SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trump nesmie na Twitteri blokovať svojich kritikov, rozhodol súd

Podľa odvolacieho súdu v New Yorku taký postup prezidenta odporuje Prvému dodatku ústavy.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

New York – Odvolací súd New Yorku rozhodol, že prezident USA Donald Trump nemôže na svojom konte na sociálnej sieti Twitter blokovať svojich kritikov.

Súd sa vo verdikte odvolal na prvý dodatok k americkej ústave, ktorý garantuje úplnú slobodu slova.

Ako informovala agentúra AFP, odvolací súd na newyorskom Manhattane potvrdil rozhodnutie v tejto kauze vydané okresným súdom v New Yorku.

Ministerstvo spravodlivosti USA predtým deklarovalo, že Trump na svojej osobnej stránke vyjadruje vlastný názor na rôzne otázky a túto platformu nemožno považovať za miesto pre verejnú diskusiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Odvolací súd však rozhodol, že prvý dodatok k americkej ústave nedovoľuje verejnému činiteľovi, ktorý využíva sociálne siete, aby z dialógu na internete vylučovali ľudí iba pre to, že s ním nesúhlasia.

Trumpa pred súdom zažalovalo združenie Knight First Amendment Institute z Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Konalo v mene siedmich ľudí, ktorým Trump dal na svojom twitterovom konte tzv. ban, pretože kritizovali jeho politiku.

Súd v utorok 9. júla potvrdil vlaňajšie rozhodnutie okresného súdu, ktorý deklaroval, že ľudia majú právo reagovať priamo na politikov, ktorí používajú svoje účty ako fórum pre svoje verejné účinkovanie. Trumpovi však nenariadil odblokovanie používateľov.

Donald Trump má na Twitteri viac ako 60 miliónov sledovateľov. Vlani niektorým z nich po ich kritike zablokoval prístup na svoje konto. Časť z nich sa potom obrátila na súd, aby si súdnou cestou vynútili prístup k prezidentovmu účtu.

Skryť Vypnúť reklamu

Americký prezident je povestný tým, že na komunikáciu s verejnosťou, prezentáciu svojich názorov a zverejňovanie politických vyhlásení používa Twitter prakticky denne.

Medzi politikmi patrí k priekopníkom v oblasti používania sociálnych médií a jeho mikroblogy sa často tešia veľkému záujmu médií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.