo veku 14 a 15 rokov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ubytované žiačky mali za účasti pozvaných chlapcov z internátu na Komenského ulici plniť rozličné úlohy. Podľa medializovaných správ boli v týchto úlohách zväčša rozličné sexuálne náznaky. Pedagógovia im nechali voľný priebeh a fotografie z akcie boli potom vystavené na internetových stránkach.

Postihy zamestnancov

Po medializácii kauzy predseda KSK Rastislav Trnka v pondelok 8. júla napokon informoval, že nevymenoval do funkcie riaditeľky internátu na ďalšie funkčné obdobie Danu Roškovú.

Jej funkčné obdobie sa skončilo k 30. júnu a na základe výberového konania ju opäť za riaditeľku navrhla rada školského zariadenia. Vedením dievčenského stredoškolského internátu Trnka dočasne poveril Ivanu Belejovú.

Imatrikuláciu na internáte KSK pozastavil. Bývalej riaditeľke a iným zamestnancom, ktorí sa podieľali na imatrikulácii, odníme osobný príplatok.

„Školské zariadenie je okrem toho povinné prijať konkrétne opatrenia smerom k výchove a vzdelávaniu žiakov, ktoré budú súčasťou školského poriadku,“ uviedol KSK na svojej webstránke.

Kraj chce byť nekompromisný

„V žiadnom prípade sa nestotožňujeme s aktivitami na pôde školy, ktoré by mali sexuálny podtón. Našou povinnosťou je konať aj pri najmenšom podozrení o nevhodnom správaní na pôde našich škôl či školských zariadení,“ cituje stránka KSK predsedu kraja Rastislava Trnku.

„V priebehu júna sa uskutočnila na školskom internáte školská inšpekcia. Po oboznámení sa s jej výsledkami sme vedením školy poverili inú zamestnankyňu internátu, ktorá ho bude viesť do skončenia ďalšieho výberového konania. Zároveň je poverená preveriť celú situáciu a pripraviť opatrenia, aby k takýmto pochybnostiam v budúcnosti nedochádzalo,“ uviedol ďalej R. Trnka.

Úrad KSK preveruje aj ďalšie svoje zariadenia, kde sa konajú podobné akcie. Chce vypracovať metodické usmernenie, podľa ktorého budú školy v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja vychádzať pri organizovaní školských akcií.

Na obscénny program pri vítaní prváčok pôvodne upozornila podľa portálu pluska.sk matka jedného z dievčat, ktorá považovala hry a súťaže pri imatrikulácii ponižujúce a urážlivé.

Zriaďovateľský kraj však podnet nedostal. „Budeme radi, ak na nevhodné aktivity upozornia rodičia alebo žiaci aj priamo nás, aby sme sa o takýchto podozreniach nedozvedali z médií,“ uviedol župan Trnka.

„Som presvedčený, že naše interné postupy sú voči deťom citlivejšie než medializácia. Našou prioritou je kvalitné školstvo, čo sa týka všetkých našich škôl aj internátov,“ dodal.

Miera a príčiny zlyhania

Nepochybne, mladí ľudia sa zabávajú rôzne, často aj divokejším spôsobom ako na imatrikulačnej party v Košiciach. Je to však zrejme podobné ako s #MeToo: Všetko má byť dobrovoľné a primerané veku.

Časť spoločnosti vníma uvedené správanie tolerantnejšie, iná časť je konzervatívnejšia a nechce tomuto typu správania vystavovať svojich maloletých potomkov.

Existuje zrejme určitý najväčší spoločný menovateľ pre oba názory, a ten by mal byť v tomto prípade – týkajúcom sa verejného školstva – meradlom. Malo by byť povinnosťou pedagóga zaujímať sa o spoločenské štandardy a rešpektovať ich, aj keby mal sám na veci iný pohľad ako väčšina, alebo prípadne aj menšina disponujúca však rozumnými kultúrnymi argumentmi.

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Článok je zaradený aj do ďalších tém Slovensko

Neprehliadnite tiež

November ´89

Vznikla nová vláda národného porozumenia, viedol ju Marián Čalfa

V jeho vláde bolo 20 ministrov, z čoho 9 bolo komunistov, 7 nestraníkov, dvaja zástupcovia Československej strany lidovej a dvaja ministri za Československú stranu socialistickú.

Na Pražskom hrade zložili 10. decembra 1989 sľub do rúk prezidenta ČSSR Gustáva Husáka noví členovia vlády. Sprava predseda vlády Marián Čalfa, G. Husák, Jiří Dienstbier a Richard Sacher.
Zahraničie

Putin je po stretnutí so Zelenským spokojný

Zelenského hovorkyňa zhodnotila rokovania štvorky ako úspešné.

Volodymyr Zelensky, Emmanuel Macron a Vladimir Putin v Paríži.
Zahraničie

Plavby na zaoceánskych lodiach sú Eldorádo pre vrahov, ľudia na nich záhadne miznú

"Sú ideálnym miestom pre zločin, pretože ho na mieste nemôže nikto vyšetrovať," hovorí expert.

V luxusnom plávajúcom meste, lodi od Celebrity Cruises, je približne jeden člen posádky na dvoch pasažierov. Dokopy je tu 3200 pasažierov a 1500 členov posádky.
Slovensko

Mesto Prešov demontuje vrchné poschodia bytovky zničenej explóziou

Okresný súd rozhodol o väzbe pre troch obvinených.

Obhliadka bytovky po výbuchu plynu v Prešove.