SME
Štvrtok, 22. august, 2019 | Meniny má Tichomír
SLOVENSKO

Kauza košický internát: Riaditeľke nepredĺžili zmluvu

Imatrikulácie pre tínedžerov s bláznivým programom evokujúcim sex: Kto všetko zlyhal a ako veľmi?

Košice.Košice.(Zdroj: Pixabay / Iovan Paul)

Mazácka vojna, prechodové rituály, dynamika davu, konformita s kolektívom. Prvky tohto všetkého sa zmiešali do bizarnosti, ktorá sa stala predmetom celonárodnej pozornosti a príliš tolerantnému supervízorovi priniesla postih.

Tým supervízorom je v tomto prípade riaditeľka Školského internátu na Považskej ulici v Košiciach.

Zriaďovateľ, Košický samosprávny kraj (KSK), prijal aj na základe správy Štátnej školskej inšpekcie k prípadu viacero opatrení.

Tréning sexu pre tínedžerov?

Záležitosť sa týkala tradičnej tzv. imatrikulácie prvákov / prváčok, teda ich uvítania na dievčenskom internáte na začiatku školského roka. Matka jednej z ubytovaných žiačok upozornila, že program imatrikulácie má nevhodný sexuálny podtón. Išlo o rôzne „hry“ a súťaže s fyzickou interakciu žiakov opačného pohlavia, prevažne vo veku 14 a 15 rokov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ubytované žiačky mali za účasti pozvaných chlapcov z internátu na Komenského ulici plniť rozličné úlohy. Podľa medializovaných správ boli v týchto úlohách zväčša rozličné sexuálne náznaky. Pedagógovia im nechali voľný priebeh a fotografie z akcie boli potom vystavené na internetových stránkach.

Postihy zamestnancov

Po medializácii kauzy predseda KSK Rastislav Trnka v pondelok 8. júla napokon informoval, že nevymenoval do funkcie riaditeľky internátu na ďalšie funkčné obdobie Danu Roškovú.

Jej funkčné obdobie sa skončilo k 30. júnu a na základe výberového konania ju opäť za riaditeľku navrhla rada školského zariadenia. Vedením dievčenského stredoškolského internátu Trnka dočasne poveril Ivanu Belejovú.

Imatrikuláciu na internáte KSK pozastavil. Bývalej riaditeľke a iným zamestnancom, ktorí sa podieľali na imatrikulácii, odníme osobný príplatok.

„Školské zariadenie je okrem toho povinné prijať konkrétne opatrenia smerom k výchove a vzdelávaniu žiakov, ktoré budú súčasťou školského poriadku,“ uviedol KSK na svojej webstránke.

Kraj chce byť nekompromisný

„V žiadnom prípade sa nestotožňujeme s aktivitami na pôde školy, ktoré by mali sexuálny podtón. Našou povinnosťou je konať aj pri najmenšom podozrení o nevhodnom správaní na pôde našich škôl či školských zariadení,“ cituje stránka KSK predsedu kraja Rastislava Trnku.

„V priebehu júna sa uskutočnila na školskom internáte školská inšpekcia. Po oboznámení sa s jej výsledkami sme vedením školy poverili inú zamestnankyňu internátu, ktorá ho bude viesť do skončenia ďalšieho výberového konania. Zároveň je poverená preveriť celú situáciu a pripraviť opatrenia, aby k takýmto pochybnostiam v budúcnosti nedochádzalo,“ uviedol ďalej R. Trnka.

Úrad KSK preveruje aj ďalšie svoje zariadenia, kde sa konajú podobné akcie. Chce vypracovať metodické usmernenie, podľa ktorého budú školy v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja vychádzať pri organizovaní školských akcií.

Na obscénny program pri vítaní prváčok pôvodne upozornila podľa portálu pluska.sk matka jedného z dievčat, ktorá považovala hry a súťaže pri imatrikulácii ponižujúce a urážlivé.

Zriaďovateľský kraj však podnet nedostal. „Budeme radi, ak na nevhodné aktivity upozornia rodičia alebo žiaci aj priamo nás, aby sme sa o takýchto podozreniach nedozvedali z médií,“ uviedol župan Trnka.

„Som presvedčený, že naše interné postupy sú voči deťom citlivejšie než medializácia. Našou prioritou je kvalitné školstvo, čo sa týka všetkých našich škôl aj internátov,“ dodal.

Miera a príčiny zlyhania

Nepochybne, mladí ľudia sa zabávajú rôzne, často aj divokejším spôsobom ako na imatrikulačnej party v Košiciach. Je to však zrejme podobné ako s #MeToo: Všetko má byť dobrovoľné a primerané veku.

Časť spoločnosti vníma uvedené správanie tolerantnejšie, iná časť je konzervatívnejšia a nechce tomuto typu správania vystavovať svojich maloletých potomkov.

Existuje zrejme určitý najväčší spoločný menovateľ pre oba názory, a ten by mal byť v tomto prípade – týkajúcom sa verejného školstva – meradlom. Malo by byť povinnosťou pedagóga zaujímať sa o spoločenské štandardy a rešpektovať ich, aj keby mal sám na veci iný pohľad ako väčšina, alebo prípadne aj menšina disponujúca však rozumnými kultúrnymi argumentmi.

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Článok je zaradený aj do ďalších tém Slovensko

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Merkelová sa pýtala Čaputovej na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy

Okrem spolupráce oboch krajín sa Merkelová s Čaputovou venovali aj témam Európskej únie (EÚ) a brexitu.

Slovenská prezidentka a kancelárka Merkelová.
Slovensko

Výročie invázie: Most-Híd upozorňuje na konšpirácie, SaS a OĽaNO oceňujú odpor ľudu

Smer pripomína normalizáciu a drobnohľad ŠTB, SNS považuje rok 1968 za silný pre Slovákov.

Nad Baldovským mostom v Brezne. August 1968.
História

Komunistický režim si pripravil na demonštrantov obuškový zákon

Umožňoval zadržať občana až na tri týždne namiesto dovtedajších 48 hodín, zjednodušoval súdne konanie, sprísňoval tresty.

História

Augustovú inváziu do Československa odsúdili aj mnohí zahraniční komunisti

Okupácia Československa podľa historika Adama Hudeka aj u najväčších sympatizantov komunizmu pochovala všetky ilúzie o možnosti reformovať diktatúru sovietskeho typu do podoby „socializmu s ľudskou tvárou".

Ilustračné foto