SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Pred 510 rokmi sa narodil cirkevný reformátor Kalvín

Nasledoval učenie Martina Luthera, neskôr v Ženeve vytvoril prísnu náboženskú diktatúru.

Sochársky portrét Jána Kalvína pri Múre reformácie v Ženeve.Sochársky portrét Jána Kalvína pri Múre reformácie v Ženeve. (Zdroj: TASR)

V dobe, keď v Nemecku napredovala Lutherova reformácia a vo Švajčiarsku presadzoval reformy humanistický teológ Ulrich Zwingli, prišiel na švajčiarsku scénu reformátor z Francúzska Ján Kalvín.

V stredu 10. júla uplynulo od narodenia teológa a popredného predstaviteľa reformácie Jána Kalvína 510 rokov.

Talent od mladosti

Ján Kalvín (vlastným menom Jehan Cauvin) sa narodil 10. júla 1509 – o dvadsaťšesť rokov neskôr ako Martin Luther – v meste Noyon na severe Francúzska v rodine notára a finančného správcu rímskokatolíckeho biskupa. Bol druhým synom zo šiestich súrodencov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo veku 14 rokov nastúpil do jednej z najlepších vzdelávacích inštitúcií v Európe, na univerzitu v Paríži, kde začal študovať teológiu. Magisterský titul získal v roku 1528, teda už ako 19-ročný.

Krátko potom sa dostal jeho otec do konfliktu s noyonským biskupom, čo viedlo k tomu, že poslal svojho syna študovať právo na univerzitu v meste Orléans a v roku 1529 do Bourges.

Kalvín ukončil štúdia v roku 1532 získaním magisterského titulu z práva. Vycibril si analytické myslenie a presvedčivú argumentáciu.

Príklon k reformácii

Počas štúdia v Orléanse sa Ján Kalvín stretol s reformačnými myšlienkami Martina Luthera, o ktorých sa na akademickej pôde často diskutovalo.

Napísal o tom: „Bol som veľmi odhodlaný nasledovať vôľu svojho otca, štúdium práva, ale Boh svojím vedením a prozreteľnosťou dal môjmu životu iné smerovanie.“

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto období vytvoril Ján Kalvín dielo Inštitúcie kresťanského náboženstva (Institutio Christianae religionis), ktoré vyšlo prvý raz v latinčine v roku 1536. Opísal v ňom základy protestantskej viery a predstavil argumenty za reformovanú interpretáciu Písma.

Kniha bola niečím úplne novým – dva razy ju verejne spálili pred chrámom Notre-Dame v Paríži a pri tej príležitosti sa dokonca rozozvučal i veľký zvon.

Z Paríža do Ženevy

Za svoju činnosť bol niekoľkokrát na krátky čas uväznený. Z Paríža musel utiecť a nejaký čas sa túlal v utajení po južnom Francúzsku, Taliansku a Švajčiarsku.

Centrom reformačných myšlienok Jána Kalvína bola Ženeva, ktorá sa stala útočiskom protestantských vyhnancov z celej Európy.

Z tohto mesta chcel Kalvín urobiť model zdokonalenej kresťanskej komunity – vzor pre reformné cirkvi nielen vo Švajčiarsku, ale aj v iných krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Kalvín presadzoval prísnu podobu protestantizmu. Ľudia sa mali sústreďovať na Boha, poctivú prácu a šetrnosť. Kázal, že každý človek má Bohom určené poslanie.

Vystupoval proti prepychu, opilstvu a hazardnému hraniu kariet. Zakazoval verejné zábavy.

Zákazom nosiť zlaté šperky Kalvín údajne zlikvidoval zlatnícke povolanie a prinútil tak ženevských zlatníkov, aby si hľadali iné zamestnanie. Tým vlastne položil základy švajčiarskeho hodinárstva.

Prísne zákony

Ženevská reforma zahŕňala aj prísnu morálku, pričom hriechy sa trestali väzením, exkomunikáciou, vyhnanstvom alebo dokonca aj smrťou.

Na rozkaz Kalvína zatkli a ako kacíra – za kritiku učenia o svätej Trojici – 27. októbra 1553 v Ženeve upálili španielskeho lekára, teológa a humanistu Miguela Serveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Ján Kalvín vysielal zo Ženevy kazateľov do iných francúzsky hovoriacich oblastí v Európe. Väčšina z nich odišla do Francúzska, kde sa k reformácii pripojila asi desatina obyvateľstva.

V roku 1562 sa počet tajných zborov rozrástol na 2 150 s tromi miliónmi členov.

Kalvinizmus

Kalvínove kázne zapisovali a veľa z nich bolo publikovaných. Je autorom mnohých diel a komentárov k biblickým knihám.

V posledných rokoch života bol Kalvín pre protestantov rozhodujúcou teologickou autoritou. Energiu venoval dobudovaniu ženevskej akadémie, ktorá sa po svojom otvorení v roku 1559 stala poprednou vysokou školou v Európe.

Jeden z najvýznamnejších cirkevných reformátorov v dejinách Ján Kalvín zomrel v Ženeve 27. mája 1564.

Podľa oficiálnych údajov sa na Slovensku k Reformovanej kresťanskej cirkvi (kalvíni) v roku 2017 prihlásilo takmer 100 000 veriacich. Ako v jedinej cirkvi u nás prevažujú medzi jej členmi obyvatelia maďarskej národnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 4 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 6 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu