Strana Marine Le Pen získala dvakrát viac volebných okrskov než Macron. Le Pen zvíťazila v ekonomicky zanedbaných deindustrializovaných oblastiach severného, stredného, južného a východného Francúzska, presne v tých oblastiach, kde vzniklo hnutie Žltých viest, píše Giulio Meotti pre Gatestone Institute.
"Od roku 2002, keď som sa presťahoval do Francúzska, sledujem, ako táto krajina pokračuje vo svojej kultúrnej revolúcii," napísal Simon Kuper v denníku Financial Times.
"Katolicizmus takmer vymrel (bohoslužby pravidelne navštevuje iba 6% Francúzov), aj keď nie tak úplne ako jeho dlhoročný rival komunizmus. A nebiela populácie v krajine stále rastie."
Podľa Kupera je Macron predstaviteľom "novej, individualizovanej, globalizovanej a bezbožnej spoločnosti."
Postkresťanská éra
Politológ Jerôme Fourquet opísal vo svojej novej knihe "L'Archipel français: Naissance d'une nation multiple et divisée" (Francúzske súostrovie: zrod multikultúrneho a rozdeleného národa) kultúrne zlyhanie francúzskej spoločnosti ako "éru post-kresťanskú", pretože francúzska spoločnosť teraz už svoje katolícke korene takmer úplne zavrhla.
Fourquet si myslí, že krajina teraz sama horlivo realizuje svoj odklon od kresťanstva.
Jedna silná náhrada. Islam
Na obzore je len jedna silná náhrada. Podľa novej akademické štúdie je dnes vo Francúzsku vo veku 18 až 29 rokov už rovnaký počet moslimov ako katolíkov. A vo veľkých francúzskych mestách predstavujú moslimovia 13% obyvateľov, čo je viac ako dvojnásobok národného priemeru.
Silná moslimská komunitná spolupatričnosť využíva túto fragmentácii vo svoj prospech a vytvára si svoje vlastné "šárijské getá".
Správa "Továreň na islamizmus" z Inštitútu Montaigne podrobne opísala radikalizáciu francúzskej moslimskej spoločnosti. Namiesto integrácie, asimilácie a europeizácie presadzujú moslimskí extrémisti vo Francúzsku multikulturalizmus, separáciu a rozdelenie.
Gilles Kepel vo svojej knihe "La Fracture" (Zlom), špekuluje, že enklávy imigrantov na okrajoch francúzskych miest "podnecujú roztržku s francúzskou spoločnosťou a ich cieľom je jej podmanenie."
"Ľudia nechcú žiť spoločne," povedal bývalý minister vnútra Gérard Collomb v komentári publikovanom v konzervatívnom týždenníku Valeurs Actuelles.
Tá istá publikácia uviedla podstatu tohto "zlomu": "Štyri z desiatich chlapcov v departemente Seine-Saint-Denis majú arabsko-moslimská krstné mená."
A Jérôme Fourquet v novej štúdii uviedol, že "18% novorodencov vo Francúzsku má arabsko-moslimské meno."
"Veľká premena" je vo Francúzsku v plnom prúde.
Ako nedávno napísal filozof Alain Finkielkraut: "Požiar Notre-Dame nie je ani útok, ani nehoda, je to pokus o samovraždu."
Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.